SPOR’UN KALBİ KÖŞESİ

TURGAY KONURALP   

“TÜRK FUTBOLU ve ALT YAPININ TAKIMLARA YANSIMASI”

Türk Futboluna baktığımızda,  özellikle son yıllarda  Avrupa ülkelerinde olduğu gibi alt yapı ile ilgili ciddi anlamda çalışmalar yapılmaktadır. Peki baktığımızda Alt Yapı “ nedir ? Alt Yapının takımlara yansıması nedir? Bu gibi detayları Siz Değerli Kent Gazetesi okurları ile paylaşmaya çalışacağım. Alt Yapı demek benim şahsi görüşüme göre, bir takımın alt yapısı temel taşları demektir. Bugün baktığımızda, hangi ünlü oyuncu veya takımlardaki oyuncuların geldiği hepsinin de ilk yetiştiği takım vardır. Olmaması da imkansızdır. Son yıllarda özellikle Avrupa ülkeleri kıyasladığımızda Avrupa ülkeleri biraz daha önde olduğunu gözlemleye biliyoruz. Bunun nedeni, Avrupa ülkelerinin Alt yapı çalışmalarına çok daha önce başlamasıdır.

Futbolda altyapı eğitimi çocuğun "top ile ayak" ilişkilerinde anlamlı bir gelişimin başladığı yaş düzeyi 8'li yaşlarda başlaması gereken, genel olarak motor gelişimin doruğu olan, her türlü spor ile ilgili beceriyi gerçekleştirebilme yaşı olan 15-16'lı yaşlara değin sürmesi gereken uzun erimli gelişim dönemlerini kapsar. Çocukların "futbol temel eğitimine" başlama yaşı olması gereken 8'li yaşlara değin herhangi bir etkinliğin içinde olmamaları anlamında bir ifade değildir.

Bu yaşlara değin çocukların okulöncesi ve hazırlık sınıfı çocukları olduğunu ve gözlemlendiği ve de bilindiği üzere bu yaşlara değin çocukların özelleşmiş hareket becerileri dediğimiz vücutlarını kontrol etmede, genel ve lokal olarak bedenlerini amaçlı olarak kullanabilmede eksiklerinin olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenledir ki, çocukların 8'li yaşlara ulaşıncaya kadar özellikle 3-7 yaşlarda informal dediğimiz daha özgür ve bağımsız şekillerde davranabilecekleri, oyun parkları gibi alanlarda yoğun hareket eğitimine tabi tutulmaları gerektiğini de bilmemiz gerekir. Bu etkinlikler arasında geleneksel oyunlar, koşu oyunları, zeka oyunları, oyuncaklar ile oyunlar, bisiklete binme, yüzme gibi faaliyet alanları önemli yer tutmalıdır.  Bu nedenle bazı 7 yaş çocukları istisna olmak koşulu ile genel olarak futbol altyapı eğitimine başlama yaşı ideal olarak 8'li yaşlardır. Bu yaşlar çocukların sadece motor gelişimlerine yönelik bir yaklaşım değil, onların anlama, dinleme, algılama, düşünmelerini ilgilendiren "bilişsel" gelişimleri açısından da doğru bir yaklaşımdır.

Spor branşlarına ilişkin özellikle takım sporlarına yönelik olarak altyapı eğitimi 8-15 yaşları arasındaki süreci kapsaması gerektiği üzerinde netleşmekte fayda vardır. 16-18'li yaşların ise daha farklı bir eğitim içeriği ve kapsamından oluşan performansa dönük altyapı eğitimi sürecini içermesi gerektiği açıktır.  Futbol Altyapı Eğitiminin yaş gruplarının gelişim özelliklerinin dikkate alınarak bölümlendirilmesi, altyapı eğitiminin başarılı olması için bir önkoşuldur. 

Futbol ve Alt yapının birbiriyle örtüşen bir faktör olduğu da gerçektir. Bu anlamda çocuklarımızın ilgi duyduğu spor dallarında aile büyükleri olarak çocuklarımızın  iyi birer sporcu olmalarının yanında aynı zamanda topluma iyi ve ahlaklı birer insan olarak yetiştirmenin de katkı sağlayacağına inanıyorum. Bir  başka köşe yazısında siz değerli okuyucularımızla görüşmek dileğiyle

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.