KOLESTEROL VE İLAÇSIZ TEDAVİLER-2

EV DIŞINDA NELER YENİLEBİLİR?

Fırında ya da ızgarada balık, tavuk-hindi şiş, Zeytinyağlı barbunya, her türlü sebze yemeği, Günlük et tüketiminde 90-100 gramı geçmemekte yarar var. Bulgur pilavı, esmer ekmek, mantar soslu spagettiler tercih edilebilir. Şekersiz çay içilebilir. Salatalar, Rus salatası dışında hepsi yenebilir. Sütlü tatlı yenebilir. Sebze ve mercimek çorbaları da dışarıda içilebilir

Simit çok seviliyorsa haftada bir iki kez yarım simit yenebilir diğer öğünlerde ekmeği keserek tabii ki..

Pasta kesinlikle yenmemeli bu tartışmasız. Evde pandispanya hamuru yapılır üzerine muhallebi sürülebilir ve meyveler konabilir.

Yağlı hamur işyeri yenmemeli

Turşu ve salamura tüketilmemeli.

Alkollü içkiler, hazır meyve suları, meşrubatlar içilmeyecek.

Şarap güde bir kadeh içiliyor ama sadece kırmızı değil beyaz şarapta içilebilir. Antioksidan etkileri var. Bira 350 cc, şarap 150 cc ve rakı tüketiminde 50 cc yi geçirmemek gerekiyor.

KOLESTEROL HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Etin tavuk ve balığın içerdiği kolesterol oranları yanlış biliniyor. Kırmızı etin kolesterol oranı 90, tavuğun 75 , beyinin 2000, mayonezin içinde 110 mg kolesterol bulunuyor.

Çökelekte 7 mg var ve bu nedenle lezzetlendirilerek yenebilir.

Olgunlaşmış peynirlerde kolesterol yüksek. Light peynir tercih edilmeli

Yumurta yenmeyecek, peynir yenebilir yanlış.

Tabağa yemek alınca karbonhidrat, protein, yağ karışmayacak deniyor bular ayrılmaz . Vücut enerjisinin yüzde 60'ını karbonhidrattan alıyor.

Zeytinyağı yararlı tereyağı zararlı böyle bir şey yok. Sağlıklı insanlar için günlük tüketilen yağın üçte biri gıdalardan, üçte biri yumuşak margarinlerden ve geri kalan üçte biri de sıvı yağlardan alınıyor.

Egzersiz güne bölünmeli, bir gün üç saat değil, aynen bir çocuğun ders çalışma gibi düzenli yapılmalı yoksa pek yararı yok.

Sanıldığının aksine ekmek grubu kaldırılmamalı. Makarna, kepekli yenmeli. Makarna az suda diri olarak pişirilse posa değeri yükseliyor vücuda emilmeden dışarı atılıyor.

Kuru baklagiller yanlış pişiriliyor , suyu dökülüyor ve gaz yapan madde aslında sadece kabuktadır. O nedenle beklediği suda pişirilmeli.

Kolesterolü düşüren otlar

Bitkisel tedaviler giderek yaygınlaşıyor. Kekik zararlı değil ama bunları içerek, sağlıklı beslenmeyi önemsemeden çok tüketmek zararlı. Kekik suyunun sindirim sistemi üzerindeki etkisi malum.

Meyan kökü anti oksidan ve bunu öneriyorum bir kalem gibi düşünün meyan kökünü ve küçük yapraklar halinde kırın. İki üç parçayı su içinde bekletin akşam kaynatın. Koyu ve acımsı tadı olduğu için bir bardağın içine üçte bir oranında koyun, üzerini normal su ile doldurun ve limon ile tatlandırın. Taze meyve suları kadar yayarlı. Alerjik durumlar iltihabik durumlarda, kalp damar hastalıklarında ve kansere karşı iyi geliyor.

Keten tohumu da aynı etkileri gösteriyor.

Yemeklerde bol soğan sarımsak, lahana, karnabahar, semiz otu, Brüksel lahanası, kabuklu yenen meyveler antioksidan içerdikleri için tüketilmeli. Çünkü antioksidanlar, vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım ediyor. A-C-E vitamini, Balık yağları gibi gıdaları günlük almak önemli. E vitamini çok alınırsa toksin etki yaratabilir mutlaka doktor kontrolünde alınmalı. Balık yağları pıhtılaşma faktörü yüksek olanlarda ek olarak kullanılabilir.

Kolesterol için: Elmadaki mucizevi madde pektin, zararlı LDL kolesterolü düşürür, atardamarları koruyan iyi kolesterol HDL'yi yükseltir.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.