ALERJİYLE SAVAŞAN BİTKİLER

Birçok insanın şikayet ettiği rahatsızlıklar ; bitkisel yollarla tedavi edilebilir.

Bu bitkiler alerjiye meydan okuyor!

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok insanın şikayet ettiği bahar alerjisi, burun akıntısı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntının; bitkisel yollarla tedavi edilebileceği belirtildi.

ANDIZ BİTKİSİ

Türkiye'nin bir çok yerinde bulunabilen andız bitkisinin alerjik hastalıklara en iyi gelen bitki geliyor. Andız bitkisinin kökünün ve çiçeğinin tedavi için kullanılabilir. Papatya da iyi bir antibiyotik olması dolayısıyla vücuttaki mikroorganizmaların canlandırılması amacıyla her zaman kullanılabilir.

CİVANPERÇEMİ

Civanperçemi otu olarak bilinen bitkinin Türkiye'de yaklaşık 80 çeşidi bulunuyor, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan 16 çeşit civanperçemi otundan ancak yedi çeşidinin tedavi amacıyla kullanılabildiğini ve bu bitkinin de alerjik hastalıklar için çok faydalı.

HUŞ AĞACI

Alerji tedavisinde huş ağacının tomurcuk ve yaprakları kullanılır. Huş ağacının tomurcuklarının mutlaka Nisan ayında toplanması ve hemen tüketilmesi gerekir.

KIRLANGIÇ OTU

Alerjik hastalıklarla ortaya çıkan kaşıntı ve sivilce sorununun da doğal çözümü olarak kırlangıç otunu önerebilirim. Uzmanlar bahar aylarında bol miktarda bulunan Kırlangıç otundan alınan sütün direk sivilcelere uygulanmasıyla rahatsızlığın bir kaç saat içinde geçtiğini ileri sürüyor. Kırlangıç otunun yapraklarının kaynatılarak bir bezle vücuda uygulanmasıyla da hastaların şifa bulacağını belirtiliyor.

KABALAK (DEVE TABANI)

Astım hastalıklarının yanı sıra mide, bağırsaktaki kabızlık sorununa ve alerjiye iyi geliyor. İçinde yoğun kobalt maddesi bulunduğu için saçın beyazlanmasında da kullanılıyor. Kökü ve sürgünleri kullanılan bitkinin kökü mart aylarında sürgünleri ise Haziran'a kadar tüketilebiliyor. İlk bu bitkiyi yiyenlerin kökünü direk yememeleri, yoğurtla birlikte yenmesi tavsiye ediliyor. Kanser hastalığını önceden engelleyen en güçlü bitkilerden biri olarak biliniyor.

KIZILAĞAÇ

Şeker hastalığına iyi geliyor. Isırgan otu: Antibiyotik özelliği var, ancak faydalı olması için zamanında toplamak ve kurutmak çok önemli. İltihap sökücü yönü de bulunan otun bağırsakları rahatlatıcı, kanseri sakinleştirici etkilerinin de olduğu ifade ediliyor. Bruselloz hastalığına yüzde 70 oranında şifa olduğunu söyleyen Zeynelov, kendisine gelen her 10 hastadan 7'sini ısırgan otuyla tedavi ettiğini belirtiyor. Isırgan otu ayrıca saç dökülmesinin önüne geçmek için de kilit önemde...

ÇAKŞIR

Cinsel gücü artırıcı özelliğiyle tanınıyor. Nisan ayında çıkan çakşırın kan hareketini hızlandırıcı ve damar tıkanıklığını önleyici etkileri de olduğu bildiriliyor. Ayrıca rahat nefes almayı sağlar.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.