TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

90 DAKİKANIN ARDINDAN

Evet  Sevgili  Ödemiş Kent  Gazetesi  okurları, bir başka  köşe yazısında, sizlere bir kez  daha hitap etmekten mutlu olduğumu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.  Ödemiş Spor Bayındır Spor  ve genel anlamda  sezon başından günümüze kadar olan süreci  değerlendirmeye çalışacağım. Süper Amatör  Küme  Güney Grubunda  mücadelede ge&am..

SABAH SPORU İLE GÜN BOYU MOTİVASYON

Sabah sporu  ve insanın  güne motivasyonla  başlamasıyla  birlikte   sabah saatlerinde  yapılan o spor  ister istemez insana   gelen o motivasyon  ve vücudun  hareketlenme akşam saatlerine kadar sürer. Egzersiz, Fitness, koşu, yüzme, bisiklet sürme, ağırlık kaldırma, plates ve benzeri her türlü spor bizi daha sağlıklı yapar. Fakat özellikle kış aylarında hareket etme isteğimiz azalabilir. Soğuk g&..

KAYAK YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Kış aylarında tercih edilen kayak sporu yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Bugün bunlardan bahsetmek istiyoruz. Kayak yapayım derken aman ha sakatlanmayın! Engebeli yerlerde ve zirveye yakın noktalarda yapılan kayak sporunda hız yapmaya bir alışırsanız yandınız! Kazalara ve sakatlıklara yol açmamak için dikkatli olmanız gereken konular var. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile tatilinizin kâbusa dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Kayak yaparken ilk öğrenmeniz gereken; düşmekten korkmama..

AÇIK HAVA SPORLARI

Açık  hava  sporlarının  yanında kapalı spor salonlarında  farklı spor  dalları bulunuyor.  Bunlardan  sıralayacak olursak, hentbol, voleybol gibi bir çok kapalı spor salonları  sporları  bulunmaktadır. Hentbol son yıllarda kendini kabul ettirmiş ve belli bir seyirci kitlesine ulaşmış bir spordur. 1 takımda 7 kişi olmak üzere toplamda 14 kişi ile oynanan bu oyun, salon sporları arasında yer alan keyifli bir oyundur. Hentbol da voleybol gibi el ile oynanan oyunlardandır. Dayanık..

KIŞIN VAZGEÇİLMEZ SPORU KAYAK

Kış turizmine ve yeşil temasından çok kar ve soğuğa dayanan bir doğa sporu olan kayak; hayranları ve tutkunları tarafından sık sık tercih edilen bir spor, tehlikeli yanı olsa da  de epey zevk veren branşlardandır. Kampçılık ve avcılık gibi doğa sporları ile göreceli olarak ele alındığında bir elit sporu olarak kabul edebileceğimiz kayak; şimdiye kadar ele aldığımız bütün branşlarda olduğu gibi insanlığın ihtiyaçlarından dolayı icat edip yüz yıllar ..

SPORDA ESNEKLİK

Günümüzde spor branşının içinde bulunan esneklik ve özel bir çalışmadır.  Bir eklemin en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir. Esnekliğimizi sınırlayan en büyük faktör kaslarımızın ve kası çevreleyen bağların esnek olmayışıdır.Kaslarımız tendonlara bağlıdır, tendonlar da kemiğe bağlıdır, tendonlarımız esnek yapıda değillerdir.Fakat şöyle bir durum var, kasın uzaması için bağların da uzaması gerek..

DAĞCILIK

DAĞCILIK  İNSANLARA STRES ATTIRIYOR Günümüzde bir çok spor dallarının yanında farklı bir spor alanı olan dağcılık son yıllarda  dağcılık sporuna ilgi duyanların kendilerinin ilgilerini çekmesinin yanında yılın  dört mevsimi yapılabilen bir spor  dalı haline geldi. Son yıllarda bazı Avrupa ülkelerinin yanında  Ege ve Türkiye’nin  bir çok bölgelerinde ilgi duyulan dağcı..

YÜRÜYÜŞ

Yürüyüş sporu genel  olarak toplumumuzda rahat bir spor olarak tercih ediyoruz.  Ancak bunun  yanında hafif  koşularda spor yapmak isteyenlerin tercihi haline  geliyor.  Ancak tempolu  koşuda programlı  koşu yaparken  en çok dikkat edeceğimiz konulardan biri de kahvaltı öncesi  spor   yapmanın  önemli olduğunu düşünüyorum. Yürümek ve koşmak kilo vermek için yap..

SAĞLIK İÇİN BİSİKLET

Günümüzde, bir çok araçların yanında özellikle Çin’de daha çok talep gören bisikletin  insanların spor yapmasında ne kadar faydalı olduğundan sizlere bahsetmek istiyorum.  Çin de yaygın  ancak son yıllarda  özellikle bisikletin insana  bir hayli stres attırdığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Genel olarak bisiklet ve sağlığın ilişkisini araştıran çalışmada herkesin temeld..

SPORDA TEMPOLU ve PROGRAMLI YÜRÜYÜŞLER

Genel olarak spor yapmada, bazen sabahları tercih ettiğimiz. Gibi ayrıca akşam sporlarını da tercih eden ve spor yapmaya gönüllüler var. Daha önce böyle bir seçimin sporun faydasına etki edebileceğini hiç düşünmemiştiniz değil mi? Ancak uzmanlar düşündü ve bu konuda hayli ilginç sonuçlara vardıkları bazı araştırmalar yaptı. Ve gördüler ki vücudun spora çok daha hazırlıklı olduğu belirli saat ..

