TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

ATATÜRK DÖNEMİNDE SPOR

Sporun geçmişine baktığımızda, ülkemizin büyük kurtarıcısı Atatürk'ün spora verdiği büyük önemi dile getirerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Atatürk yalnız kağıt üzerinde ve nutuklarda değil, bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatına hakim olduğu günden itibaren Türkiye'de spor, gittik&cced..

KOŞU ANTRENMANLARI

,Elbette daha uzun ve sağlıklı yaşamak herkesin  hayal ettiği bir hayat gereksinimidir. Ancak bu konuda  bizler neler yapabiliriz. Bunları bilinçli yapmada bir takım  formüller uygulamalıyız.  Koşu antrenmanlarının genel sağlığa da faydalı olduğunu biliyoruz.  Kolesterol değerleri, kan basıncı, akciğer sağlığı ve kalp sağlığı için koşunun önemini bir kez daha vurgulanmış oldu. Çoğu vücut geliştirme sporu yapanlar gü&..

“Çocuklarda Erken Yaşta Spor”

Sporda  çocuklarda henüz okul yaşlarında başlayan spor günümüzde son yıllarda  çok geniş bir spor yelpazesiyle çocukları çok farklı spor yapmalarına imkan sağlamaktadır. Erken yaşta spora başlamak, kişilerin gelişim dönemini hem zihinsel hem de fiziksel açıdan olumlu olarak etkiler. Spor yapma alışkanlığını küçük yaşlarda edinmek, ileride daha sağlıklı ve düzenli bir hayatın d..

DAĞCILIK SPORUNUN GEÇMİŞİ ve BUGÜNÜ

Bilindiği üzere  günümüzde en çok zevkli olduğu  kadar da bir o kadar daha heyecanlı olan  dağcılık  geçmişten günümüze  kadar uzanmaktadır.  Dağcılık sporunda da  önemli dikkat edilmesi gereken faktörler  vardır. 1786’ da balmat ve packard’ın mont blanc’a tırmanışı dağcılığın başlangıcı sayılır. 1870’ e gelindiğinde avrupa’nın tüm zirvelerinin tırmanıs..

SPORDA ESNEKLİK

Sporda bir çok özeliğin yanında ayrıca  sporda esneklik ve  rahat sporun özelliği de bulunmaktadır. Aktif ve pasif germeler beraber yapılmalı. Sadece aktif dinamik germe yapılan çalışmalarda aktif esneklikte ortalama %20 artış olurken, pasif esneklikte bu %10 dur. Aynı sürede sadece pasif germe yapıldığında aktif esneklikte artış ortalama %13, pasif esneklikte %20 kadardır. Özellikle açma ve  germe çalışması sonrası esneklikte y..

VOLEYBOL VE KURALLARI

Günümüzde spor dallarında olan Voleybol branşı  ülkemizde ve aynı zamanda  bir çok ülke de aktivite, olarak yapılmaktadır.  Altışar kişiden oluşan iki takımın topu üç pasta filenin üzerinden geçirmeye ve rakip takımın sahasına düşürmelerine dayanan spor dalı. Voleybol 1885 yılında Amerika'da icat edildi. Holyoke YMCA Okulun'da öğretmenli yapan William Morgan basketbol topunun iç lastiğiyle b&..

SPORDA HIZLILIK ve İNSAN VÜCUDUNA ETKENLERİ

Spor yapmada insan vücudunda bazı hızlıklar ve etkenler hakimdir. Ancak sporda hızlılık ile birlikte bir çok etkenleri  gözlemleyebiliriz. İnsan organizmasının, aerobik gücünün (Bu uygulamada dayanıklılık olarak bilinir) yani oksijenli enerji oluşum sistemlerinin güçlendirilmesi için geliştirilen çeşitli antrenman yöntemleri vardır. Bu yöntemler genelde şu ana başlıklar altında toplanır;  Maraton tipi antre..

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ İLE SAĞLIĞI KONTROL ALTINA ALIN

Günümüzde özellikle bir çok kesimin tercih ettiği kuşkusuz tempolu yürüyüş ve programlı yürüyüş olduğu görüşünde belki birleşiyoruz. Ama bugün en kolay, en temel ve en faydalı sporlardan biridir ancak olimpik bir spor olan yarış yürüyüşünün çok daha farklı hazırlık süreci ve hareket teknikleri vardır. İster profesyonel, isterse amatör olarak yapılsın y&a..

SPOR YAPARKEN…

Spor  yaparken, bir çok spor dallarının yanında spor yaparken esneklik de spor’un içinde yer alan faktörlerden biridir. Esneklik, eklemlerin her yönde en geniş açıda hareket edebilme yeteneği olarak ifade edilir. Germe çalışmaları ise sporcunun esnekliğini geliştirmek ve antrenmana hazırlamak amaçlı yapmış olduğu her türlü geniş açılı eklemsel harekettir. Sportif antrenmanlarda bir kasın normal limitlerinin ötesinde uzayacak kadar zorl..

