GİNSENG VE FAYDALARI-2

GİNSENGİN FAYDALARI NELERDİR?
Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur.
Ginseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur.
Güney Koredeki Seoul Milli Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre beyaz kore ginsengi kökü alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı etki göstermiştir. Alzheimer rahatsızlığı olanlarda etkili olabilmesi için devamlı kullanılması gerektiği belirtilmektedir.
Ginseng strese karşı faydalıdır yani stres gidericidir. Ginseng'in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.
Ayrıca Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.
Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.
Ginseng cinsel gücü arttırır. Ginseng'in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir.
Ginsengin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu rivayet edilir.
Ginseng anemiye iyi gelir.
Ginseng'in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.
Panax Ginseng'in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu eski Çin kaynakları yazmaktadır. Ginseng aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.
GİNSENG ÇEŞİTLERİ
Amerikan Ginseng (Panax quinquefolium): Amerikan ginseng kore ginsengine göre etkileri daha hafif sayılır.
Sibirya Ginseng: Sibirya ginsengi kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan etken maddeyi içermediği için gerçek anlamda ginseng sayılmaz ama benzer ginseng faydaları sağlar. Özellikle strese karşı dayanıklılığı ve konsantrasyonu artırmada kullanılır. Eski Sovyetler Birliği döneminde ginseng sporcular ve askeri personel tarafından dayanıklılığı artırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır.
Ginseng türleri arasında kişinin kendi ihtiyaçlarına göre tercih yapılabilir.
Kullanım süresi 3 hafta ve 3 ay olarak tavsiye edilmektedir.
Hamileler ve emziren kadınlara tavsiye edilmemektedir.
Şeker hastaları sentetik bir ilaç tedavisi görürken doktora danışmadan kullanmamalıdır.
Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ta kullandığınız ürünün gerçekten ginseng içerip içermediğinden emin olmaktır. Yapılan araştırmalarda piyasada bulunan ürünlerin içeriğinde ginseng oranı ya çok az çıkmış ya da hiç çıkmamıştır. Ayrıca bazı üreticilerin ginseng etiketli ürünlerde kafein kullandıkları belirlenmiştir. Yüksek oranda ginsenosidin yanında başka içerik maddelerinin asgari miktarlarını da içeren ekstreler tercih edilmelidir.
Asya Ginsengi “Kırmızı Ginseng”: Araliaceae familyasındandır, yabani olarak yüksek dağların eteklerinde yetişir ve koyu kırmızı meyva salkımları veren bitkinin insan figürüne benzetilen kökleri; esas şifa olan kısımlarıdır. Kırmızı Ginseng yaklaşık 2000 yıldan bu yana Çin, Kore ve Japonya'da kullanılmakta ve olağanüstü etkileri sayesinde Uzakdoğu'nun en çok fayda veren bitkisi olmuş ve son yıllarda kullanım alanı bütün dünyaya yayılmıştır.
Kore ve Çin'de yetişir. Asya ginsenginin diğer adları kırmızı veya Kore ginsengi, Çin ginsengidir. Ginseng kökü yaklaşık 6 yılda yetişir. Yabani olarak yetiştiği gibi kültürü de yapılmaktadır. Ginseng kökü hasat edildikten sonra kurutuluş biçimine göre kırmızı veya beyaz ginseng adını alır.
Uyarıcı ve enerji verici etkisi en fazla olan ginseng çeşidi kırmızı Kore ginsengdir. Kırmızı Kore ginseng fiyat olarak diğer ginseng türlerine göre daha pahalıdır. Asya'da yaşlılar için kuvvetlendirici olarak ginseng kullanımı yaygındır. Ginseng uyarıcı etkisiyle dikkati ve motivasyonu artırır ama kafein gibi uyarıcıların neden olduğu yan etkilere sebep olmaz. Uzakdoğu'da harika hayat iksiri adıyla anılan Ginseng, cinsel gücü artırmak için de başvurulan bir bitki olmuştur.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.