KOŞU VE YÜRÜYÜŞ

Koşu ve yürüyüşlerde zaman konusunda önemli olan  her gün rutin saatlerde yapılan programlı sporun etkisi var. Ancak  genel anlamda toplum olarak yürüyüş konusunda   yaz aylarını daha çok tercih ederiz. Genel olarak baktığımızda aslında sporun asla  mevsimi olmaz. Soğuk hava da da tempolu yürüyüşle  vücudumuza bir enerji  ve zindelik kazandırabiliriz. Egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının &ouml..

FUTBOL

Ülkemizde spor denilince akla gelen ilk branştır futbol. 7 den 70’e herkesin takip ettiği, iş yerlerinde, kahvehanelerde, okullarda, kısacası neredeyse her yerde en çok konuşulan konudur futbol..Türk futbolu bugün Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerinden biri. Bunun da etkisiyle birçok coşkulu taraftar, Türk futbolunu güzelleştiren gençler, çocuklar bu spora gönülden bağlı. Ancak  yabancı ülkele..

yaşa göre spor dalları

Sporda etkin yaşlarda, değil de yaşa  göre spor dalları mevcut, ancak yine de önemli  olan  planlı  ve programlı spor  herkese uygun olduğunu düşünüyoruz. Belirgin bir şikayeti olmayan, belirli düzeyde aktivitesi olan yani tamamen hareketsiz bir hayat sürmeyen bireyler basit düzeyde orta tempolu yürüyüş gibi) bir aktiviteye her yaşta doktor kontrolü olmaksızın başlayabilir. Ancak yaşamının önemli bir..

ATATÜRK DÖNEMİNDE SPOR

Sporun geçmişine baktığımızda, ülkemizin büyük kurtarıcısı Atatürk'ün spora verdiği büyük önemi dile getirerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Atatürk yalnız kağıt üzerinde ve nutuklarda değil, bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatına hakim olduğu günden itibaren Türkiye'de spor, gittik&cced..

KOŞU ANTRENMANLARI

,Elbette daha uzun ve sağlıklı yaşamak herkesin  hayal ettiği bir hayat gereksinimidir. Ancak bu konuda  bizler neler yapabiliriz. Bunları bilinçli yapmada bir takım  formüller uygulamalıyız.  Koşu antrenmanlarının genel sağlığa da faydalı olduğunu biliyoruz.  Kolesterol değerleri, kan basıncı, akciğer sağlığı ve kalp sağlığı için koşunun önemini bir kez daha vurgulanmış oldu. Çoğu vücut geliştirme sporu yapanlar gü&..

“Çocuklarda Erken Yaşta Spor”

Sporda  çocuklarda henüz okul yaşlarında başlayan spor günümüzde son yıllarda  çok geniş bir spor yelpazesiyle çocukları çok farklı spor yapmalarına imkan sağlamaktadır. Erken yaşta spora başlamak, kişilerin gelişim dönemini hem zihinsel hem de fiziksel açıdan olumlu olarak etkiler. Spor yapma alışkanlığını küçük yaşlarda edinmek, ileride daha sağlıklı ve düzenli bir hayatın d..

DAĞCILIK SPORUNUN GEÇMİŞİ ve BUGÜNÜ

Bilindiği üzere  günümüzde en çok zevkli olduğu  kadar da bir o kadar daha heyecanlı olan  dağcılık  geçmişten günümüze  kadar uzanmaktadır.  Dağcılık sporunda da  önemli dikkat edilmesi gereken faktörler  vardır. 1786’ da balmat ve packard’ın mont blanc’a tırmanışı dağcılığın başlangıcı sayılır. 1870’ e gelindiğinde avrupa’nın tüm zirvelerinin tırmanıs..

SPORDA ESNEKLİK

Sporda bir çok özeliğin yanında ayrıca  sporda esneklik ve  rahat sporun özelliği de bulunmaktadır. Aktif ve pasif germeler beraber yapılmalı. Sadece aktif dinamik germe yapılan çalışmalarda aktif esneklikte ortalama %20 artış olurken, pasif esneklikte bu %10 dur. Aynı sürede sadece pasif germe yapıldığında aktif esneklikte artış ortalama %13, pasif esneklikte %20 kadardır. Özellikle açma ve  germe çalışması sonrası esneklikte y..

VOLEYBOL VE KURALLARI

Günümüzde spor dallarında olan Voleybol branşı  ülkemizde ve aynı zamanda  bir çok ülke de aktivite, olarak yapılmaktadır.  Altışar kişiden oluşan iki takımın topu üç pasta filenin üzerinden geçirmeye ve rakip takımın sahasına düşürmelerine dayanan spor dalı. Voleybol 1885 yılında Amerika'da icat edildi. Holyoke YMCA Okulun'da öğretmenli yapan William Morgan basketbol topunun iç lastiğiyle b&..

SPORDA HIZLILIK ve İNSAN VÜCUDUNA ETKENLERİ

Spor yapmada insan vücudunda bazı hızlıklar ve etkenler hakimdir. Ancak sporda hızlılık ile birlikte bir çok etkenleri  gözlemleyebiliriz. İnsan organizmasının, aerobik gücünün (Bu uygulamada dayanıklılık olarak bilinir) yani oksijenli enerji oluşum sistemlerinin güçlendirilmesi için geliştirilen çeşitli antrenman yöntemleri vardır. Bu yöntemler genelde şu ana başlıklar altında toplanır;  Maraton tipi antre..