SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

LAHANA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Lahana bitkisi, birçok yemekte kullanılan hatta dolması bile yapılan bir bitkidir. Faydalı bir sebze olan lahana bitkisinin aynı zamanda beyaz lahana, karalahana ve Brüksel lahanası gibi birçok farklı türü yetiştirilmektedir. Lahana gurubu sebzeleri Avrupa ülkelerinde bütün yıl boyunca, ülkemizde ise yılın bir iki ayı hariç bütün yıl boyunca pazarlanmakta ve değişik şekillerde sebze olarak tüketilmektedir. Lahana sebzelerinin birço..

Sebze Yetiştiriciliği

Günümüz tarımında ürünlerin yetiştirilmesinde kuşkusuz tohumlar büyük bir önem arz etmektedir.  Zaten bakıldığında tohum olmasa ürün de olmaz. Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir...

İNCİR

Türkiye  genelinde çeşitli il ve ilçelerde  yetiştirilen  incir ürünü  aynı zaman vitamin deposuna sahip olması nedeniyle  tüketiciler açısından da  kış ayı tüketim ürünü olarak önemli bir potansiyele sahiptir. Subtropik iklime uygun olmasına rağmen dünyanın ılıman iklim kuşağındaki birçok bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. İklim istekleri ..

ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNDE TEMEL ESASLAR

Günümüzde özelikle tüketimde en önemli ve yararlı yağlar arasında bulunan zeytinyağı üretiminde bir çok temel esaslar bulunmaktadır. Bunlarda Zeytinyağı Üretim Tesisleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu; zeytinyağının üretimi, işlenmesi, depolanması ve taşınması sırasında uyulması gereken hijyen şartlarının nasıl oluşturulacağını, yürütüleceğini ve kontrolünün nasıl yapılacağını g&..

SIĞIR CİNSLERİ-2

Değerli Ödemiş Kent Gazetesi okurları, daha önceki yazımda inek çeşitleri  hakkında sizlerle çeşitli konularını  ve detaylarını paylaşmıştım. Ülkemize ilk kez 1958 yılında Amerika’dan Samsun’a getirilmiş ve Karadeniz Bölgesi, Jersey yetiştirme alanı olarak belirlenmiştir. Jersey inekleri çağlardan beri beslenen sütçü bir sığır ırkıdır. Jersey boğaları yetiştiriciliği birçok ülkede rağbet görm..

İNEK CİNSLERİ

Günümüzde,  mevcut bir çok inek ve hayvan cinsleri mevcuttur. Evcil sığır Bos taurus türündendir. Bu tür, Bos taurus typicus ve Bos taurus inducus’tur. Bos taurus typicus daha çok ılıman iklim kuşağında yaşayan sığırları, ikincisi ise sıcak iklim kuşağında yaşayan  hörgüçlü, büyük sarkık kulaklı Zebu sığırlarını içine alır. Bugünkü sığırlar binl..

HER ZAMAN YERLİ TOHUM

Yerel  tohumun önemi  hemen hemen  her tarımla ilgili toplantılarda gündeme  getirilmektedir.  Ata tohumu diye tabir edilen bu tohum da bereket  ve  başarı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yerel (ata tohumu, organik  tohum demek sadece sağlıklı besin demek değildir. Yerel tohum bizim geleneklerimiz ve kültürümüzdür. Yerel tohum atalarımızın bize mirasıdır ve bizden sonraki nesillere de miras kalacaktır. Giderek kimyasallaşan ve hastalıkların a..

“TARIMDA ÇİFTÇİLİK FAALİYETLERİ VE GETİRDİĞİ ZORLUKLAR”

     Dış ülkelerde  ve ülkemizde  Pazar  ve insanların  geçim kaynağı olma açısından  “ tarım “ alanı geniş bir potansiyel oluşturmaktadır.  Tarımda, üretimin yanında  getirdiği  bir takım hava  ve  çevresel çeşitli şartlardan gelen sorunlar üretimde bir takım sorunlar oluşmasına neden olabilir. Dünya ülkelerinde  ve  Türkiye de  genel anlam da  ..