TEKNOLOJİ GELİŞTİ DE NE OLDU?

Eskiden gelecekte teknolojinin gelişeceği ve insanların işlerini robotların yapacağı, insanların ise spor yapıp birbirleriyle daha fazla vakit geçireceği söylenirdi. O dönemin çekilen filmlerde güler yüzlü insanların yemyeşil parklarda göl kenarlarında mutlu bir şekilde koştuklarını, ailelerin piknik alanlarında üst ve alt nesilleriyle birlikte piknik yaptıklarını görürdük. Herkesin yüzünde mutlu bir tebessüm olurdu. Çocuklar oyunlar oynayarak ve parklarda koşarak eğlenirlerdi. Her yere sadelik ve düzen hakimdi.

Aradan yıllar geçti. Düşündüğümüz gibi insanımsı robotlar pek fazla gelişmese de ağır sanayide robotlar insanların eli ayağı oldu. Bilgisayar, cep telefonu ve en önemlisi iletişim teknolojileri düşünebileceğimizden çok daha fazla gelişti. İnternet gibi yeni bir teknoloji ortaya çıktı. Bu teknolojiler ofis yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bilgisayar ve internetin olmadığı bir işyeri düşünülemez oldu. Mektuplar e-postaya dönüştü. Evraklar elektronik ortama taşındı. Gazeteler internetten okunmaya başlandı. Sosyal medya mecralarımız yaşam buldu. Teknolojiye dayalı birçok yeni iş kolu ortaya çıktı.

Bu kadar teknolojik gelişmeden sonra insanların durumu ne oldu peki… Çalışanların iş yükü azaldı mı? Mesai saatleri mi kısaldı? İnsanlar evlerine daha erken giderek aileleriyle daha fazla mı vakit geçiriyor? Şehirler daha mı düzenli? Vakit geçirilebilecek parkların sayısı mı arttı? Sorular sorular sorular…

Beklediklerimizin ya da bize söylenenlerin hiç birisi gerçekleşmedi. İşlerin azalması bir yana teknolojinin gelişmesiyle birlikte azalan iş yükü karşısında işverenler çalışanlar boş kalmasın diye onlara daha fazla iş vermeye başladılar ya da daha az işçi istihdam ettiler. Mesai saatlerinde gelişen teknolojiye karşın hiçbir azalma olmadı. Çalışanlar eskisi gibi evlerine iş götürmeye devam ediyorlar ve bilgisayarlar sayesinde evde bile çalıştırılıyorlar. Cep telefonları nedeniyle patronlar işçilerine evden bile ulaşarak onlara iş verebiliyor. Böylelikle iş yeri ve mesai kavramları da değişti. Artık çalışana her yer işyeri ve mesai sınırlaması diye bir şey kalmadı. Çalışanlar günümüzde bile ailelerine yeterince vakit ayıramıyorlar. Mutlu aile tablosu duvarlarda tozlandı kaldı.

Şimdi de yok sanayi 4.0 yok pazarlama 2.0 gibi cafcaflı kelimelerle insanların gözünü boyuyorlar. İnsanlarda bu yeni şeylerin kendilerine bir faydası olacağını sanıyor yada öyle sanmaları kendilerine empoze ediliyor. Ancak her şey değişse bile patronların kar etme arzusu değişmiyor. Benim gördüğüm ve öğrendiğim şudur: teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin çalışanın iş yükü azalmayacaktır. Gelişen teknoloji mutlu aileler yaratmak yerine işsiz insanlar yaratacaktır.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.