ENGELLİ SPORLARI

Engellilerin yaptığı sporların çeşitleri çok fazladır. Normal bir insanın yaptığı her türlü sporla uğraşabildikleri gibi bu spor türlerinde birkaç değişiklik yapılarak onlara uygun hale getirilmiştir. Engelli sporları denildiği zaman ise burada şu şekilde bir sınıflandırma yapılabilir.

Örneğin daha az modifikasyonla  ya da hiç modifikasyon olmadan eşit olarak katılabilecekleri spor dalları. Bunlara da örnek verecek olursak Bowling, dart, okçuluk, yüzme, binicilik, masa tenisi gibi Modifiye edilmiş sporlar mesela tekerlekli sandalye basketbolu, cirit atma, halter gibi, son olarak ise engelliler için geliştirilmiş olan spor branşları buna örnek olarak roll ball kısacası engelli kişilerin hayattan kopmamaları adına bazı spor branşları düzenlenerek engellilere uygun hale getirilmiştir. ancak bunların dışında da engellilerin yapmış oldukları bazı sporlar vardır. Bunlara geniş bir bakış yaparsak şu şekilde belirtebiliriz. Atıcılık bilindiği üzere havalı silahlarla yapılan bir spor branşı. Bu yarışmanın kuralları ise uluslararası Engelliler Atıcılık Komitesi tarafından belirlenmiş ve kuralları konulmuştur. Engelliler için atletizm 1960 yılından beri uygulanan bir yöntemdir. Paralimpik oyunları kapsamında değerlendirilen bu yarışmada tüm engelli kategorisindeki sporculara da açıktır. Bazı sporcular tekerlekli sandalye ile yarışmaya katılırken bazıları da protezle katılabilirler. Ancak fiziksel, görme ve zihinsel engeli de bulunan her sporcuya açıktır. Engelli sporları arasında en yenisi olarak bilinen bisiklet yarışlarıdır. İlk kez 1980 yılına başlatılan bu spor dalında görme engellilerde yarışmaya başladılar.  Bisiklet yarışları bir takım halinde olabildiği gibi bireysel olarak da yapılabilmektedir. Paralimpik oyumlardaki eskrim yarışmalarının en dikkat çekici özelliği tüm sporcuların yere sabitlenmiş tekerlekli sandalyelerle yarışmasıdır. Bununla birlikte bu tekerlekli sandalyeler eskrimcilere hareket özgürlüğü sağlar ve sporcular geleneksel eskrim yarışlarındaki kadar hızlı hareket edebilirler.

Yukarıda engelliler için bazı spor branşlarını belirttik ancak bunların dışında da engelli vatandaşların yapabilecekleri çok sayıda engelli branşı mevcuttur. Birçok spor aktivitesinin engelli insanların rehabilitasyon ve rekreasyonunda kullanımı artık mümkündür. Spor konvensiyonel fizyoterapi metodlarını tamamlayıcı bir tedavi olarak giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Gücün ,koordinasyonun ve dayanıklılığın gelişimine yardımcıdır. Bazı sporlar belirli kas gruplarıı geliştirir. Örneğin ağırlık kaldırma ve okçuluk paraplejik hastalarda kol kaslarının gelişimine yardım ederek kendilerine bakma konusunda bağımsızlık kazanmalarını sağlarlar. Basketbol gibi tekerlekli sandalye ile yapılabilen spor,engelli kişilerin tekerlekleri çevirir, pas verir veya topu yakalarken koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Yüzmede kabul edilmiş değerli bir eksersiz ve tedavi şeklidir ve son yıllarda en popüler spor dalı haline gelmiştir. İnsan suyun içinde iken ,ağız ve burundan nefes alıp verirken, suyun kaldırma kuvveti ile ekstremitelerini yetenekleri ölçüsünde serbestçe hareket ettirir. Sporun engelli insanlar için bir başka önemli yönü, sosyal ilişkilerin oluşmasını sağlamasıdır. Kalıcı engellilik, engelli insanların kendilerine olan yaklaşımlarını bozar, içe kapanıklılık ve sosyal izalasyona neden olur. Ayrıca psikolojik reaksiyonlar. bakmakla yükümlü olan insanların onlardan utanması ile de daha da artabilir. yeni engelli hale gelmiş insanlarda, spor aktivetisine katılmak kendini önemseme duygusunun yeniden kazanılmasına, pozitif mental davranışların ve tekrar sosyal hayata entegrasyonuna yardımcı olur. Ayrıca psikodepressif durumlardaki engelli kişilerin, spor aktivitelerine katılmaları ile bu durumlarında düzelme görülmüştür. Zeka özürlülüğü olan insanların ,kendilerine sunulan spor ve boş zaman aktivitelerine katılmanın akılsal sosyal, ruhsal ve fiziksel yararları vardır.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.