UTKU ERİŞİK

UTKU ERİŞİK

yazar hakkında yazılacak olan yazı..

ASİT AT, İZİ KALSIN!


Türkiye'de kadınsan, sabah güne başlarken aynaya baktığında sol fotoğraftaki yüzü görürken; aynı günün gecesinde yatmadan önce aynaya baktığında ise sağ fotoğraftaki yüzü görebilirsin. Bilirsin ki, aynı günde aynı aynaya yansıyan bu iki farklı yüzün nedeni sen değilsin; yasama - yürütme ve yargının iki yüzlü insanlar tarafından işgalidir. Türkiye, "kuvvetler ayrılığı" ile değil, "şiddetler aynılığı" ile yönetilmektedir. 

İskenderun'da Berfin Özek, bir yıl önce eski erkek arkadaşı Ozan Çeltik'in saldırısına uğradı. Ozan, Berfin'in üzerine 1,5 litre asit boşalttı. Sağ göz tamamen, sol göz ise büyük oranda görme yetisini yitirdi; yüz ve göğüsler paramparça, süt bezleri artık yok... Yargı bunu "öldürmeye" değil, "yaralamaya" teşebbüs olarak yorumlayıp, 13 yıl 6 ay ceza verdi. Erkeğin bu sürenin tamamını yatmayacağını biliyoruz; ama kadın, "güzellik" ve "bebeğini emzirmek" gibi  bir kadının en doğal kaygılarıyla "ağırlaştırılmış müebbet"i yedi. 

Uygarlığı yakalamış ülkelerde yargıç ve savcı adaylarının seçiminde hukuksal arkaplanı; bizde ise, partisel ve cemaatsel arkaplanı sorgulanır. Bu nedenle, evrensel hukuk uygarlığı gerektirirken, bizdeki erkeksel hukuk, parti ya da cemaat büyüklerine "şugar"lığı gerektirir. 

Bu erkeksel hukukta, her 100 mililitre asit için yaklaşık bir yıl hesabıyla; 1,5 litre asite yaklaşık 14 yıl verilir. Yani Ozan'ın Berfin'i öldürmeye kastettiğinin kabul edilip ona göre ceza verilebilmesi için, Berfin'i bir varil asite sokup, üstüne kapağı kapaması gerekiyordu demek! 

Ama doğru... Erkek yaptıysa, kadın hak etmiştir; kadın yaptıysa, erkeğe yazık etmiştir!   

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.