BÜYÜKLERİN HALLERİ

'Küçük insanlar eşyalarla; Büyük insanlar fikirlerle ilgilenir ... '

Büyük insanın büyük ruhu olmanın başlıca vasfı hiç şüphesiz koşulsuz bir fedakarlıktır. Koşulsuz çıkarsız davranabilir yüksek bir ruh halidir, ruha yatırımlarlaların hali bambaşkadır. Bir Mehmet Akif Ersoy'un göstermiş olduğu fedakarlığı yapabiliyor miydik diye düşünüyorum. Ya da Çanakkale kahramanı Mehmet Çavuş'un özverisine sahip olabilir miydik ki, diye düşünüyorum. Düşünüyorum ama ne yazık ki toplumda büyük bir kesim bu konular hakkında fazla kafa yormuyor gibi ... Nasıl olur anlıyorum diye soracak olursanız televizyon kanallarına göz atmanızı tavsiye ederim. Malumunuz evlilik programları magazin vs ... Hakikaten bir millet olduklarını düşünmeyen bir sporcu sorgulamayan. Düşünmek için sorgulamak için okumak okuduklarımız üzerinde düşünmek düşündüklerimiz üzerine karşılaştırmalar yapın zorundayız.

Hayatta neye yatırım yaparsak ne kadar mücadele verirsek muhakkak o konuda zenginleşir büyürüz. Bugün teknoloji konusunda ciddi ilerlemeler içindeyiz ama ahlaken ilmen pek de iç açıcı durumda değiliz ...

Eskilerin ruhuna sahip değiliz. Onlar bambaşka büyük yüreklermiş. Üzerinde palto olmak sofralarında ekmeğe hasret azizlikteymişler yaşayabilecek.

İstiklal Marşı şairlerin yatağından doğrulup da kazanmış olanlardan ödülü resmi milletine armağan eden büyük insan bakınız ne demiş, 'Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın, ...'

İnşaallah, duası dileği kabul olunur diyelim ve ekleyelim, bizler bu isteğin neresindeyiz toplumca? Toplumda bu milletin neler çekilerek yaşanarak bugünlere geldiğini, yazık ki bilmeyen bilip de idrak edemeyen nicelerinin var olduğunu görerek içler acısıdır.

Sözlerimi yine büyüklerimizin bir sözü ile bağlam isterim,: 'Allah sonumuzu hayreylesin ...'

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.