KÖYE GÖÇ


Birçoğumuzun kafasında yeni bir şeyler yapmak veya yeni bir yola girmekle ilgili çok çeşitli fikirler bulunuyor. Fakat elimizdekini kaybetmemek ve mevcut durumumuzu sürdürebilmek için kendimizi dizginlemeye çalışırız. Planlarımızı sürekli erteleme yoluna gideriz. 
Özellikle çalışanlar emekli olunca sessiz sakin bahçeli bir ev aldıkları yeşillikler içerisinde küçük bir köy veya kasabaya yerleşmeyi hayal ederler. Kimi deniz kenarında kimi ise yaylada yaşamak ister. Sıkılmışlardır artık kalabalık ve gürültülü şehirlerde yaşamaktan. Doğayla iç içe olmak isterler. Ancak bu her zaman mümkün olmaz veya uzun süre sabırla beklemeyi gerektirir. 
Konu hakkında Youtube internet sitesi üzerinde köyde yaşamak ile ilgili arama yaparsanız yüzlerce videoya ulaşırsınız. Bu videoları yayınlayanların kanallarının binlerce hatta yüzbinlerce abonesi olduğunu görürsünüz. Çünkü onlar gibi yaşamak isteyen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Kökleri topraktan koparılmış susuz kalmış ağaçlar gibidir bu insanlar. Birçoğu yüksek tahsillidir. Sadece belli bir yaşı geçmiş kişiler de değil bunlar, çoğu genç yaştaki okumuş insanlardır. 
Beklemeye sabrı olmayıp varını yoğunu satarak köye yerleşen, tarım ve hayvancılık yapan ve yaşantısını Youtube kanalı üzerinden yayın yapan youtuberlar kendileri gibi olmak isteyen insanlara ışık tutmakta yol göstermektedirler. Küçük yerlerde yaşamanın artılarından ve eksiklerinden bahseden bu öncüler sanılanın aksine oralarda tatil yapmamakta sabah akşam demeden çalışmaktadır. Şehirlerdeki çalışmalarından tek farkı ise başkaları için değil kendileri için ve isteyerek çalışmaktadır. 
Tüm yaşantısını geride bırakmaya hazır olmayanlar ve sınırlı bütçesi bulunanlar açısından da değişik alternatifler bulunmaktadır. Tarlaların satın alma maliyetlerinin yüksek olduğu günümüzde hobi bahçesi fikri özellikle orta halli çalışanların tercih ettiği bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle büyükşehirlerde yaşayanların hayallerini biran önce gerçekleştirmek için mevcut yaşantılarını terk etmelerine ve çalışanlar için ise emekliliklerini beklemelerine gerek kalmamasıdır. 
Büyükşehirlerde, emekli olmadan ya da mevcut işini terk etmeden hafta sonları bahçe işleri ile uğraşmak isteyen çalışanlar için hobi bahçesi hizmeti verilmektedir. Hobi bahçeleri hafta sonları gerek büyükşehrin gürültüsünden kaçmak gerekse de stres atıp deşarj olmak için iyi bir tercihtir. Ayrıca hobi bahçesi hem doğaya kaçış fırsatı hem de uzun vadede iyi bir yatırım da olabilmektedir. Hobi bahçesi kiralayan kişi kiraladığı yeri belirli bir ücret karşılığında başkalarına devredebilmektedir.
Kişi veya kurumlar büyük tarlaları küçük parçalara ayırarak her bir parçayı isteklilere kiralamaktadır. Her bir bölümün içerisine bazen bungalov tipi evler konulmaktadır. Ayrıca herkesin kullanacağı artezyen, fosseptik, su deposu vs bulunabilmektedir. 
Hayallerin gerçekleştirilmesi için mutlaka bir yol vardır. Her iki taraf açısından da fayda sağlayacak fırsatların kaçırılmaması gerekir. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.