ÜRETİM


İklimle birlikte değişen  bazı hava şartlarıyla birlikte üretimde  farklı sonuçlar almaktadır.

Atmosferde su buharı, sera gazları, güneşten gelen dalgalarla bazısı toprağa yansımakta, bazısı havada asılı kalmakta. Bu oranların artmasında en çok karbondiokist ve metan gazları ısı tutma potansiyeline sahip. İklimlerin değişim süreci yıla göre değil, yüzyıla göre hesaplanır. Yıllık ortalamalar kaydedilir ve 60 ila 100 yıllık değişimler ele alındığında küresel ısınma, iklim değişiklikleri var diyebiliriz. Dünyanın 1860 yılından 2000’li yıllara kadar gelen 140 yıllık süreçte bilim adamlarımızın incelemesi sonucu 6 derecelik ısınma söz konusu. En bol sera gazları da su buharında, ardından fosil ve katı yakıtlarda, motorlu kara taşıtlarında görülmektedir.

Dünyanın doğal dengesinde önemli olan sera gazları da kürede mutlaka olması gerekir. Bu gazların ortadan kaldırılması demek dünya ısısının -33 derece olması demektir. Dünyanın yüzey sıcaklığı 15 derece iken şu an ortalama ısının 6 derece olduğu gözlenirse, son yüzyılda 4 derecelik bir artış daha beklenmektedir.

Yaşadığımız şu dünyada sulak alanların gün geçtikçe azalmasıyla birlikte tehlike sadece toprağı değil, canlıların var oluşuyla birlikte tüm yaşadığımız dünyayı tehdit etmektedir. Suları denetim altına alarak, kullanılabilir şekilde değerlendiremezsek sadece tarımsal alandaki verimlilik düşmesinden dolayı 5 milyar dolar zarar beklenmektedir. Sulanılabilir alanlar gün geçtikçe daralıyor.

Üretimde  hava şartlarına  göre  üretimler büyük bir önem arz etmektedir.  Bölgemizi ele aldığımızda  Küçük Menderes  Ovası   dünyanın en önemli  bölgeleri arasında  yer alması açısından, bu bölge de yılın dört mevsimi üretim yapılmaktadır.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.