ÖDEMİŞSPOR

Futbol ister ileri olsun ister geri kalmış ülkeler olsun dünyada büyük kitlelere yönelik yalnızca spor yönüyle değil, çok yönlü maddi beklentileri de beraberinde taşıyan önemli bir spor dalı durumundadır. Ülkemiz futbolunda bu spor dalına ilgi duyanlar küçük yaşlardan itibaren İstanbul kökenli büyük takımları tutmaya başlıyorlar. Bu durum çoğu zaman kişilerin doğdukları, büyüdükleri ve yaşadıkları il ve ilçe takımlarına kadar indirgenebiliyor. Yakın çevremizde İstanbul takımlarından birini tutan bir futbolsever, İzmir'in köklü kulüplerine sempati duyar. Bu kapsama alanını daha da daraltacak olursak Ödemiş ve köylerinde oturan bir futbolseverin yüreğinin bir yerinde aslanlar gibi mutlaka bir Ödemişspor sempatisi yatar. Bir de geçmişteki başarılar, önemli maçlar hatırlandıkça yüreğini apayrı bir coşku seli kaplar.
Ödemişsporumuz bu sezon mücadele ettiği Bal Ligi 8. Grupta geçtiğimiz Pazar günü oynanan son maçla birlikte grubunu lider bitirip 3. Lige yükselme maçlarını oynamaya hak kazandı. Rakip baştan belliydi. 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 grup eşleşmeleri baştan belliydi. Bu 12 grup birincisinden 9 takım 3. Lige çıkma hakkını elde edecek. Doğal olarak ilk maçlarında galip gelen takımlar çıkmayı garantiliyorlar. Bunlardan kaybeden 6 takım hemen elenmiyor. Kendi aralarında maç yapıp galip gelen 3 takım daha 3. Lige çıkıyor.
İlçemizin takımı Ödemişspor mücadele ettiği 8. Grubu lider bitirince doğal olarak 7. Grubun birincisi –ki haftalar öncesinden garantilemişti- Antalya ilçe takımlarından Serik Belediyespor oldu. Şimdi önümüzde belki bir, belki de iki maç var. Kolay geçmeyeceği ortada... Bekleyip göreceğiz. Takımımıza şimdiden başarılar.
Şöyle bir gerilere gitmek istedim. Bu güzide kulübümüzün tarihine: 
Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren son derece hareketli bir futbol kenti olan ve Türk futboluna sayısız yetenekler kazandıran Ödemiş'te 1969 yılında mahalli kulüpler Altınova, Ödemiş Gençlik'in dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Gönen'in girişimleriyle birleşmesiyle Ödemişspor, Kırmızı-Lacivert renkleriyle tarih sahnesindeki yerini aldı. 1970 yılında İzmir'i 3. Lig'de temsil eden Kültürspor'un yarışma haklarını alan Ödemişspor, 1970-1971 sezonunda Ödemiş Kültürspor ismiyle 3. Lig'de mücadele etmeye başladı. Ödemiş'ten yetişmiş pek çok ismin yer aldığı kadrosuyla 1979-1980 sezonuna dek 3. Lig'de farklı gruplarda mücadele eden ve özellikle iç sahadaki yenilmezlik serileriyle hatırlanan Ödemişspor, 1980 yılında 3. Lig'in lağvedilmesiyle birlikte 2. Lig'e yükselmiş oldu. 1980-1981 ve 1981-1982 sezonlarında günümüzün 1. Lig'i ile aynı konumda olan 2. Lig'de mücadele eden Kırmızı-Lacivertli İzmir ekibi 1982 yılında 2. Lig'e veda ederek mücadelesini amatör liglerde sürdürdü. 1984-1985 sezonunda 3. Lig'in yeniden kurulmasıyla profesyonel liglerde İzmir ilini temsil eden Ödemişspor, 1988-1989 sezonunda bir kez daha amatör lige indi.
