DOĞRULARIYLA YANLIŞLARIYLA BEL FITIĞI

Önce, belinizde başlayan keskin bir sızı ile irkilirsiniz. Sızı giderek tarifsiz bir acıya dönüşerek kalçanıza ve bacağınıza yayılır. Korkunç ağrı, ayak topuğunuza ve parmaklarınıza kadar ulaştığında ayaklarınız yerden kesilir; olduğunuz yere yığılırsınız.
Asıl kâbus bundan sonra başlıyor. Tedavi için zaman hızla daralırken acının şiddetiyle kıvranan hastanın önünde iki seçenek duruyor. Ya ameliyat olacak ya da kırıkçı-çıkıkçıya gidecek. Gazete ve televizyonlarda yer alan "Bel fıtığı ameliyatı oldu, öldü", "Bel fıtığı ameliyatı geçirdi, felç kaldı" türü haberler de hastayı derinden etkiliyor. Birçok hasta ise: 'Kırıkçı-çıkıkçıya sürünerek geldi; şifa bulup koşarak gitti' söylentilerine inanarak hayatını karartıyor.
BEL FITIĞI NEDİR? HER SIRT VE BEL AĞRISI OLAN BİREY, BEL FITIĞINDAN MI MUZDARİPTİR? BEL FITIĞI DİYE BİR ŞEY GERÇEKTEN VAR MI? 
Disk hernisi  vertebralar arasında yer alan disklerde ki herniasyon sonucu oluşan bir hastalıktır.  Belde ağrı, bacaktan ayağa kadar yayışan ağrı ve uyuşmalar gibi semptomlarla kendini belli eden disk hernisi halk arasında bel fıtığı ismi ile bilinir. Disk hernisi bulging, protrüze, ekstrüde ve sekestre olmak üzere 4 farklı seviyede görülür. 
Tıp literatürü, bel fıtığı hastalarının sadece yüzde 1-3'ünün ameliyatlık olduğunu söylüyor.  Ama pratikteki uygulamalara baktığımızda çok daha fazla hasta ameliyat ediliyor. Üstelik ilaç, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon , manuelterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilecekleri halde.
Hayatında hiç beli ağrımamış, 45 yaş üstünde insanların MR'ları çekildiğinde bile, yüzde 65'inde 'ameliyatlık düzeyde fıtık'a rastlanıyor. Dolayısıyla MR'da görülen her fıtık, sorun yaratmıyor, bel de ağrıtmıyor
BEL FITIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMAK GEREKİR?
Bel fıtığına yakalanmamak için öncelikle kilo almamak gerekir. Çünkü aşırı kilo, bel omurlarına basıncı artırarak bel fıtığı riskini büyük ölçüde yükseltiyor. Diğer bir sebep de hareketsiz yaşam. Düzenli egzersiz yapanlarda, özellikle bel ve karın kasları gelişmiş kişilerde bel fıtığı hastalığına daha az rastlar. Çünkü vücudumuzun yükünü sadece omurga taşımaz. Karın kasları ile tüm sırt ve belde omurga boyunca uzanan kasların fonksiyonu da büyük önem taşır. Düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlenmediği için, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurga üzerine dolayısıyla disklerin üzerine binerek, fıtıklaşmalarına neden olur.
Bel fıtığından korunmak için ayrıca günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun olarak hareket etmek gerekir. Örnek vermek gerekirse, yerden bir yük kaldırılırken mutlaka dizler kırılarak, çökmeli yük öyle kaldırılmalıdır. Bel fıtığına yol açan benzer risk faktörlerini ortadan tamamen kaldırmak için çocukluk çağından itibaren, yük nasıl kaldırılır, yerden bir şey nasıl alınır, yataktan nasıl kalkılır? şeklinde eğitimler verilmesi gerekir.
Ayrıca çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren düzenli bel egzersiz programı yapma alışkanlığı kazandırmak da etkili bir yöntemdir.
BEL FITIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Bel fıtığı semptomlarının çoğu altı hafta içinde egzersizle ya da manuelterapiyle kendiliğinden düzelir, bu nedenle hastalara cerrahi olmayan tedavilere başlamaları önerilir. Ancak, bu semptomların niteliğine ve ciddiyetine göre değişebilir.
Yoğun ağrıyı kontrol etmek, semptomlar ilk ortaya çıktığında en acil ihtiyaçtır. İlk ağrı kontrol seçeneklerinin aşağıdakileri içermesi muhtemeldir:
BUZ UYGULAMASI
Buz ya da soğuk bir paketin uygulanması, bel fıtığı olan bir diske bağlı iltihaplanma ve kas spazmlarını hafifletmek için yardımcı olabilir. Buz masajı da yardımcı olabilir. Buz, sırt ağrısının başlamasından sonraki ilk 48 saat boyunca en etkili olanıdır.
AĞRI İLAÇLARI
Doktor, ağrı ve iltihabı tedavi etmek için reçetesiz steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID'ler) gibi ibuprofen veya naproksen önerebilir.
KAS GEVŞETİCİ
Kas spazmları bel fıtığına eşlik edebilir ve bu reçeteli ilaçlar ağrılı spazmlardan kurtulmayı kolaylaştırabilir.
ISI TERAPİSİ
Isı uygulamak, ilk 48 saat sonra ağrılı kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sıcak su torbası, sıcak yapışkanlı ısı bantları, hepsi iyi seçeneklerdir. Sıcak bir banyo da tercih edilebilir.
FİZİK TEDAVİ
Fiziksel terapi, ağrıyı azaltmak ve esnekliği artırmak için gerekli olan tedavilerin bir kombinasyonunu içerir. Buz ve ısı terapisi, nazik masaj, gerdirme ve pelvik çekme bazı örneklerdir, ancak fiziksel terapistiniz ağrı ve diğer belirtiler için en iyi tedavi planını geliştirmek için sizinle birlikte çalışır.      
MANUELTERAPİ
Yapılan tek seansla bile ciddi rahatlamalar mümkün. Ortalama 5-6 seans uygulanır. Hiç bir yardımcı cihaz olmaksızın uygulanan bu yöntemle %98 lere kadar sonuç almak mümkün. 
Ve iyi bir haber: 4-6 hafta içinde, hastaların çoğunluğu semptomlarının ameliyat olmaksızın rahatladığını fark etmektedir.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.