NEDENMİ DERNEK BAŞKANIYIM?

Selam kıymetli okurlarım bu makalemde benim gibi Dernek Başkanı arkadaşlarımın ve sivil toplum örgütlerinin yaşamış olduğu sıkıntılara rağmen yapmış olduğu güzel gönül işlerine değineceğim.

Ben demeyip kendimi geçtiğim için biz demenin anlamını bildiğim için hayra ortak olmanın hayrını bildiğim için iki tane Derneğin Başkanlığını yürütüyorum.

Toplum olarak insanların öz değerlerinden kopmaya başladığı bir yüz yılda yaşıyoruz maalesef ki, Eskiden insani ilişkilerimiz bir birine çok bağlıydı Ülkemiz savaştan yeni çıkmıştı herkesin kenetlendiği bir dönemdeydik. Memleketimizin kültürümüzün kıymetini çok iyi biliyorduk yaşatıyorduk sahip çıkıyorduk peki ya şimdi noldu ? o zamanlardan ki eski insanlar ebediyete intikal etti zorluk görmemiş savaş görmemiş bir nesil var oldu bu bize iki önemli husustan birini getirir 1. Daha da çok kıymet bilen emanet şuuruyla kültürüne aile bağlarına saygı sevgiyle önem veren bir nesil. 2. Bir Baba'nın miras yedi evladı gibi neyin nereden geldiğini bilmeden öz değerlerinden kültüründen komşuluk aile bağlarından uzaklaşmış bir nesil.

Geçmiş yıllarda Dernekler yokken bile insanlar bir birine çok bağlıydı şimdi bizler Dernekler çatısı altında bile kimi zaman bu bağlılığı koruyamıyoruz üzülüyorum bazen Peygamber Efendimiz şu sözleriyle bizim nasıl olmamız gerektiğini özetlemiyor mu ? komşusu açken tok yatan bizden değildir ama şimdi maalesef yediğini içtiğini kimin görüp alıpta yiyemeyeceğini hesap etmeden sosyal medya hesaplarından paylaşan insanlar var, lütfen bu konuda toplum olarak biraz daha hassasiyet taşıyalım biz düşünceli bir toplumuz.

Bu zamanda birlik ve beraberliğimizi gönül çatısı altında topladığımız yerler Derneklerimiz çok mutluyum ufakta olsa arkadaşlarımla köyüm için iyi bir şeyler yapmaktan bir etkinlik yaptığımızda köyümün adı kültürü yapmış olduğu ticareti ve güzellikleri tanıtılıyor bu meyanda ben köyümün aylıksız yevmiyesiz gönül işçisiyim hizmetkarıyım sevgiyle kalın kıymetli okurlarım.

Sivil Toplum Örgütleri Derneği Genel Başkanı, Ödemiş Pirinççi Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı

Halil KOCAKABAK

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.