DOMATES KURUSU KANSERE KARŞI KORUYOR

Kurutulması ile birlikte besin değerleri iki katına çıkan domates, kurutularak tüketildiğinde adeta kansere savaş açıyor.

Zengin mineral ve vitamin içeriğiyle zayıflamadan sindirime kadar, birçok sağlık problemine şifa kaynağı olan domates kurutularak tüketildiğinde daha etkili oluyor. Kurutma yöntemi ile kışları da organik olarak tüketilebilen domates, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok sağlık probleminin de önüne geçiyor.

Domatesi şifa etkisi yol edilmeden kurutabilmek için ise uzmanlar tarafından iki yöntem öneriliyor. Bu yöntemlerden birincisi fırında kurutma yöntemi olurken, bu yöntemi uygulamada ilk işlem domateslerin bol su ile iyice yıkanmasından geçiyor. Sonrasın da sap kısımları da alınan domatesler, dik olarak kesildikten sonra, 60 dereceye ayarlanan fırınlarda yaklaşık 12 saate kadar kurumaya bırakılıyor.

Uzmanlar tarafından önerilen bir diğer kurutma yöntemi olan güneşte kurutma ise en çok tercih edilen kurutma yöntemleri arasında yer alıyor. Fırında kurutma yönteminden farklı olarak, güneşte kurutmada tuzda kullanılıyor. Güneşte kurutmada yine bol su ile yıkanan domatesler, dik olarak kesildikten sonra iyice tuzlanıyor. Daha sonra yağlı kâğıt ile kaplı olan bir tepsiye yerleştirilen domatesler, güneş alan bir yerde kuruyana kadar bekletiliyor.

Domates kurusunun faydaları arasında ise birinci sırada, akciğer ve pankreas kanserine karşı oluşturduğu korunma mekanizması yer alıyor. Kurutulması ile içerdiği A ,C, K, A, B1 ve B2 besin değerleri iki katına çıkan domatesler, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kış hastalıklarını önlemeye de yardımcı oluyor.

Kurutulmuş domatesler aynı zamanda içerdiği, kurusu potasyum, kalsiyum, demir, folat ve mangenez içeriyor ve prostat, meme ve kolon kanserlerine karşı koruyucu likopen ve antioksidanlar ile Prostat ve meme kanserinden de koruyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.