SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

MENENGİÇ YETİŞTİRİCLİĞİ

Ülkemizde Pistacia türlerinden sekizi yetişmekte; Antep fıstığının geniş ölçüde, sakız ağacının  ise az miktarda kültürü yapılmaktadır. Pistacia terebinthus, Pistacia palaestina Boiss (menengiç) türleri geniş alanlarda ve  Siirt ve Mardin civarında doğal olarak yetişen ve yararlanılan bitkilerdir. Diğer türlerden de yetiştiği yörelerde kısmi olarak yararlanılmaktadır. Menengiç, Antep fıstığ..

BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bıldırcın yetiştiriciliğine başlamanız için size birçok neden sıralayabiliriz. İşte bunlardan birkaçı, Dişi bıldırcın bir ayda 24 yumurta ve bir yılda 288 yumurta verme kapasitesine sahiptir. Japon bıldırcınları sekiz haftada olgunlaşır.  Altı haftada yumurta bırakmaya başlar. Bıldırcınlar ufak bir alanda yetiştirilebilecek küçük gövdeli hayvanlardır. Tahıl, tohum, yulaf ve yem tüketirler.  Kümes hayvanları yemi yerlerse daha hızlı büy&am..

ZEHİRLİ MANTAR TÜRLERİ

Tehlikeli ve öldürücü bir mantardır Halk arasında “dede mantarı” olarak bilinen yenilebilir mantarlar ile karıştırılabilir. Şapka, 3,5 cm çapında küremsi, biraz dışbükey, mantar olgunlaştıkça düzlemsel bir hal alır Kenarları ince olup, eğik değildir Kutikül yapışık kurudur Şapkanın merkezinde konsantrik durumlu kestane renkli pullar bulunması tipik olup, şapkanın rengi kırmızımsıdır. Lameller; sıkça dizilidirler, 5-10 mm genişlikte, nazik v..

LİMON FİDANININ YETİŞTİRİLMESİ

Tüm turunçgiller gibi, limon ağacının da önde gelen isteği, sıcak iklimli bir yerde yetiştirilmektir. Limon ağaçlarının yetiştirildiği yerde, hava sıcaklığının O derecenin altına düşmemesi iyi olur. Çünkü -8, -9 derecelerin altına düşen sıcaklıklarda, limon ağaçları donar ve ölür. Dayanamadığı en yüksek sıcaklıklar ise, 45 derece ve üzeridir. Limon ağaçlarının gelişmesi 12 derece sıcaklıkta başlar. Ort..

ARICILIK

Arıcılık nedir dediğimizde; Bitkisel kaynakları,arıyı ve emeği birlikte kullanarak bal,polen,arı sütü,propolis,arı zehiri gibi ürünler ile ana arı,oğul,paket arı gibi canlı materyal üretme faaliyetidir.Arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda önemli gelişme kaydeden bir sektör haline gelmiştir. Ülke ekonomisine önemli katkısı olan arıcılık dünyanın çoğu ülkesinde ve ülkemizde yaygın olarak ..

SÜS BİTKİLERİ

Günümüzde aile işletmelerinin yapısı yavaş yavaş değişmekte olup daha fazla yatırım, alt yapı ve teknik bilgilere dayalı işletme olmaya yönelik gelişme göstermektedir. Süs bitkileri üreticileri 50 yılı aşan süredir örgütlenmiş ve ürünlerini çiçekçilik kooperatifi aracılığı ile pazarlamaktadırlar. Türkiye iklim ve toprak yapısı bakımından çiçek yetiştirm..

PATATES HASTALIKLARI

Patates bitkisine bakteri yaralardan girer. Bakterinin hücreleri parçalamasıyla patates yumrusunda sulu ve yumuşak bir çürüklük oluşur. Bakteriler kışı toprakta, toprağa karışmış yumru ve bitki parçaları üzerinde geçirir. Hastalık önce tarlada kendini belli eder. Toprağa dikilen yumru eğer bakteriyle bulaşıksa, bitki çıkışı olmaz ve yumrular toprak altında çürür ya da çıkış olsa bile bitkilerin gelişmesinde bir..

YULAF

Ülkemizin  önemli ürünlerinden, Yulaf Anadolu’da yetiştirilmesi de oldukça eski bir maziye dayanmaktadır. On yedinci asırda yaşamış olan yunan yazarı Galenus eserinde Anadolu’da yulaf yetiştirilmesinden uzun uzadıya bahsetmiştir. Yulafın insanlar tarafından bilhassa dane verimi için ziraate alınması diğer buğdaygiller kadar eski değildir. Yulafta çavdar gibi buğday ve arpaya göre yeni bir kültür bitkis..

Yerli Kara Sığır

Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilen Yerli Kara sığırlar bu bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuşlardır. İlkel bakım, besleme ve barındırma koşullarında yetiştirilir. Baş vücuda oranla biraz iridir. Boynuzlar hilal şeklinde olup zayıf ve kısadır. Anadolu’ya adapte olmuş ırklar içerisinde en ufak yapılı olanıdır. Deri rengi genelde siyah olup meme bölgesinde beyaz veya açık tonlu kısımlar görülebilir. Deri ince yapılıdır. Bacaklar ince ve kıs..

