İLLA SEVGİ İLLA SEVGİ


İLLA SEVGİ İLLA SEVGİ 

Bazı konularda siyaset üstü ideolojiler üstü düşünmek zorundayız. İnsanın canının söz konusu olduğu bir dönemde terörün hiç olmadığı kadar yürekleri yaktığı bir zaman diliminde topyekün bir milli birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Hangi görüşten hangi partiden olursak olalım bir can yandığında bir ölüm olduğunda ortak akıl ve vicdan ile hareket etmeliyiz.

Yakın zaman önce yaşam biçimleri üzerinden desteklenen bir terör saldırısıyla gece kulübünde katliam yaşandı. Ertesi gün sosyal medya hesaplarından terör kınanacağına ne acıdır ki bazı kesimler tarafından desteklendi takdir ile karşılandı. Bu durum karşısında sözün bittiği yer diyoruz. Demek ki biz toplum olarak çoktan fay hatlarının yıkımına uğramışız. Vefat ölüm felaketler karşısında oh olsun diye tepki veren kişiler hangi inançtan hangi değerden olursa olsunlar korkunç bir insanlık sınavı  vermiş olurlar ki ruhen çökmüş durumdadırlar.Allah yüreklerinden sevgiyi merhameti çirkin fikirleri sebebiyle almıştır.Bu fikirler sebebiyle can emaneti karşısında savurgan olup insanlıklarını da kaybetmişlerdir. Sevgiden mahrum olan bir başkasının ölümü ya da çaresizliği üzerinden siyaset yapar atıp tutar kinini kusar. Yakın zamana kadar ülkemizin dindarlaştığından bahsediyorlar, Allah aşkına hangi dindarlıktan bahsediliyor ki? Dindarlaşan bir ülkede bu kadar korkunç sevgisizlik hoşgörüsüzlük olabilir mi!

Aziz peygamberimiz bizzat buyurmuştur,’ iman etmeden cennete giremezsiniz birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız…’ İslam dini sevgi ve merhamete dayalı bir din iken mensuplarının hiç de sevgi ve merhamete sahip olmadıklarını görmek yürek sızlatıyor. Acaba ondan mı sonradan müslüman olanlar iyi ki Müslümanlara bakıp da değerlendirme yapmamışız derler. Hakikaten de öyle, şeklen görünüşte dindarlık değil özde içte sindirilmiş sevgiye dayalı bir inanç ile gerçekten de bir dindarlık olur. Hal böyleyken bizim birbirimizi gerçekten de çok sevmemiz gerekmektedir. Sevmeden samimi olmadan ne yaşanırsa yaşansın karşısında koskoca bir hiç olacaktır.  Dün akşam izlediniz mi pek çok kişi laik hukuk demokrat devlet kavramlarına özellikle vurgu yaptı. Bu kavramlar bizzat insan sevgisi ile ilgilidir. Haksızlığa karşı duruştur. Ne kadar sevgi dolu olursak o kadar inançlı dürüst ve güvenilir oluruz. Bir ölüm karşısında bu kişi isterse kafir olsun asla ve asla oh olsun öldü demek hiç kimseye görev değildir. Din güzel ahlaktır ki ne yazık ki genel anlayışta dindarlık ile güzel ahlak birbirinden farklı düşünülüyor. Oysa ki gerçek dindarlık güzel ahlak ile kemale ermektedir. İnsanları yaşam biçimleri ile kınamak kendinden olmadıkları için kınamak öldüğü zamanda oh olsun canımıza değsin dememektir,dindarlık.

Daha sevgi dolu daha hoşgörülü olabilmek dileğiyle…

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.