ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Kış aylarında en sık rastlanılan sağlık problemlerinden birisi olan öksürük, özellikle kriz halinde gelmesiyle, hastalanan kişinin hayatını kabusa çevirebiliyor. Gün içerisinde yaşam kalitenizin düşmesinde büyük rolü olan öksürük probleminizin giderilmesinde yardımcı olacak öksürüğe iyi gelen bitkisel çözüm önerilerini sizler için derledik.

Bu arada unutmadan, öksürük alerji veya soğuk algınlıklarından kaynaklı olabileceği gibi, diğer birçok tehlikeli hastalığın da belirtileri arasında yer alabilir. Bu nedenle öksürüğünüzün uzun süre devam etmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kış, soğuk algınlığı, öksürük vs. denilince ilk başvurduğumuz çay çeşidi olan ıhlamur, bu popülerliğinin hakkını gerçekten veriyor. Ihlamurun içeriğinde bulunan flavonoid, ağrı kesici ve iltihap giderici etki gösterirken, musilajların ise tahrişe karşı iyi geldiği ve boğazı yumuşattığı bilinmektedir. Bu nedenle gün içerisinde şeker ilave edilmeden tüketilecek 2 – 3 bardak ıhlamur çayı öksürüğe karşı iyi bir alternatif tedavi yöntemi olacaktır.

AYVA YAPRAĞI (TAZE YA DA KURU)

Eski çağlardan bu yana soğuk algınlığı ve öksürük tedavilerinde kullanılan ayva yaprağı, ister taze, ister kuru olarak, çay haline getirildikten sonra tüketilebilir. Boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı iyi geldiği bilinen ayva yaprağı çayını, gün içerisinde 2 – 3 bardağı aşmamak ve şeker ilave etmemek kaydıyla tüketebilirsiniz.

EKİNEZYA ÇAYI

Binbir derde deva bitkiler arasında yer alan ekinezya çayının da soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği uzun süredir bilinmektedir. Ekinezya çayının bu faydası dışında boğaz ve akciğer iltihapının yol açabileceği hasarları da engellediği belirtilmektedir. Ekinezya çayını isteğiniz dahilinde 1 tatlı kaşığı bal ilave ettikten sonra günde 2 fincana yakın tüketebilirsiniz.

BAL, IHLAMUR VE AYVA

Sıra geldi muhteşem “üçlü” karışıma. Bal, ıhlamur ve ayvadan oluşan çay, öksürük probleminize etkili bir çözüm yolu olabilir. Karışımı hazırladıktan sonra , hem oldukça lezzetli bir içecek, hem de boğaz yollarınızı yumuşatarak, öksürüğünüzün giderilmesini sağlayacak bir karışım olarak tüketebilirsiniz.

BAL, ZENCEFİL VE KARANFİL

İçeriğindeki uçucu bileşenlerin bakteri ve virüslerin neden olduğu, ağız – boğaz yolu etrafındaki iltihaplara ve ağrı hissine karşı ağrı kesici etki gösterdiği bilinen karanfil ve yine içeriğindeki bileşenlerin iltihap giderici özelliği olduğu belirtilen zencefil ikilisi, bal ilave edildikten sonra, kür haline getirilerek tüketilebilir. İsteğe bağlı limon da eklenebilecek bu karışımı öksüreğe karşı günde 1 – 2 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

TOZ KARABİBER VE BAL

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ve kanser karşıtı olduğu belirtilen toz karabiberi, ılık suya bir tatlı kaşığı balla birlikte ekleyerek öksürüğünüz için de etkili bir içecek haline getirebilirsiniz. Ancak gastrid ve reflü gibi mide, sindirim problemi olan kişilerin bu karışımı sınırlı olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

YEŞİL ÇAY VE KAKULE

Antioksidan etkisi bilinen yeşil çay, kakule ile birleştiğinde ise boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı çok etkili bir silah haline dönüşüyor. Yeşil çay ve kakule, öksüreğe karşı oldukça etkili olsa da, uzmanlar hipertansiyon ve taşikardi problemi olanların bu karışımı tüketmelerini pek önermiyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.