KOŞU ANTRENMANLARI

,Elbette daha uzun ve sağlıklı yaşamak herkesin  hayal ettiği bir hayat gereksinimidir. Ancak bu konuda  bizler neler yapabiliriz. Bunları bilinçli yapmada bir takım  formüller uygulamalıyız.  Koşu antrenmanlarının genel sağlığa da faydalı olduğunu biliyoruz.  Kolesterol değerleri, kan basıncı, akciğer sağlığı ve kalp sağlığı için koşunun önemini bir kez daha vurgulanmış oldu.

Çoğu vücut geliştirme sporu yapanlar güçlü ancak aynı zamanda dayanıksız olur. Koşmak ise vücut dayanıklılığını arttıran en etkili yöntemlerden biridir.  Koşarken kan basıncı arttığı için antrenmanlar sonrası kas liflerine daha çok besin gidiyor ve böylelikle iyileşme süreci kısalırken yapılan antrenmanların da verimliliği fazlalaşıyor. Kaslar beslenip büyüyor ve bu sırada vücut terlediği için toksinler dışarıya atılıyor.

Doğal olarak eklemlerime daha fazla yük biniyor. Koşarken tek amacım hızımı arttırmak değil, eklemlerimin sağlığını da düşünmek zorundayız. Diz eklemlerine ve tendonlarına çok baskı yapmadan, koşu öncesi ısınarak, koşarken kolları çok hareket ettirmeyerek ve koşu sırasında vücut duruşunu bozmayarak koşmanın antrenman verimliliğini arttırmaktadır.

Egzersiz yaparak, dengeli beslenerek ve koşarak vücut geliştirme hedeflerinin hepsine ulaşılabilir. Amaçlara ulaşmak için sadece yüksek ölçüde dayanıklılık antrenmanları yapmak işe yaramayacaktır. Yüksek dayanıklılık antrenmanları yapıp ağırlık antrenmanlarını düzenli  yapılması önemlidir. Yüksek oranda protein, yüksek oranda kompleks karbonhidrat ve orta derecede yağ tüketerek vücut direncini ve kaslarının iyileşme kapasitesini arttırdığını belirtti. Böylece doğru beslenme ve doğru egzersizlerin birleşiminin faydalı olduğunu ortaya koydu

Günde altı öğün yemek yediğini ve besin takviyeleriyle amino asit ihtiyacını karşıladığını söyleyen sporcu; hızlı sindirilen proteinlerle antrenman sonrası kaslarını hızlı bir şekilde onarıyor. Sonuç olarak, koşu  arasında yer alsa da kasları eritmiyor. Ancak bu sorunu yaşamamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru beslenerek, doğru zamanda koşarak, koşu kurallarına uyarak siz de amaçlarınıza daha sağlıklı bir şekilde erişebilirsiniz. Farkında değiliz ama dengede kalmak ve hızlı hareket etmek kaslı bir vücut kadar önemlidir. Denge, kayak gibi yoğun fiziksel aktiviteler için temel önem arz eder. Genel açıdan, bir sporcu için, iyi bir dengeye sahip olmak, gerçekleştirilen egzersizleri optimize eder ve sakatlanma risklerini azaltarak etkili çalışma sağlar. Günlük yaşamımızda, dengemizi kontrol etmemiz düşmelerden ve burkulmalardan korunmamızı sağlar ve daha dengeli olmamıza yardımcı olur. Denge üzerinde çalışmayı sağlayan egzersizler, diğer yandan kasların güçlendirilmesini, canlandırılmasını ve tepki verme kapasitelerinin iyileştirilmesini sağlar. Denge egzersizleri aynı zamanda vücudunuzu kontrol etmenizi sağlar.

Denge üzerine çalışmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Denge çalışması için, koşu mükemmel bir spordur. Koşu sizin için uygun değilse, dengenizi bulmanıza yardımcı olacak, bu amaçla geliştirilmiş ekipmanlara da başvurabilirsiniz. Birçok spor mağazasında, denge tahtaları olarak adlandırılan, yarım daire şeklinde, dengesiz zemin sağlayan levhalar satılmaktadır. Bu aksesuarları, yuvarlak kısmı zemine gelecek şekilde yerleştirebilir üzerine çıkıp denge çalışması yapabilirsiniz.

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.