SPOR YAPARKEN KAYBETTİĞİMİZ ENERJİYİ TELAFİ ETME YÖNLERİ

Yaz aylarındaki hava sıcaklığının yanında bazı insanlarda,  fazla kilolardan kurtulmak için diyetlere başlarken spor salonlarında kilo vermek isteyenlerle dolup taşıyor. Bütün bir kış spordan uzak yaşayan kişilerin bir anda yüksek tempoyla spora başlaması, başta eklem sakatlıkları olmak üzere farklı birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.  Fakat insanların  spor yapmada en büyük hedefleri de birazda vücudun  her gün programlı sporla hayata..

SPORDA KALP SAĞLIĞI

Günlük hayatımızda günlük spor yaparken kalp sağlığını da korumamız gerekmektedir. Neden  kalp sağlığı diye soracak olursanız. Düzenli kalp sağlığını  korumak  çok önemlidir. Düzenli egzersiz için ideal olan saatler, kişinin yaşam saatlerine göre değişebilir. Fakat hemen yemek sonrası yapılan egzersizin, kalp sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabilir. Kalp hastalarında şikayetler yemek sonrası ortaya çıkabileceğinden, sp..

EGZERSİZLE NASIL SPOR YAPABİLİRİZ?

Sporla birlikte egzersiz çalışmaları da sadece yürüyüş ve spor yaptığımız yerlerin yanında büro, işyeri ve evlerimizde egzersizleri rahat bir şekilde yapabiliriz? Spor yapmak istiyorsunuz ama vakit bulamıyor musunuz? Sizler için evde ve ofiste uygulayabileceğiniz basit egzersiz hareketlerini araştırdık. Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir? Sabah sporu egzersizleri nelerdir? Ofiste nasıl spor yapabilirim? Spor hayat..

SABAH SPORU İLE GÜNE BAŞLAMAK

Spor yaparken, sporu bilinçli bir şekilde yapmak elbette önemli olduğunu  biliyoruz.  Ancak güne sporla başlamak çok farklı bir ve heyecan verici olmakla birlikte güne sporla başlamanın vücuda bir doping olacaktır. Son yıllarda özellikle yapılan araştırmalarda  bu sorunun cevabının sabah olduğu yönünde. Hatta saymakla bitmiyor diyebiliriz. İşte spor yapmanın onlarca faydası. Yapılan araştırmalar, erken saatlerde ve hi&c..

YAŞA GÖRE BİLİNÇLİ SPOR YAPMAK

Spor kuşkusuz insan hayatına  yön verdiği gibi  bunun  yanında  aslında  mecburi olmasa bile  sporun insan hayatında bir katkısı olduğunun kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Ancak  hangi yaşlarda spor yapma  veya yaşlara göre  hangi dallarda spor yapabiliriz.   Özellikle  kalp ritmi    orta yaşlarda,  sonra 40-50 yaşlarında  kalbimizin  spora  olan hassasiyetinin de önemini  ve bilincini  bilmemiz gerektiğine ..

YAZ AYLARINDA SPOR

Günümüzde  kış aylarında, spor dallarının yanında yaz spor dallarının da farkındalığı yaşanmakta, ancak  sporun yapılması konusunda  saat konuları çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.  Yaz aylarında  sabahın erken saatlerinde  oksijen yüklü  yürüyüşlerin faydasının  olması nedeniyle çok erken saatlerde günün bol bol oksijenini  vücuda katkı sağlayacaktır. Yaz aylarının yakla..

FUTBOLDA, KURALLARDA, ‘VAR’ SİSTEMİ İLE DEĞİŞİMDE

Türkiye ve Dünya futbolunda bilindiği üzere futbol kurallarının yanında ayrıca bir VAR sistemi devrede, VAR  kuralı  aslına baktığımızda  bazen takımda bir tarafı sevindirirken, diğer tarafı da üzüyor.  Ama  aslına baktığımızda  VAR  sistemi  doğru ve  yerinde daha önceden yıllar önceden  devreye girmesi gereken sistemden biriydi. VAR sistemi yeni devreye girse bile diğer  futbol kuralları hemen  hemen a..

SPOR’UN KALBİ KÖŞESİ

TURGAY KONURALP    “TÜRK FUTBOLU ve ALT YAPININ TAKIMLARA YANSIMASI” Türk Futboluna baktığımızda,  özellikle son yıllarda  Avrupa ülkelerinde olduğu gibi alt yapı ile ilgili ciddi anlamda çalışmalar yapılmaktadır. Peki baktığımızda Alt Yapı “ nedir ? Alt Yapının takımlara yansıması nedir? Bu gibi detayları Siz Değerli Kent Gazetesi okurları ile paylaşmaya çalışacağım. Alt Yapı demek benim şahsi gör&..