SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Yerli Kara Sığır

Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilen Yerli Kara sığırlar bu bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuşlardır. İlkel bakım, besleme ve barındırma koşullarında yetiştirilir. Baş vücuda oranla biraz iridir. Boynuzlar hilal şeklinde olup zayıf ve kısadır. Anadolu’ya adapte olmuş ırklar içerisinde en ufak yapılı olanıdır. Deri rengi genelde siyah olup meme bölgesinde beyaz veya açık tonlu kısımlar görülebilir. Deri ince yapılıdır. Bacaklar ince ve kıs..

TURP OTU

Turp  Otu  aslında günümüzde herkesin bildiği otlardan biridir. Genellikle insanların salata içerisinde lezzet katması amacı ile kullandığı bu ot, beklenen lezzeti vererek sofraları daha lezzetli hale getirmektedir. Aslında birçok insan bu otun lezzetinden faydalanmak amacı ile kullansalar bile, aynı zamanda bu ot çok büyük faydalar da sağlamaktadır. Turp ile birlikte büyüyen bu otu ister turp ile birlikte ister ayrıca bulmak mümkünd&uuml..

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

Organik tarım tanımlamalarının çoğunda bu sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Sürdürülebilir tarım kavramı genel olarak yalnızca doğal kaynakların uzun vadede korunması ve verimliliklerinin garanti altına alınması ile kalmamakta; ekonomik, sosyal ve ekolojik açıdan dengeli tarım sistemini ifade etmektedir. Diğer taraftan, organik tarımda çiftlik tüm unsurlarıyla çiftçi, toprak, o..

ORGANİK TARIM NEDİR VE NEDEN GEREKLİDİR

Günümüzde oldukça önen kazanan ve gelecek nesillere bırakacak topraklar için organik tarıma önem vermeliyiz. Organik tarım, hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğadaki dengeyi yeniden kurmaya yönelik, toprağın verimliliğinde devamlılık sağlayan biyolojik mücadele ile hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, sentetik kimyasal gübre ve ilaçların kullanımını yasaklayan, org..

NAR

Günümüzde  kış  ürünü olarak tüketilen  ve en büyük  protein hazinelerinden olan Narın Kalp ve Damarlara Faydaları: Narın içerisinde bulunan polifenol ve antociyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik g&oum..

YER ELMASI

Bölgemizde çok fazla yetişmeyen, ancak insan sağlığına çok faydası olduğu bilinen yerelmasının yetiştirilmesi hakkında ki bilgileri anlattık. Yer  altındaki yumruları ekim-nisan ayları arasında topraktan sökülerek kış sebzesi olarak yenilen Yerelması, Bileşikgiller familyasındandır. Yer elmasının anavatanı Kuzey Amerika ve özellikle Kanada’dır. Fransızların Kanada’yı keşfettiği yıllarda Kuzey Amerika’da yer elmasının bulunduğu ve yumrularının yendiği..

TERE

Ülkemizin hemen hemen tüm  bölgelerinde sıcak yaz ayları dışında her zaman yetiştirilen tere genelde Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde ticari boyutlarda üretilmektedir. Ancak bütün bölgelerde ev bahçelerinde amatör olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Maydanoz ve dereotu gibi yeşillik sebzeleri grubunda yer alan tere ülkemizde çok yaygın bir üretim alanına sahip değildir. Ülkemizde 2000 ton civarında tere üretilmek..

MUŞMULA

Türkiye de ve bölgemizde de önemli tüketim ürünlerinden olan ve kış aylarının vazgeçilmezi  muşmula ürünü kıyı bölgelerde  üretimi de bir hayli yapılırken, muşmula’nın  enerji  bakımından da,  önemli bir yeri olduğunu da siz değerli okuyucularımızla  paylaşmak istiyorum. Muşmula ülkemizin her ilinde yetişebilen kahverengi çok çekirdekli ufak..

TURP

Özellikle günümüzde kış aylarının vazgeçilmez ürünlerinden olan  turp ürünü  Ege ve  Türkiye’nin çeşitli merkezlerinde üretilmektedir. Turp yumruları yenilen tek yıllık ve iki yıllık kültür çeşitlerine sahip olan bir bitkidir. Hemen hemen ülkemizin her bölgesinde yetiştirilen ve adaptasyonu yüksek olan bir bitkidir. Bir yıl boyunca tüm aylar..

SOĞAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Soğan, bütün dünyada olduğu gibi, tüketicilerin gelir düzeyine bağlı olmaksızın her evin mutfağının vazgeçilmez sebzesidir. Doğrudan yemek yapımında kullanılan bir tür olmamakla beraber, dünyada ve ülkemizde üretim sıralamasında patates ve domates üretiminden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Yemeklere lezzet ve tat vermesi bakımından vazgeçilemeyen bir sebze olan soğanın, insan sağlığı üzerinde;..

