AKIL TUTULMASI

İnsana en ağır gelen şeylerden biri hiç hiç şüphe yok ki aklıyla alay edilmesidir. Allah'ın bize bahşettiği en değerli nimetlerin başında malum akıl gelir. Biraz akıl yeteneğimizi yoklarsak düşünme melekelerimizi zorlarsak hatırlarız ki, Ankara Patlama sonrasında başbakanı A. Davutoğlu oymalarımız yükseliyor açıklaması yapmıştı. Vallahi bu diyor dondurdu kanımızı söylem.

Yakın zaman önce bir darbe girişimi oldu. 15 Temmuz malum bir çok masum kişinin vefatı ile sonuçlandı. Sonradan başbakan çıkıp bu darbe bizim politiketimize yaradı, başkanlık sistemine daha çok yaklaştırdı, açıklamasında bulundu. Bu söylem bana şaşırtıcı gelmedi. Senaryo sanki tekrarlanıyor gibi ... senaryo sanki tekrarlanıyor gibi ... Kimseyi zan altında istemiş ama olaylar ve sonrasında yapılan konuşmalar açıklamalar beni hem çok şaşırtıyor hem de ürkütüyor.

Malum 7 Çözüm Seçcisi Oyunu kaybetmeyin Çözüm Sürecini bitirmişti. Seni başkanlığa yaptırmayacağız ve sonradan bir baktık ki çözüm sürecin yerinde yeller esiyordu.   Oysa bu hükümet bugün terör örgütü dediklerine o günler sessiz kalıp tavizler veriyordu. Şehitler vermeye başladıkça dönemin sağlık bakanı şöyle açıkladı yaptı ve büyük tepkiler aldı. Şöyle ki; 'Ee verseydiniz 400 vekili kaos olmayacaktı! ...' Yani !!!

Söylenen açıklamalar ve yaşanılan gerçekler bir araya getirildiğinde karşımıza bir acaba şüphe çıkıyor ve neden bu hallere düştü canım vatanım diye esefleniyoruz. Diyoruz ki ya akıl en pahalı hediye, kıymetini pek bilemiyoruz. Sanırım yeterince okumuyor tefekkür etmiyor daha acıklı toplumumuza karşı duyarsız yaşadığımız için akıl tutulmaları yaşıyoruz. Bazı şeyler siyaset ötesi olmalı devlet değirmeni gibi, x partisinden sevinemezsin vatanı dini kültürümüzü dert edinmek için. Hattta tüm insanlığın derdiyle dertlenebilmek için belli ideoloji parti çıkarı gütmek haline değiliz.İnsan olduğumuzu şuurunda olmak akıl yeteneğini kullanabilmek yeterli, oysa biraz televizyon programlarını zumlayın aklımızın nerelerdeinizunun üzerinde acı gerçeği ile karşılaşacaksınız. Yine de onun şeye rağmen ümidi bırakmayalım, düşünelim düşündürtelim. Filozof olamayız belki; Ama filozofça yaşayabiliriz.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.