EGZERSİZLE NASIL SPOR YAPABİLİRİZ?

Sporla birlikte egzersiz çalışmaları da sadece yürüyüş ve spor yaptığımız yerlerin yanında büro, işyeri ve evlerimizde egzersizleri rahat bir şekilde yapabiliriz? Spor yapmak istiyorsunuz ama vakit bulamıyor musunuz? Sizler için evde ve ofiste uygulayabileceğiniz basit egzersiz hareketlerini araştırdık. Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir? Sabah sporu egzersizleri nelerdir? Ofiste nasıl spor yapabilirim? Spor hayatımızın aslında en önemli parçalarından biridir. Sporun bizlere ne kadar faydası olduğunu biliriz ve spor salonlarına kayıt yaptırırız ama birçoğumuz yoğun yaşam temposu yüzünden spora vakit ayıramayız. Aslında gün içerisinde egzersiz için ayıracağımız 30 dakika sağlıklı ve fit kalabilmemiz için büyük rol oynayacaktır. Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için evde veya ofiste uygulayabileceğiniz basit egzersizler. Sabah sporunu genellikle tercih etmekten oldukça korkarız. Özellikle erkenden kalkıp işe gidenler için asla düşünülecek şey değildir sabah sporu!

Sabah kalktığınızda gece boyu süren açlıktan sonra kanda dolaşan serbest yağ asitleri en yüksek seviyededir.  Bu nedenle sabah aç karnına yapılan yürüyüş, koşu, bisiklet ya da yüzme egzersizleriyle yağ yakımı daha fazla olur. Sabah yapılan egzersizle güne daha pozitif başlayıp iştahınızı da kontrol edebilirsiniz. Ancak sabahları bu kadar vaktim yok diyorsanız eğer evde yapılabilecek basit egzersiz hareketleri sizler için araştırdık;

Şınav çekmek sabah egzersizi için biraz zor olabilir ama düzenli yapıldığında çok daha kolay gelmeye başlayacaktır. Ayrıca üst vücudu çalıştırmak için oldukça idealdir. Şınavla birlikte kol, göğüs ve sırt kasları çalışır. Aşırıya kaçmadan yeterli sayıda yapılırsa kısa sürede faydası görülür. Şınav çekebilmek için yere paralel ve yüzüstü uzanılır, kollar iki yana göğüs hizasından açılır, eller yere basar ve ayak ucunda vücut bir aşağı bir yukarı kaldırılır. İlk başta kilo problemi yaşayanlar bu hareketi yapmakta, vücutlarını indirmek ve kaldırmakta zorlansalar da yılmamalılardır. Günde 5 tane de yapılabilir. Vücudunuzun zorlandığı sayıyı kendiniz belirleyebilirsiniz. Omurga için en sağlıklı sabah egzersizleri arasındadır. Birçok farklı hareketle birlikte yapılabilen squat hareketinin en genel şekli ayaklar omuz genişliğinde açılır, kollar yere paralel olacak şekilde kaldırılır ve yalnızca dizler bükülerek çömelme ve kalkma hareketi yapılır. Burada önemli olan her çömelmede 5 saniye kadar beklemek ve vücudun pozisyonunu kaybetmemektir.

Özellikle üst bacağa ciddi bir yükün bindiği bu hareketle kolayca şekle girebilirsin; Karın kaslarını çalıştıran basit hareketlerdendir. Sırt üstü yatılır ve avuç içleri yere bakacak şekilde yerleştirilir. Bu pozisyondayken ayaklar kalçadan yukarı kaldırılır. 20-30 santim kadar kaldırmak yeterli olacaktır. Önemli olan bacaklar ile yerin temasını kesmek. Daha sonra, bu konumdayken bir bacak olabildiğinde yukarı kaldırılır ve indirilir, diğer bacakla da aynı hareket tekrarlanır. Bacaklar hareket boyunca hiç yere değmeyeceği için ciddi derecede yağ yakıcıdır. 10 tane yapmak yeterli olacaktır. Eklemler için çok ideal olan bu hareketi yapmak oldukça kolaydır. Yere uzanılır ve bu konumdayken dizler karna doğru çekilir. Ayak tabanlarının yere değiyor olması gerekir. Daha sonra ayak tabanlarından güç alınarak kalça yukarı doğru kaldırılır. Yük sırta biner ve kalça havaya kalkmış olur. Ayaklar tüm hareket boyunca yere tabandan değmelidir. Kalça havaya kalktığında 10 saniye kadar beklemek yeterli olur. Bu hareketi 10 defa tekrarlayabilirsiniz. Ofis rahatsızlıklarının ana nedeni uzun süreler aynı pozisyonda kalma ve hareket azlığıdır. Bunlardan dolayı da hareketler, zaten zamanla yarışılan ortamda kalori yakmayı amaçlayan ya da uzun tekrarlar içeren ‘’gerçekçi olmayan’’ öneriler yerine  ‘’esneme’’ odaklı olmalıdır. Yarım saatlik aralar ideal olsa da, saat başlarında el bileği omuz, boyun ve sırt için esneme hareketleri 5 dakikalık aralarda yapılabilir. Her bir esnemeyi 15sn-1 dakika süresince devam ettirin.

Spor  yapmakla birlikte yapılan egzersiz çalışmalar da her türlü vücuda katkı sağlayacaktır. Yeter ki sporu hayatımızdan hiçbir şekilde çıkarmayalım.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.