DOĞANIN SUNDUĞU ŞİFALI BİTKİ ADAÇAYI

Venedikli tacirlerle alışverişlerde adaçayının o çok güzel tadı Çinlileri çok etkilemiş. Adaçayı ortaçağda ipek ve baharat ticareti sırasında en çok değiş tokuşu yapılan maddelerden biri olmuş. Çinliler bu çok etkilendikleri bitkiyi elde etmek ve az bir miktar adaçayı alabilmek, için kasa ile çay vermeyi bile kabul etmişler. Adaçayı Avrupa'nın güneyinde Akdeniz kıyılarında yaygın olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. Ortaçağda adaçayının belleği güçlendirdiğine inanılırdı. Adaçayı yapraklarının suda kaynatılmasıyla hazırlanan çayının içecek ve tonik olarak kullanılmasıyla o zamanlardan başlayarak yüzyıllarca sürdürülmüştür.

Günümüzde de çeşitli ülkelerde adaçayı yaprakları, taze veya kurutulmuş olarak yiyeceklere tat vermek için kullanılır. Adaçayının kendine özgü aroması diğer aromalı otlarla pek uyumlu olmadığından yemeklerde ve soslarda tek başına kullanılır.

Sebzelerde ve nişastalı yiyeceklerde özellikle patates ve fasulyenin pişme suyuna konduğunda lezzet katar. Sarımsakla hazırlanmış çorbalarla da çok uyumludur. Adaçayının 70 kadar türü vardır. yaygın olarak kullandığımız türünün boyu 60 cm’dir. sık tüylü gri yeşil yaprakları oval ve kırışık yüzeylidir. çiçekleri ise mor, pembe, beyaz renklidir. yapraklarında yüzde 2.5 oranında uçucu yağ bulunur. Yapraklı ve çeşitli dallarından elde edilen yağa elma yağı adı verilir. Adaçayının yararları her geçen gün daha fazla anlaşılmaktadır.

Gölgede kurutulmuş yaprakları çay gibi demlendiğinde özellikle mevsim değişikliklerinde bünyeli zayıf düşen kişileri kuvvetlendirir. hastalıklara karşı direnç sağlar.

Uyarıcı etkisi sayesinde çalışma temposu yüksek olanlara önerilir. Gribal enfeksiyonlarda ateş düşürücü olarak kullanılır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğundan demlenerek içildiğinde yağlı ve nişastalı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Adaçayıyla yapılan gargara hem insanı rahatlatır hem de mikropları öldürür. Doğal bir antibiyotik olan adaçayı iltihap kurutucu, bakteri ve mantar öldürücü özelliğe de sahiptir.

İlk çağlardan beri önemi bilinen adaçayının her derde deva olduğunu düşünerek vücuda direnç verdiği için günlük hayatımızda daha çok tüketmeye devam etmeliyiz.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.