Birgi evleri ve inciri

Birgi evleri ve inciri ile birbiri ile özdeşleşmiş yorumunu yapmak istiyorum. Birgi evlerinden sonra Birgi beldesinin ovasında da sulu tarım ile birlikte yok olamaya aday incir bahçelerini de koruma altına alınmalı diye düşünüyorum. İncir ile ilgili desteklemelerin de gündeme alınması gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede incir ağaçlarının ömrü azaldı ve yeni genç ağaç dikimi de yok. Ekonomik nedenlerden dolayı vatandaşların incir bahçelerini patates tarlalarına çevirdiklerini görüyoruz. Küçük Menderes ovası dünya incir üretiminde yüzde 20 ile pay alırken, Birgi beldesi de bundan yüzde 10`nu almakta. Bitkisel üretim artık ayrıca hayvansal üretime kaymakta. Üretim 1996 yılında 12 bin ton iken, aradan geçen sürede 2012 yılı itibariyle bu üretimin ikiye katlaması gerekirsen 11 bin tona düşmüş. Üretim bölgelerinde tüketim, tüketim bölgelerinden daha az. Yani biz dahi incir yemiyoruz.

Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim`de iki meyvenin ismini ermiş ve bunlar bizde mevcut olan ürünler. Birisi incir ve diğeri zeytin. Ama Ramazan ayında oruç açmak için niçin hurma yerine incirle iftarımızı açmıyoruz. Ramazanda sadece iç piyasada bunu yapsak dış piyasaya gerek kalmayacak. Bu konuda din görevlilerimize de büyük görevler düşüyor. Çocuklarımıza yeterince incir yedirmediğimiz içinde çocuklarımız lösemi hastalığına yakalanıyor. Bunu ben söylemiyorum, bilim adamları ifade etmekte. İncir aynı zamanda anti kanserojen, antibiyotik özellikleri ile yapılan tıbbi deneylerde de yaraları kapattığı görülmüştür. Ülkemizde üretilen 55-60 bin ton incirin 5-6 tonu iç piyasada diğer kısmı da Avrupa`ya gönderilmekte. Biz bile incir tüketmiyoruz. Doğal tıp uzmanlığı hala ülkemizde tam yeterli şekildedir. Modern tıpla semptomları yok etmek ya da sağlıklı kalmak için mücadele ediyoruz. Doğal tıp ile de bunlarda ivme kazanıyoruz. Birisinde aslolan sentetik ilaçlar ve aynı ilaç birisine iyi gelirken, bir başkasında da yan etki yapıyor. İncir gibi şifa kaynağı olan doğal ürünleri kullanmıyoruz. Eskiden mide, bağırsak ve hazımsızlık gibi konularda insanlar ilaç yerine incir kullanırdı. Sütü antivirütik özelliği ile mikropları yok etmekte ve parçalamakta. Kaynaklara baktığımızda İncir 5 bin yıl önce buradan ve Aydın yöresinden dünyaya yayılmış özel bir ürün. Bunun değerini bilmiyoruz.

Ayrıca Ödemiş ve bölgesinde tarihten bu güne kadar insanların  adeta  ekmeği  ve aşı olan  çeşitli ürünlerin üretimi  bu verimli topraklarda  üretimi yapılmaya  devam etmektedir.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.