90 DAKİKANIN ARDINDAN

Ödemiş  Saraçoğlu Stadyumunda geçtiğimiz  hafta sonu oynanan  Bölgesel  Amatör  Lig  maçı olan  İzmir’in Buca Spor takımıyla, Gebze Spor maçının heyecanına ortak olduk. Ödemiş’te olsak ta bir kulağımız tabii ki Ödemiş Spor’un İzmir de oynadığı ve 2-0 kazandığı karşılaşmadaydı.

Evet özlemişiz BAL ligini  açık olarak söylemek  gerekirse,  BAL ligi  belki  3. Lig değil ama  yine de heyecanı  ve atmosferi yüksek bir maça  şahit olduk Diyebilirim.  Bir  tarafta grubun  sonuncu sırasında  mücadele veren puan arayışında olan 7 puanlı  İzmir’in Buca Spor takımı bir tarafta ise  Kocaeli ilinin Gebze  Spor  takımı.  Maç  öncesi  Ödemiş İlçesinde özellikle  Atatürk Mahallesindeki yaşayan  vatandaşlarımız Pazar  günü  belki  her iki takımın  tezahüratlarıyla uyandı. 

Özellikle  Gebze ilçesi  uzak olmasına rağmen çok kalabalık  taraftar grubu  ve  Gebze Spor’a göre taraftar  sayısı biraz az olsa da yinede, Buca Spor taraftarları Ödemiş Saraçoğlu Stadında  randevuda takımlarının oynayacak olduğu maça  ilgi gösterdiler.

Maça  baktığımızda  İlk Yarıda  Buca Spor  maçın 2. Devresinde   Gebze Spor takımı,  90  dakikanın  genel analizine baktığımızda her zaman  olduğu  gibi  futbol maçının  sonuna  kadar yani  maçın orta hakeminin  son düdüğüne  kadar mücadele  edilmesi  gerektiğini  burada bize Gebze Spor’lu oyuncular çok açık olarak  gösterdiler. Ödemiş’te oynanan  renkli  ve çekişmeli maçta henüz 2. Dakikada  Buca spor   girdiği  pozisyonda top Gebze Spor’lu oyuncuya çarparak ağlara gidiyor. Golün ardından  Gebze spor  1-1’lik beraberlik ve ardından  Buca Spor maçın ilk yarısında 2. Golü  bulmasıyla birlikte,  ilk devreyi  2-1 önde kapatıyor.

2. Devrede  ev sahibi konumunda  Buca Spor 1 gol daha buluyor.  Sarı Lacivertli takım  Buca spor 3-1  öne geçiyor. Buraya kadar her şey mükemmel diyebiliriz.  Ancak burada unuttuğumuz  bir şey vardı. 59. Dakikadaki sonuç maçın sonucu değildi. Bu  dakikadan itibaren  Gebze Spor’lu taraftarlarının ateşli desteği ile  Gebze spor 2. Golü buluyor.  Bu golü atmasının yanında atakları da üst üste  geliştirmeye devam ediyor. Ardından  3-3 beraberlik  golü atıldı. İnanın bir süre  böyle devam ettikten  sonra  4. Golü  Gebze Spor’un atacağına emindim. Neden  diye  soracaksınız? Atak üstüne atak,  baskı üstüne baskı ve 90. Dakikada gelen galibiyet  golü uzatma  dakikalarında da Gol sesi çıkmayınca kazanan  ve daha  doğrusu kazanmaya inanan Gebze Spor takımı 3-1  mağlup  duruma düşmesine rağmen 4-3’lük sonuçla  kazanmayı  bildiler.  Burada  Gebze Spor’u tebrik etmekten  başka bir şey söylemek mümkün değil, oynadılar ve Kazandılar.

İzmir takımı  olan  ve Liglerde  köklü bir geçmişe  sahip  Buca Spor’un  önümüzdeki  maçlarda  daha üst sıralara çıkmasını bir  İzmir’li  olarak  bekliyoruz. Çünkü  sonuç  olarak İzmir’de bir ilçeyi temsil ediyor.  Buca Spor’un geçmiş  yıllarda  gerçekten önemli başarılara imza atan  takımlardan biri son yıllarda maalesef bazı etkenler ve ekonomik sıkıntılarla  birlikte takımların  geçmişteki ünvanları  yok.  İzmir’den yine örnek  verecek olursak  Karşıyaka  takımı,  Altay  takımı  1990  yıllarını  gözümün önüne getiriyorum.  Efsane başkanımız   Rıdvan Burteçin  dönemi,   eski  başkanlardan Hanri Benazüs’ün Altay’da  başkanlık  yaptığı  1987 yılları,  Altınordu  takımı,  Yeşilova  gibi İzmir’in bir çok renkli takımları  var. Ama  sadece  eski o şaşaalı  dönemlerinin  olmaması gerçekten spor gönüllüsü bir gazeteci olarak üzülüyorum. Burada  son yıllarda   TFF ligde, Süper Lig  şansını  yakalayan  eski  günlerine dönen sadece   İzmir’in  sadece  Göztepe  futbol  takımı var. Göztepe, Gürsel  Aksel stadına kavuşmasıyla birlikte güzel bir ivme de kazandı.  Göztepe Futbol  takımı aslında inişli çıkışlı günlerden  sonra nihayet  eski  günlerine döndü.  İzmir’in  futboldaki  gurur kaynağı  olan tekrar  eski başarıyı  yakalayan  Göztepe  takımını  gönülden kutluyorum.  Ancak  burada  birazda  diğer İzmir takımlarının eski  günlerine  dönmelerini  bekliyoruz.

Bugün  tabii  en büyük arzularımızdan biri de takımımız  Ödemiş spor’un öncelikle BAL ligine  tekrar  dönmelidir.  Bunu  gerçekten  istiyoruz ve  bekliyoruz. Geçen  hafta Ödemiş’te  bir BAL ligi  maçının  ağırlığını  Ödemiş’te oynanan  Buca Spor Gebze Spor maçıyla  gerçekten  bunu hissettik.    3. Lige  baksanız  o lig  atmosferi  tabii ki biraz daha fazla olduğuna inanıyorum.  Bu anlamda  Türkiye Liglerinde   mücadele eden tüm takımlarımıza  başarılar  diliyorum…

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.