TURP OTU

Turp  Otu  aslında günümüzde herkesin bildiği otlardan biridir. Genellikle insanların salata içerisinde lezzet katması amacı ile kullandığı bu ot, beklenen lezzeti vererek sofraları daha lezzetli hale getirmektedir. Aslında birçok insan bu otun lezzetinden faydalanmak amacı ile kullansalar bile, aynı zamanda bu ot çok büyük faydalar da sağlamaktadır. Turp ile birlikte büyüyen bu otu ister turp ile birlikte ister ayrıca bulmak mümkünd&uuml..

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

Organik tarım tanımlamalarının çoğunda bu sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Sürdürülebilir tarım kavramı genel olarak yalnızca doğal kaynakların uzun vadede korunması ve verimliliklerinin garanti altına alınması ile kalmamakta; ekonomik, sosyal ve ekolojik açıdan dengeli tarım sistemini ifade etmektedir. Diğer taraftan, organik tarımda çiftlik tüm unsurlarıyla çiftçi, toprak, o..

ORGANİK TARIM NEDİR VE NEDEN GEREKLİDİR

Günümüzde oldukça önen kazanan ve gelecek nesillere bırakacak topraklar için organik tarıma önem vermeliyiz. Organik tarım, hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğadaki dengeyi yeniden kurmaya yönelik, toprağın verimliliğinde devamlılık sağlayan biyolojik mücadele ile hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, sentetik kimyasal gübre ve ilaçların kullanımını yasaklayan, org..

NAR

Günümüzde  kış  ürünü olarak tüketilen  ve en büyük  protein hazinelerinden olan Narın Kalp ve Damarlara Faydaları: Narın içerisinde bulunan polifenol ve antociyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik g&oum..

YER ELMASI

Bölgemizde çok fazla yetişmeyen, ancak insan sağlığına çok faydası olduğu bilinen yerelmasının yetiştirilmesi hakkında ki bilgileri anlattık. Yer  altındaki yumruları ekim-nisan ayları arasında topraktan sökülerek kış sebzesi olarak yenilen Yerelması, Bileşikgiller familyasındandır. Yer elmasının anavatanı Kuzey Amerika ve özellikle Kanada’dır. Fransızların Kanada’yı keşfettiği yıllarda Kuzey Amerika’da yer elmasının bulunduğu ve yumrularının yendiği..

TERE

Ülkemizin hemen hemen tüm  bölgelerinde sıcak yaz ayları dışında her zaman yetiştirilen tere genelde Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde ticari boyutlarda üretilmektedir. Ancak bütün bölgelerde ev bahçelerinde amatör olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Maydanoz ve dereotu gibi yeşillik sebzeleri grubunda yer alan tere ülkemizde çok yaygın bir üretim alanına sahip değildir. Ülkemizde 2000 ton civarında tere üretilmek..

MUŞMULA

Türkiye de ve bölgemizde de önemli tüketim ürünlerinden olan ve kış aylarının vazgeçilmezi  muşmula ürünü kıyı bölgelerde  üretimi de bir hayli yapılırken, muşmula’nın  enerji  bakımından da,  önemli bir yeri olduğunu da siz değerli okuyucularımızla  paylaşmak istiyorum. Muşmula ülkemizin her ilinde yetişebilen kahverengi çok çekirdekli ufak..

TURP

Özellikle günümüzde kış aylarının vazgeçilmez ürünlerinden olan  turp ürünü  Ege ve  Türkiye’nin çeşitli merkezlerinde üretilmektedir. Turp yumruları yenilen tek yıllık ve iki yıllık kültür çeşitlerine sahip olan bir bitkidir. Hemen hemen ülkemizin her bölgesinde yetiştirilen ve adaptasyonu yüksek olan bir bitkidir. Bir yıl boyunca tüm aylar..

SOĞAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Soğan, bütün dünyada olduğu gibi, tüketicilerin gelir düzeyine bağlı olmaksızın her evin mutfağının vazgeçilmez sebzesidir. Doğrudan yemek yapımında kullanılan bir tür olmamakla beraber, dünyada ve ülkemizde üretim sıralamasında patates ve domates üretiminden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Yemeklere lezzet ve tat vermesi bakımından vazgeçilemeyen bir sebze olan soğanın, insan sağlığı üzerinde;..

ELMA

Tarımda ürünlerde farklı bir ürün olan Kültür elması yetiştiriciliği ülkemiz genelinde yapılmaktadır, fakat en uygun kültür merkezleri yabanisinin yayılma alanlarına paralel olarak Kuzey Anadolu da bulunmaktadır. Dünyada elma üretiminde Türkiye; Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan sonra dördüncü sırayı almaktadır. Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim meyvesidir. Genellikle d&uum..

GREYFURT YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tüm turunçgiller gibi, altıntop ağacının da en önemli isteği sıcak bir iklim ortamında yetiştirilmesidir. Altıntop ağacı yetiştiriciliği yapılan yerde sıcaklıkların -2, -3 derecenin altına düşmemesi iyi olur. Tüm turunçgiller gibi, altıntop ağaçları da en iyi bol humuslu, İyice derine inen köklerinin oksijen gereksinimi fazla olduğundan, altıntop ağacı kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Taban suyunun da genelde toprak yüzeyinin 1,5 m. altında olmas..