KÜRESEL ISINMA VE ÖDEMİŞ

KÜRESEL ISINMA VE ÖDEMİŞ

Ödemişte yaşayan insanlar, Ödemişli üreticileri en önemli sorununun -üretanlı ürünlerin satılamaması- olan yönünde toplumsal bir algı vardır. Kimi zaman patateslerin, kimi zaman sütlerin, kimi zamanın diğer zirai ürünlerin piyasaya sürülmesi için üreticilerin zararıyla did not duymaktayız. Hatta elde edilen ürünlerin satış fiyatlarının üretim maliyetlerini saflara karşılamadığını ve sebze ve meyvelerin üstlenmeden çürümeye terk edildiğini, sütlerin ise bedavadan vatandaşlara dağıtıldığını görmekteyiz. Tohum, gübre, yem, elektrik, su ve mazot gibi. Girdi fiyatlarının yüksek olması için satış fiyatlarının üretilen ürünlerin maliyetlerini karşılamada sürekli dile getirilmektedir. Bu dönemlerde birçok kurum ve kuruluş tarafından üreticilerin mağdur olmaması için çeşitli çözüm yolları önerilmekte ve üreticileri değişik şekillerde desteklenmesi yoluna gidilmektedir.

Görüleceği üzere, bizim açımızdan tüm sorunlar "üretilen ürünler" etrafında ele alınmaktadır. Çünkü Küçük Menderes Havzası toprakları çok verimlidir ve ürün üretememek gibi bir husus kimsenin aklının köşesinden geçmemektedir. Bir veya birkaç ürünün bulunduğu yerlerde üretilir. Hiç kimse çalan tehlike çanlarını duymamaktadır. Herkesin üstü, sürekli suyun kaynaklarını hiçbir zaman azaltmayacağını asla hiç bitmeyeceğini düşünmektedir. Bu verimli topraklarda ne eksen yetişir tabiri yerindeyse. Ancak bu onun zamanında gitmeyebilir.

Biz yerel sorunlara kafa yormakla meşgul iken tüm dünyayı küresel ısınma gibi daha büyük bir sorun beklemektedir. Bizimle ilgili düşünce çok sığ bir bakış açısı olur. Birleşmeyle uğraşmak çok önemli bir husus vardır. Bu sorunla başa çıkmak için kaynaktan arz ve talep dengesinin çok olduğu bir sorundur. Bütün dünya ulusları için kafa kafaya vermiş çözüm ve uyum yolları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu sorunun adı küresel ısınmadır.

Küresel ısınma, bilim ve teknolojinin hızla gelişimi ile insan nüfusunun kontrolü edilemeyecek bir şekilde sanatçı gibi etmenlere bağlı olarak atmosfere salınan sera gazının artmasının bir sonucudur. Atmosfere salınan bu yüksek miktardaki sera gazları nedeniyle önümüzdeki yıllarda iklimlerde meydana gel değişiklikler üretilirken tarımsal ürünlerin çeşitliliği ve üretim zamanı boyunca kendini gösterecektir. Bazı üretlerin, erkenden üretilebilecek olması gibi, ilk aşamada olumlu gözükecek etkiler var de ilerleyen zamanlarda olumsuz etkilerin daha baskın çıkarak büyük sıkıntılara yol açıktır kuvvetle muhtemeldir. Bununla bitki örtüsü meydana gelecekler. Tarım ve hayvancılık alan üreticiye büyük sıkıntılara sokacağı kesindir. İleride hayvanlarını yiyerseniz, arılarımız burecek çiçek, bitkiler ise kök salacak efficie topraklar bulamayabilir.

Küresel ısınma, birleşmiş milletler bir öncekibel ele alınmış bir buluştur. Ancak 2017 yılı ocak ayında ABD başkanlığını Obama'dan devralacak olan Donald Trump tarafından iklim politikaları uluslararası düzeyde olumsuz bir hava yaratmıştır. Bu sonsuzluk Paris'te yapılan toplantıda 2 derecelik bir sıcaklık artışı öngörülmektedir. Bu 2 derece karşılaştırma safında dünya ile çok canlının doğal ortamının yok olması için yeterli. Eğer küresel alan söz sahibi ülkelerin desteği olmazsa küresel ısınmanın yok edici etkileri daha büyük olabilir. Tüm bunlar, alınacak tedbirlerin tüm olasılıklar gözlemleyecektir. Çünkü başkalarından medet ummak yerine kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışmalıyız.

Sonuç olarak, bu konuda yerel anlamda neler yapabileceğimize değinelim. Ödemiş ilçesinde küresel ısınma ve alınacak tedbirler hakkında çiftçilerin eğitilmesinde büyük yarar sağlayacaktır. Özellikle sıcaklık artışı kolay uyum sağlanabilir ve daha fazla su istemeyecek ürünlerlerin ekileri konusunda çiftçiler mutlaka bilinçlendirilmelidir. Ayrıca, ihtiyaç yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının etkin ve verimli olması yönünde gerekse de desenlerinin mümkün iklim senaryoları arasında karşılıklı çeşitlendirilmesinde çiftçilerin eğitilmesi şarttır. Bu vesileyle hem üretici, hem de Ödemiş hem de ülkemiz kazançlı çıkacaktır.


Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.