DOĞRU DİNLENME

Spor hayatımızın bir parçası olduğu  gibi aynı zamanda  son yıllarda  artık yediden yetmişe herkes  sporu benimsemektedir. Ancak spor  yaparken de, bir takım  etkenlere  dikkat ettiğimizde spor da,   çok daha güzel  sonuçlar alabiliyoruz.

Vücudumuz, beslenme ve egzersize bağlı birçok olumlu gelişimini ve değişimini dinlenme esnasında gerçekleştirir. Vücudumuz dinlenme esnasında onarılır, beslenir, yapılanır, büyür ve hatta yağ yakar. Dinlenmenin yağ yakma konusundaki önemi de birçok insanda mantık karmaşası yaratmaktadır. Oysaki iyi bir egzersiz sonrasında vücut dinlenme esnasında yapılanırken de kalori harcamaktadır; yani vücudun yapılanması sırasındaki kullandığı enerjinin bir kısmı da yağlardan elde edilmektedir.
Bir insanın kaliteli bir yaşamın kapısını aralayacak üç altın anahtara ihtiyacı vardır! Bunlar sağlıklı beslenme, düzenli hareket ve yeterli dinlenmedir. Bu öğelerden bir tanesi yanlış işlerse hayat kalitemizin bozulabileceğini bilmeliyiz. Genelde kilo verme, egzersiz yapma, güçlenme, sağlıklı yaşam gibi konular hakkında herkesin bilmek istediği, nasıl besleneceği ve nasıl hareket edeceğidir. Dinlenme konusu ise herkes tarafından daha az önemsenen ve göz ardı edilen bir konudur.

Doğru dinlenme en az doğru antrenman yapmak ve doğru beslenmek kadar önemlidir. Bir beslenme uzmanının hazırladığı beslenme programı, bir antrenörün hazırladığı antrenman programı gibi dinlenme programının da iyi organize edilmesi gerekir.Yorgun bir bedenle antrenman yapmak ve yorgun bedeni zorlamak, kas ve eklem sakatlanmalarına davetiye çıkartabileceği gibi ileri aşamalarda iç organlarda bile tahribata yol açabilecek durumlar doğurabilir. Dinlenmeyen bir vücut aynı zamanda dinlenmeyen bir beyin demektir. Yorgun bir vücut ve yorgun bir beyin için stres ve negatif düşünce, kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Yeteri kadar dinlenmeyen bir vücut; aşırı yorgunluklarda strese girecek, paniğe kapılacak ve önlem olarak daha fazla yağ depolama eylemine girebilecektir. Yorgun bir vücut yeterli dinlenme gerçekleşmez ise gelişemez, yenilenemez ve yapılanamaz.Peki, spor yapsın ya da yapmasın ortalama her insan beden ve ruh sağlığını koruyabilmesi için minimum 7 saatlik kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyar.Günlük dinlenmede, yeterli uykunuzu aldığımızı düşünürsek antrenmandan sonra vücudumuzu bir daha yormamamız çok önemlidir. Antrenman sonraları yaptığınız dinlenmeler, antrenman öncesi yaptığınız dinlenmeler kadar vücudunuzun gelişmesi ve forma girmesine katkı sağlar. Eğer hafta sonu gece programınız varsa ve o gün antrenman yapacaksanız, bu antrenmanın şiddetinin düşük tutulmasında fayda vardır. Veya tam tersi; eğer bir gün öncesinden vücudunuz çok yorulmuş ve hatta alkol tüketmişseniz, antrenman şiddetinin yine düşük tutulması daha uygundur.

Haftalık dinlenmeyi, bir haftada yaptığınız antrenman gününe göre düzenlemelisiniz. Eğer haftada üç gün spor yapıyorsak, mutlaka gün aşırı antrenman yapmalıyız. Haftada 4 gün spor yapıyorsak, vücudu bölgelere bölerek çalışan bölgenin minimum 24, maksimum 72 saat dinlendirilmesine özen göstermeliyiz. Eğer 5 veya 6 gün spor yapıyorsak, yine vücut bölgelere bölünmeli ve 4 günde uyguladığımız dinlenme prensibi de uygulanmalıdır. Haftanın 7 günü spor yapılmamalı en az 1 gün veya 2 gün tüm vücudumuzun dinlenmesine özen göstermeliyiz.

Yıllık dinlenmede, yıl içinde belirlediğimiz toplam 4 ayda antrenman şiddetini düşürerek veya antrenman günü sayısını azaltarak dinlenilebilir. Böylece plato riskinden de uzaklaşmış oluruz.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.