YOGA

Son  yıllarda  bazı  Avrupa ülkelerinde bir hayli  yaygın  olan  Yoga  sporu dalında  ülkemizde  de bazı mesafedeler   kat edilirken,  Yoga sporuna olan yoğun ilgiyle birlikte  spor  severlerin   yoğun ilgisi  artarak devam ediyor.

Yaşlılıkta ölüme sebebiyet verebilen problemlerden biri de düşme. Zira ilerleyen yaş denge mekanizmasını birçok farklı sebeple bozar. Bu nedenle ister yaşlanmaya hazır bir genç ister orta yaş üzeri olun dengeye her zaman ihtiyacınız var. Karşılaştığım genç bireylere her zaman “yaşlanmaya hazır genç” olarak bakarım. Çünkü sağlıklı bir yaşlılık için iyi bir gençlik geçirmek şart. Yukarıda kullandığım tabir de bu konudaki en iyi örneklerden biri. Eğer dengenizi ve esnekliğinizi gençken korumazsanız yaşlılıkta bu özellikleri kazanmak normalde olduğundan çok daha zor olacaktır. Aynı şekilde hareket etmeye devam edebilmek ve sağlıklı bir duruşa sahip olmak için esnekliğe ihtiyacınız var.Bu verileri toparladığımda yoganın içerdiği duruşlar ile beraber harika bir egzersiz seçeneği olacağı ortaya çıkıyor. Zira bu duruşlardan çoğu denge hissini geliştirecek ve kaslarınızın esnekliğini inanılmaz derecede arttıracak şekilde dizayn edilmiştir. Yoga yapmak özellikle kötü postür sebebiyle oluşan eklem ve kas ağrılarını ciddi şekilde rahatlatır. Çünkü yoga, sürekli oturmanıza veya yanlış pozisyonda durmanıza alışmış kaslarınızı toplar, daha sıkı bir hale getirir ve düzeltir. Çevrenize bakın. Tamamen sakin ve mutlu olan kaç kişi var? Muhtemelen beş kişiden fazla isim sayamayacaksınız. Durum böyle iken stres ve anksiyeteyi azaltmak günümüzde çok değerli.

Yoga bu konuda önemli çünkü kendisi meditasyon teknikleri ve stresi azalttığı bilinen nefes egzersizleri içeriyor. Ben özellikle kronik depresyon ve anksiyete yaşayan hastalarıma yoga yapmalarını öneriyorum. Üstelik öyle hergün değil. Haftada bir gün bile ciddi bir gelişme için yeterli.

Uyku problemleri stres oluşturan sebeplerden biri. Bunu ayrıca belirtmemin sebebi gece saatlerinde yapılan yoganın uyku kalitesini olumlu bir şekilde etkilemesi. Eğer uykudan sebepsiz yere uyanıyor, sık sık kabus görüyor ve uyku öncesi sürekli kötü düşünceler ile boğuşuyorsanız yatmadan önce kendinizi motive edebileceğiniz ve bedeninizi rahatlatabileceğiniz küçük bir yoga seansı size yardım edebilir. Beden ve mental sağlığınız için oldukça faydalı olan yoganın ciddi bir handikapı var. Sakatlık riski! Birçok insan aşırı hareket içermediği ve ağırlık kullanılmadığı için yogayı sakatlık riski olmayan bir egzersiz tipi olarak görüyor ama bu yanılgıya kanmamalısınız. Çünkü yoga sakatlık riski içeren bazı duruşlar içerir.

Bu sebeple yoga yapmadan önce kendinizi o duruşa hazırlamalı, ısınmalı ve doğru tekniği kullanmalısınız. Aksi halde sakatlanabilirsiniz. Yoga oldukça keyifli bir deneyim yaşayacağınız, bedenen ve aklen size hitap eden bir egzersiz tarzı. Bu sebeple birçok kişinin hayatında fark yaratabilecek potansiyele sahip. Yapmanız gereken şey size uygun yoga tipini bulmak ve başlamak. Ayrıca yoga seanslarını diğer egzersizler  ve doğru beslenme ile birleştirmeniz   yoga’nın faydalarını  daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Son  yıllarda  bir çok  spor dallarının  yanında özellikle  Yoga sporunun  insanları stres atmaları  konusunda  iyi bir spor dalı olarak  yapılmaktadır.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.