1990 yılında yeniden 3. Lig'e dahil olan Ödemişspor, 1990-1991 sezonundan 1994-1995 sezonu sonuna kadar 3. Lig'de farklı gruplarda ter döktü. Ödemişspor, 1994-1995 sezonunda ise profesyonel liglere veda etti. 1995-1996 sezonundan itibaren amatör ligden yeniden 3. Lig'e yükselmenin mücadelesi içinde olan Ödemişspor, 1999 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in girişimleri ile belediye çatısı altına geçti. Düzenlenen genel kurulla kulübün adı Ödemiş Belediyespor olarak değiştirildi. 2003-2004 sezonuna dek İzmir Kazalar Arası 1. Amatör Küme'de sayısız kez play-off'a kalıp 3. Lig'e terfi maçlarına katılan Ödemiş Belediyespor, 2003-2004 sezonu itibariyle kurulan İzmir Süper Amatör Ligi'nde 2009-2010 sezonuna dek aralıksız mücadelesini sürdürdü. 2010-2011 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'in kurulmasıyla birlikte bu ligde İzmir'i temsil eden Ödemiş Belediyespor, 2011-2012 sezonunda statü nedeniyle bu lige veda edip 2012-2013 sezonundan itibaren yeniden Bölgesel Amatör Lig'e yükselmek için mücadele ettiyse de mümkün olmadı. 2014-2015 sezonu sonunda baraj maçından dönen Ödemiş Belediyespor'un profesyonel ligle arasında Bölgesel Amatör Lig yer alırken Kırmızı-Lacivertli kulübün yönetimi 3. Lig hedefiyle o sezon İzmir'i Bölgesel Amatör Lig'de temsil edecek Karşıyaka Gençlerbirliği ile birleşme kararı aldı. Bu birleşme kararı sonucunda Ödemişspor adı yeniden sahalardaki yerini almış oldu. Kırmızı-Lacivertli kulüp 2015-2016 sezonundan bu yana Bölgesel Amatör Lig'den 3. Lig'e terfi etmek için mücadelesini sürdürüyor.
Ödemişsporun maçlarıyla ilk tanışmam 1981 yılında Saraçoğlu Stadında dönemin milli futbolcusu Sadullah'ın golüyle Göztepe'ye 1-0 yenildiğimiz maç olmuştu. Ertesi yıl ise o sezon şampiyon olan Antalyaspor'a yine aynı skorla yenilmiştik. Maçı da dönemin popüler 1. Lig hakemlerinden Atilla Asal yönetmişti.
Ödemiş'e taşındığımız, benim de liseye başlayacağım sezonun öncesi Ödemişspor'un 2. Lige düşmesinin derin hüznünü yaşadım ve hatırladıkça hâlâ da yaşarım. Tam da kaliteli ve çekişmeli maçları yerinde, canlı canlı izlemek varken ne yazık ki bir daha geri çıkamayacağımız lige veda etmiştik. Bir alt lige düştüğümüzün ertesi yılındaki sezonda Kırklarelispor'u burada yenmemize ve üstelik de grupta lider olmamıza karşın maddi sorunlar nedeniyle deplasmana gidememiş ve o yıl Kırklarelispor, Terfi Liginde şampiyon olarak 2. Lige yeniden yükselmişti. Sonraki sezonlarda ise bize kalan bir süre daha 3. Lig maçları oldu.
Bugüne kadar kulübe çok sayıda yönetici ve futbolcu hizmet verdi. Aramızda olmayanları rahmetle anarken, hayatta olanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Kulübe çok yönlü hizmet vermiş, tesislere de adı verilen bir Ertuğrul Özdemir (Ormancı) unutulur mu? Bir keresinde Ankara'da Bakanlıklar'da karşılaştık Ertuğrul Abiyle. Yine Ödemişspor için koşturuyordu. 
Şimdi yaklaşık çeyrek asra yaklaşan profesyonel lig suskunluğumuzu bozacak bir lig heyecanı ve özlemi var içimizde. İlk maçın tarihi 22 Nisan olarak belirtildi. Oynanacak olan stadın ise yarın (Cuma) açıklanacağı söyleniyor. Ama ilk maçta ama sonraki maçta ben takımımızın istediği başarıya ulaşacağını umuyor ve başarılar diliyor. Öyle umuyorum tüm şehir arkasında ve sonuna kadar da destekçileri olacak. Yolunuz açık olsun.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.