UTKU ERİŞİK

UTKU ERİŞİK

yazar hakkında yazılacak olan yazı..

SİBEL'İN "ÜNLÜ"SÜ İLE "ÜNLİ"Sİ

gazetesi.net/resim/koseresim/sibelin-unlusu-ile-unlisi-1-72.jpg">
Bizde "ünli" olan Sibel ile "ünlü" olan Sibel arasında bir uçurum vardır. Gariptir ki, bu uçurumsal dinamiğin açıklaması yine bizden gelir:

"Keçiyi yardan (uçurumdan) uçuran bir tutam ottur."

Bir tutam ot kadar bile değeri olmayan şöhret için sarayın kahvaltı sofrasındaki demliğe ot olup dikilmeyi, medya patronu görgüsüzlerin içki masasında zeytinyağlı ottan meze olup yenilmeyi sineye çeker. 

Acun Ilıcalı'nın ayda 120.000 TL nafakasıyla geçinemeyen eski eşi Şeyma Subaşı'nın Miami'deki fotoğrafına "Ah be!" diye iç geçiren, "Yemekhane kartımda 1 TL kalmış" diyerek intihar eden Sibel Ünli'nin fotoğrafına "Vah be!" diye içlenen ses, Türkiye'nin "o ses"idir. "Acun"asıdır, buram buram kültürsüzlük kokar.

Bu nedenledir ki, Sibel Ünli'nin yaşıtı gençler, müzik kariyerleri için "Sana minnettarım Acun Abi!" diye bin bir teşekkür ile sahneye çıkıp, Seda Sayan, Beyaz, Hadise ve Murat Boz'un "müzik otoritesi" olduğu ülkede koltuk döndürmeyi bin bir minnetle karşılarlar.

Sibel Ünli'ye yaşarken "çirkin" diye aklına geleni yazan sosyal medya züppelerinin Demet Akalın'ın makyajsız haline şaşırmaları, "Sertab Erener benden bile kısaymış!" diye gerinmeleri, Nusret'te et yemenin faturasını sosyal statü bilirken, bir üniversite yemekhanesindeki 1 TL'lik zammın faturasını anlayamamaları çok doğaldır.

Ne yazık ki, doğal olan, bizde ilk olana, hatta ilkelliğe dönüştü.

Acun, çok izlenen "Survivor" programında bir takıma "Ünlüler", diğer takıma "Gönüllüler" demişti. Yozlaşmanın bas bas bağırarak geldiği başka bir ülke var mı, bilmiyorum; ama "survivor", "hayatta kalan" demektir.

Ünlü olmayanın karşılığı, "gönüllü" olmak yani. Peki neye gönüllü olmak? Yemekhane kartındaki 1 TL ile yaşamaya gönüllü olmak... Üniversite öğrencisinin Türkiye'de en büyük başarısı "survivor" olmak, yani hayatta kalmaktır.

Çöken bir toplumda Sibel'in "ünlü"sü ile "ünli"si arasındaki fark işte böyle bir harflik uçurumdur. Hatta kapanın elinde kaldığı "insan", böyle bir toplum pazarında ucuzdur.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.