YAŞAR GÜNAYDIN

YAŞAR GÜNAYDIN

BADEMLİ

Küçük Menderes’in gözde mesire alanı “ırmaklar yurdu” Bademli’ye hoş geldiniz. Ortaçağ boyunca kervanların geçiş güzergahında bulunan önemli bir Pazar yeri olan Bademli Aydın dağlarına (Mesogis) yaslanmış, her yerinden akan çaylarıyla Küçük Menderes (Kaystros) ırmağına dokunan doğa harikası bir kasabadır. Ortaçağ’da Bizans hakimiyetinin zayıfladığı dönemlerde Pazar ..

ÇİÇEĞİN BAŞKENTİ BAYINDIR

Çiçeğin başkenti, tarihin gizemli kenti Bayındır’a hoş geldiniz, yaklaşın burada bolca yeşil, huzur ve şifa var. Öyle bir yer düşünün ki; görünenin ötesinde birer hazine olan yayla ve dağ köylerini barındırsın, o köylerde en doğal ürünler yetişsin, ormanlar kol kola girmiş her yere yayılsın, boşta kalan her yerde de ölmez ağaç (zeytin) olsun, topraktan şifa fışkırsın ve ortay..

BİRGİ

Adeta usta bir ressamın elinden çıkmış olan Birgi, bizi tanıklıklara, farklı deneyimlere çağırmakta… Gezginler için Birgi panoraması:Zirvesi: Bozdağ (2159 metre)Yöresel yemekleri (meşhur olanları): Sini pidesi, tonbaç kebabı, galgıtma, peksimet avutması, sarmaşık kavurması, keşkek, ekmek dolması, kumpir ciyatması. Alternatif esnafları: Antikacı, İpek işletmeleri, Tekstil işletmesi, Zeytinyağı işletmeleriKamu kurumları: Sağlık ocağı, Postane, Jandarma kontrol noktası,..

BİRGİ

Bazı yerler vardır ki, sadece içerisinde yaşayanların değil, yeryüzünde yaşayan herkesindir, çünkü o yerler dünya kenti ve mirasıdır: BİRGİ. Birçok uygarlığın mirasını taşıyan ender yerlerdendir Birgi; bu yüzden sadece içerisinde yaşayanların değil, tüm dünya vatandaşlarına aittir, yaşayan ve ziyaret edenlerin görevi Birgi gibi yerleri koruyarak geleceğe taşıyabilmek olmalıdır. Birgi..

“GEZİP DURUU “

yasargnydn@gmail.com Anıtlar ve sanat eserleri bakımından da şanslı bir coğrafya Birgi: Umur Bey heykeli, Hızırpaşa anıtı, Şehitler anıtı ve tabiî ki Atatürk heykeli. Bundan başka Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin yıllar içerisinde yaz okullarında yaptığı onlarca eser de (resim ve heykellerden oluşan eserler) Birgi’ye yayılmış halde. Birgi günümüzde de önemini sürdüren bir inanç merke..

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİRGİ

Doğayla uyumlu yapıları ve konumu ile mistik bir ortaçağ şehrine, Birgi'ye hoş geldiniz. Zaman burada tam da ortaçağda durmuş sanki, ah bir de 17.yy da  tamamen yerle bir edilen kalesi de ayakta olsaydı tablo tam olacaktı.Evet Birgi'den söz ediyoruz: yaşayan müze kent. Üstelik Türkiye' de birçok uygarlığın izlerini barındıran (Roma-Bizans-Selçuk-Osmanlı) ender yerlerden birinden söz e..