SÖĞÜT AĞACI ve ASPİRİN

Söğüt ağacının tedavi edici özelliği 3500 yıldır biliniyor. Yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen bitkisel ilaçlar eski çağlarda da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu. Hipokrat, salisilik asidin farkında olan ilk hekimlerden biriydi. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan sağlanan suyu ilaç olarak yazmıştır. Suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde bugün bildiğimiz tanımıyla salisilik asittir.

Kimyager Felix Hoffmann'ın 1897’de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle ortaya çıkan ilaca ASPİRİN denmiştir. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesidir. Kaynağı ise dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacıdır.

Bugün aşağıdaki yazı epostama gelince sizlerle paylaşmak istedim. Aspirin her zaman bir köşede durmalı. Eğer bu yazıda yanlış olan noktalar var ise lütfen doktor arkadaşlarım yorumlarını eklesinler.

ASPIRIN: HARIKA ILAÇ

Kaşıntıyı kesiyor:

Birkaç tablet Aspirin’i ezip toz haline getirin. Elde ettiginiz tozu bir miktar nemlendiriciyle karıştırıp kaşınan bölgeye sürün. Bu losyon Aspirin’in cilde nüfuz etmesini sağlayacak ve kaşıntıyı durduracaktır.

TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

İspanyol bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, Aspirinin yüksek tansiyona iyi geldiğini ortaya koydu. Her gün alınan 100 miligram aspirin büyük ve küçük tansiyonu belirgin oranda düşürüyor.

Ancak uzmanlar uyarıyor: Aspirini sabah değil, geceleri içmelisiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA KARŞI

Yazın bir anda korunmasız olarak güneşin altında kalmaktan kaynaklanan yanıklar bir hayli can yakıcıdır ve ardından cildin kabarcıklar seklinde su toplamasına neden olur. Ancak çok fazla güneş altında kaldıktan en az bir-iki saat sonra alınacak iki adet Aspirin hem yanmayı hem de cildin su toplanmasını azaltır.

KALP DOSTU

Günde en az 75 miligram Aspirin almak kani inceltip damar iltihaplanmasını önleyerek kalp hastalıkları riskini yüzde 30 oranında düşürebiliyor. Göğüs ağrısı hissedildiğinde bir

Aspirin çiğnemek, olası kalp krizini bastan önlemeye yardımcı oluyor ve kriz geçirilmişse bile bunun yarattığı tahribatı azaltıyor.

NASIRA İYİ GELİYOR

5-6 adet Aspirin i toz haline getirip yarımşar çay kaşığı su ve limon suyuyla karıştırın. Nasırlı bölgeye bu karışımı sürdükten sonra üzerini sıcak ve nemli bir bezle 10 dakika örtün. Aspirin in içindeki asit nasiri yumuşatacak ve süngertaşıyla biraz ovduktan sonra nasiriniz düzelecektir.

PROSTATI ÖNLÜYOR

Ünlü sağlık merkezi Mayo Clinic’in uzmanları tarafından 1400 erkek üzerinde 5.5 yıl boyunca yapılan bir araştırma, prostat riskinin her gün Aspirin içen erkeklerde iki kat azaldığını gösterdi.

KOLON KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Aile bireylerinizden biri kolon kanseriyse her gün Aspirin içmenizde büyük fayda var. Zira araştırmalara göre günde 81 miligram Aspirin alan erkeklerde kolon kanseri riski, almayanlara göre yüzde 50 oranında düşebiliyor.

UÇUKLARI GEÇİRİYOR

Macar uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün alınacak 125 miligram Aspirin uçukların cilt üzerindeki ömrünü ortalama 8 günden 5 güne düşürerek, neredeyse yarı yarıya azaltabiliyor. Aspirin, uçuğa neden olan iltihabi da azaltarak, etkilenmiş bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

ALZHEİMERDAN KORUYOR

Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezinde görevli bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre birkaç yıl boyunca düzenli Aspirin kullananlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riski, bu ilacı düzensiz kullananlara göre yaklaşık yüzde 80 oranında daha az ortaya çıkıyor.

KADINDA KISIRLIĞA İYİ GELİYOR

Arjantinli uzmanlar, çocuk sahibi olamayan bir grup kadın üzerinde testler yaptı. Kadınlardan bir bölümüne sadece kısırlık ilacı, diğer gruba ise kısırlık ilacıyla birlikte 100 miligram Aspirin verildi. Aspirin, yumurtalıkta kan dolaşımını artırdığı için, ilacı Aspirinle alanların hamile kalma şansı yüzde 40 arttı. Sadece kısırlık ilaci alanlarda ise yüzde 20 artış görüldü.

SİĞİLLERİ SÖKÜP ATIYOR

Bir parça bant alin, ortasına yuvarlak bir delik açın ve bu delik tam siğilin üzerine gelecek şekilde bandı cildinize yapıştırın. Ucu banttan dışarı çakan siğilin üzerine, daha önce toz haline getirdiğiniz Aspirini sürün ancak cildinizin diğer taraflarına bulaştırmayın. Sonra bunun üzerini başka bir bantla kapatıp ayni işlemi üç gece üst üste uygulayın. Siğiliniz iyileşecektir.

FELÇTEN KORUYOR

Felcin nedeni kan pıhtılaşması. Aspirin in en önemli özelliği de pıhtılaşmayı önlemesi. Her gün alınacak bir Aspirin in, felç geçirmiş erkeklerde yeni bir felç riskini yüzde 25 oranında önlediği biliniyordu.

Bundan yola çıkan uzmanlar, genel olarak felç riski taşıyanlarda da ayni oranda etkili olacağını düşünüyor. Hatta bazı araştırmalar bu oranın daha da yüksek olabileceğini gösteriyor.

DİKKAT ASPİRİN MİDENİZİ DELEBİLİR!

Bu yeni faydalarıyla Aspirinin gerçekten mucize ilaç olduğu bir kez daha kanıtlandı. Ancak her ilaç gibi Aspirinin de zararlı etkileri olabiliyor. Uzmanlar özellikle mide hastalarını uyarıyor; Dikkat, Aspirin mideyi delebilir. Çünkü mide asit salgılayan bir organ. Aspirin veya romatizma ilaçları midenin koruyucu örtüsünü ortadan kaldırıyor. Böylece iç örtü asitle doğrudan temasa geçiyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.