SANAL DÜKKAN DÖNEMİ

Her firmanın bir internet sitesi olması gerektiğini düşünenlerdenim. İllaki e-ticaret sitesi olması gerekmiyor. Kartvizit niyetine de olsa firmanızın iletişim bilgilerini içermesi yeterli. Olabiliyorsa eğer yanına bir iki resim ve Google konum bilgisi bulunursa tadından yenmez.

Eğer olmuşken e-ticaret siteniz olsun istiyorsanız, yüklemesi ve kullanması çok kolay hatta youtube üzerinde onlarca eğitim videosunu bulabileceğiniz bedava e-ticaret siteleri de var. Bedava olarak edinebileceğiniz bu sitelerin yazılımlarını kurup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunlardan en populerleri WordPress (WooCommerce eklentisi) ve Opencart yazılımları. Birkaç saatlik video izleme ile siz de kendi e-ticaret sitenizi dakikalar içerisinde kurabilirsiniz.

Site kurma maliyetleri eskisi kadar pahalı değil. Com uzantılı bir alan adı ile bunu yönlendireceğiniz bir hosting bedelinin size maliyeti yıllık ortalama 150 TL civarı olacaktır. E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ve site trafiğiniz yüksek olacaksa biraz daha iyi bir hosting yani barındırma hizmeti satın alabilirsiniz.

Hostingin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca hostingin ne olduğunu belirtmekte fayda var. Hosting, 24 saat açık ve onlarca web sitesini aynı anda barındıran hızlı bir bilgisayar üzerindeki yazılımlar bütünüdür. Genel olarak profesyonel firmalar tarafından verilen hosting hizmeti çok büyük bir sektör haline gelmiştir. Bu firmalar size en hızlı altyapıyı, yazılımı ve güvenlik hizmetini kesintisiz olarak sunmayı amaç edinmişlerdir.

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra sanal pos edinmeniz gerekiyor. Sanal pos ile sitenizden alışveriş yapan müşterileriniz sizin hesabınıza kredi kartı ile ödeme yapabileceklerdir. Ancak bankalardan sanal pos almak uzun ve meşakkatli bir iş olacağı için iyzico gibi firmalardan sitenize dahil edebileceğiniz bütün bankaların sanal poslarını içeren ödeme altyapısı mevcuttur. Firmanın internet sitesinde “iyzico’yla dünyanın her yerinden ödeme alın, taksitli satışlar yapın. Siz işlerinize odaklanın, ödemelerinizi bize bırakın” diye bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır.

Ben işime odaklanacağım internet sitesi ile kim uğraşacak diyenler olabilir bunun içinde birkaç önerim var ancak bunun için belediyeler, odalar ve borsalara iş düşmektedir. Kısaca buna değinmek gerekirse;

Aslında her esnafın veya tüccarın tek tek bu işlerle uğraşması yerine her belediyenin bünyesinde fiziksel Pazar yeri gibi Sanal Pazar yerlerinin kurulması ve Pazar esnafına buradan yer satılması ile satışların buradan da yapılmasına imkan verilmesi gayet güzel bir hizmet projesi olabilir. Bu hususta vergisel yükümlülükler açısından nasıl bir yol izleneceği hususunda ilgili kurumdan özelge talep edilebilir. Belediyelerin böyle bir hizmet vermesi kendileri açısından da sınırlı sayıda pazaryeri satmaktansa sınırsız sayıda sanal pazaryeri satmaları ve daha fazla gelir elde etmeleri anlamına gelecektir.

Odalar ve borsalar da hepsiburada, gittigidiyor, sahibinden, n11 gibi bir altyapıya sahip bir altyapıyı kurarak oda üyelerine daha kaliteli hizmet verebilirler. Ben bu tarz yerleri Sanal AVM ve Sanal İşhanı olarak nitelendiriyorum. İşhanının sahibi burada belediyeler veya odalar olacaktır ve üyelerine cüzi bir ücret karşılığında sanal dükkan kiralayacaklardır.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.