ELMA

Tarımda ürünlerde farklı bir ürün olan Kültür elması yetiştiriciliği ülkemiz genelinde yapılmaktadır, fakat en uygun kültür merkezleri yabanisinin yayılma alanlarına paralel olarak Kuzey Anadolu da bulunmaktadır. Dünyada elma üretiminde Türkiye; Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan sonra dördüncü sırayı almaktadır. Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim meyvesidir. Genellikle d&uum..

GREYFURT YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tüm turunçgiller gibi, altıntop ağacının da en önemli isteği sıcak bir iklim ortamında yetiştirilmesidir. Altıntop ağacı yetiştiriciliği yapılan yerde sıcaklıkların -2, -3 derecenin altına düşmemesi iyi olur. Tüm turunçgiller gibi, altıntop ağaçları da en iyi bol humuslu, İyice derine inen köklerinin oksijen gereksinimi fazla olduğundan, altıntop ağacı kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Taban suyunun da genelde toprak yüzeyinin 1,5 m. altında olmas..

MAYDANOZ

İnsan  hayatında tüketim ürünlerinden  olan  Maydanoz'un  çok bilinmeyen yararlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Maydanozun en güçlü sağlık yararları arasında, osteoporozun önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra kanseri kontrol etme, şeker hastalığını yönetme ve romatoid artrit yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik ve mide bulantısı ..

KESTANE

Bölgemizde de bir hayli  yetişen  ve  Türkiye genelinde ihraç ürünü olarak bilinen kestanenin bilinmeyen   ve insana  yarar sağlayan neticelerini siz değerli Ödemiş Kent Gazetesi okurlarıyla  paylaşmaya çalışacağım. Kestaneler, kuzey yarımkürede yaygın olarak bulunan Castanea cinsi ğaçların meyveleridir. Çok farklı kestane türleri vardır ve çoğu benzer özellikler..

ISPANAK

Ispanak beslenme açısından çok değerli olmakla birlikte, bileşiminde oksalik asit ile fazla azotlu gübreleme sonucu nitrat ve nitrat birikimi çok olduğu için bazen zehirlenmelere sebep olabilir. Bu nedenle hasat zamanı geçmiş, hasattan sonra çok beklemiş ve pişirildikten sonra beklemiş ıspanakların yenmesi doğru değildir. Beslenme ve sağlık bakımından sayısız faydaları vardır. Hatta ıspanağın şeker hastalığı ile şişmanlık gibi şikâyet ve h..

ZEYTİN YAPRAĞI ve YARARLARI

Zeytin yaprağı; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, karaciğeri onarıyor. Zeytin yaprağı aç veya tok karına tüketilebilir ve çayı yapılabilir. Zayıflamaya yardımcı olur. Kalp damarlarındaki kanın akışını arttıran, kanın pıhtılaşmasını düzenleyen, kan dolaşımını rahatlatan, böylece kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizlerini önleyen zeytin yaprağının faydaları haberimizin detaylarında sizleri Zeytin ağacının yalnızca meyvesi olan zeytin ve zeytinyağı değil,..

ZEYTİNYAĞI

Genel de günümüzde zeytinyağından yapılan yemeklerin de tadı yapıldığında normal yağlara göre tadı damağa  yansıması çok farklı olur. Ama zeytinyağının  yararlarına bakacak olursak farklı  yararlarını da görebiliriz. Zeytinyağının sağlık yararları rakipsizdir ve araştırmalar faydalarını neredeyse her gün daha fazla ortaya koymaktadır. Zeytinyağı, sağlıklı yaşamın köşe taşıdır. Zeytinyağı dünyanın en uzun yaşayan k&..

ZEYTİNYAĞI

Genel de günümüzde zeytinyağından yapılan yemeklerin de tadı yapıldığında normal yağlara göre tadı damağa  yansıması çok farklı olur. Ama zeytinyağının  yararlarına bakacak olursak farklı  yararlarını da görebiliriz. Zeytinyağının sağlık yararları rakipsizdir ve araştırmalar faydalarını neredeyse her gün daha fazla ortaya koymaktadır. Zeytinyağı, sağlıklı yaşamın köşe taşıdır. Zeytinyağı dünyanın en uzun yaşayan k&..

LAHANA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Lahana bitkisi, birçok yemekte kullanılan hatta dolması bile yapılan bir bitkidir. Faydalı bir sebze olan lahana bitkisinin aynı zamanda beyaz lahana, karalahana ve Brüksel lahanası gibi birçok farklı türü yetiştirilmektedir. Lahana gurubu sebzeleri Avrupa ülkelerinde bütün yıl boyunca, ülkemizde ise yılın bir iki ayı hariç bütün yıl boyunca pazarlanmakta ve değişik şekillerde sebze olarak tüketilmektedir. Lahana sebzelerinin birço..

Sebze Yetiştiriciliği

Günümüz tarımında ürünlerin yetiştirilmesinde kuşkusuz tohumlar büyük bir önem arz etmektedir.  Zaten bakıldığında tohum olmasa ürün de olmaz. Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir...