TUNCER BEYBAĞ

TUNCER BEYBAĞ

Birgi evleri ve inciri

Birgi evleri ve inciri ile birbiri ile özdeşleşmiş yorumunu yapmak istiyorum. Birgi evlerinden sonra Birgi beldesinin ovasında da sulu tarım ile birlikte yok olamaya aday incir bahçelerini de koruma altına alınmalı diye düşünüyorum. İncir ile ilgili desteklemelerin de gündeme alınması gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede incir ağaçlarının ömrü azaldı ve yeni genç ağaç dikimi de yok. Ekonomik nedenlerden dolayı vata..

Hurma Zeytin

Seferihisar’da halk bu zeytine furma zeytin der. Ama asıl ismi bütün her yerde hurma zeytindir. Hurma zeytin dünyada başka hiçbir ülkede olmayan çok özel bir zeytindir, sadece Türkiye’ye ve Türkiye’de de Karaburun-Çeşme yarımadasına özgüdür. Yani Karaburun, Urla, Seferihisar, Çeşme ve Güzelbahçe gibi ilçelerimizde bulunur. Peki bu zeytini bu kadar öze..

TARIM DÜNYANIN SONU VE BİZ

Dünyanın geleceği ne otomotiv sanayidir, nede elektronik, nede uzay çalışmaları. Çünkü tüm bunlar insanın sağlıklı besleyip, sağlıkla yarınlarda var edebilirsek değeri vardır. İnsanı geleceğe taşımazsanız, insan dünyada yoksa bunların sizce bir değeri kalır mı? Kalmaz bir insanı yaşatmak için bizim dört ana materyale ihtiyacımız var. Birincisi, hava-su, sağlıklı gıda, temiz çevre ve enerji. İşte bütün bunları sağlayan bir tek sekt&..