YAZ AYLARINDA SPOR

Günümüzde  kış aylarında, spor dallarının yanında yaz spor dallarının da farkındalığı yaşanmakta, ancak  sporun yapılması konusunda  saat konuları çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.  Yaz aylarında  sabahın erken saatlerinde  oksijen yüklü  yürüyüşlerin faydasının  olması nedeniyle çok erken saatlerde günün bol bol oksijenini  vücuda katkı sağlayacaktır. Yaz aylarının yaklaşması ve hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber spor yapan veya spora yeni başlamak isteyen kişilerin aklına gelen soru, yaz aylarında hangi sporların yapılması gerektiği oluyor. Peki, yaz aylarında hangi sporlar, hangi saat aralıklarında yapılmalıdır.

Yaz aylarında hava sıcaklıkları diğer mevsimlere göre çok fazla olacağından yapılan sporlarda buna uygun olarak daha düşük tempoda veya daha uygun saatlerde yapılmalıdır. Yaz aylarında, spor yapacak herkes, her türlü sporu öğleden önce veya mümkünse akşam saatlerinde
yapmalıdır. Yürüyüş  yapmak, kalp ritmini çok fazla arttırmayacağı gibi aynı zamanda düzenli bir programla hem sağlığınıza iyi gelecek hem de sizi fit bir görüntüye kavuşturacaktır. Maliyetsiz bir şekilde, gerçekleştirebileceğiniz bu aktivitenin vücudunuza birçok yararı vardır. Yürüyüşe oranla daha fazla efor sarf etmenize ve kalori yakmanıza neden olabilecek bir diğer, aktivite ise koşudur. Riskli hastalıkları olan kişilerin yapmaması önerilmektedir. Yaz ayları denince akla gelen ilklerden olan yüzme, tüm vücudu çalıştırarak çok iyi sonuçlar, almanızı sağlayacaktır. Konum itibarıyla rüzgar sörfü yapmaya elverişli olan kişilerin deniz ve rüzgarla iç içe olacağı bu, sporu yapması tavsiye edilir. Sıcak havalardan şikayet eden ve kendini plajlara atan kişiler için hem eğlenceli hem de sağlıklı, bir tavsiye; plaj voleybolu! Bu spor ile hem tatilinizin tadını çıkarabilir hem de vücudunuz birçok, noktasını çalıştırarak spor yapmış olursunuz. Özellikle yaz akşamları için ideal olan bisiklet sürme aktivitesi bacakları çalıştırırken karın, kısmında bulunan yağların eritilmesine de yardımcı olur. Tüm yıl boyunca düzenli olarak ilgi duyduğu sporu yapan kişiler yaz aylarında da günlük, programlarına devam etmelilerdir. Aradaki tek fark alınan sıvı miktarı olmalıdır. Yaz aylarının, gelmesiyle ter salınımı artacak ve ekstra spor yapan kişinin su miktarında azalma yaşanacaktır. Bu nedenle yaz aylarında spora yönelen herkes diğer mevsimlere göre daha fazla sıvı tüketmelidir. Günde minimum 2 litre su ve 1 adet doğal maden suyu önerilmektedir. Yüksek sıcaklıklarla değişmesi gereken bir diğer nokta ise giyimdir. Spor esnasında ter salınımı, arttığından spor için özel üretilen kıyafetler giyilmelidir. Dış mekanda spor yapacak kişilerin, güneşin dik düştüğü saatlerden kaçınmaları gerekir. Günün hangi saatinde spor yapılacaksa yapılsın cildi zararlı güneş ışınlarından korumak için bir güneş kremi sürülmelidir. Spor esnasında, ise vücudu çok fazla zorlamamalı ve kendinizi gereğinden fazla yormamalısınız. Önemli olanın, kendinizi sevmek ve sağlığınızı korumak olduğunu unutmamalısınız.

Düzenli ve programlı spor yapmada kuşkusuz vücudumuz günlük rutin yapılan sporlarda  bizlere enerji sağlayacaktır.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.