Fizyoterapist UBEYT ÇINAR

Fizyoterapist UBEYT ÇINAR

SKOLYOZ

Görülme sıklığı % 0.2 - 6 arasında değişen skolyoz bilinen en eski omurga deformitesidir. Travma, doğumsal gelişim bozuklukları gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi, skolyoz olgularının %80’inin nedeni bilinmemektedir. Genellikle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede durmaması gibi bulgularla anne ve baba tarafından fark edilir...

KURU İĞNE TEDAVİSİ NEDİR?

Bazı kas hastalıklarında kullanılan, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız bir metottur. Belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Teda..

KRONİK AĞRI

Herkes arada sırada ağrı ve acı çekiyor. Aslında, ani ağrı sinir sisteminin önemli bir reaksiyonudur. Bir yaralanma meydana geldiğinde, ağrı sinyalleri yaralı bölgeden omuriliğe ve beyine geçer. Yaralanma iyileştiğinde ağrı genellikle daha az şiddetlenir. Bununla birlikte, kronik ağrı tipik ağrıdan farklıdır. Bir yaralanmadan sonra bile kronik ağrı ile iyileşir. Bu birkaç hafta veya yıl sürebilir. Kronik ağrı hareketliliğinizi sınırlayabilir ve esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve ..

SVO (FELÇ)

Felç, duyu kaybıyla birlikte görülebilen, kas işlevinde bir kayıp içeren bir durumdur ve aynı zamanda duyu kaybı olarak da adlandırılır. Bu terim, sinirlerin etkisiz hale getirilmesi anlamına gelen Yunanca kelimeden türemiştir. Bunun nedeni, sinir sisteminde genellikle motor fonksiyon kaybı ya da duyusal bilgi kaybı olmasıdır. Felce yol açan iki ana sebep bulunmaktadır. Felç, beyinde ya da omurilikte oluşan hasarlar nedeni ile ortaya çıkar. İleri ya..

DOĞRULARIYLA YANLIŞLARIYLA BEL FITIĞI

Önce, belinizde başlayan keskin bir sızı ile irkilirsiniz. Sızı giderek tarifsiz bir acıya dönüşerek kalçanıza ve bacağınıza yayılır. Korkunç ağrı, ayak topuğunuza ve parmaklarınıza kadar ulaştığında ayaklarınız yerden kesilir; olduğunuz yere yığılırsınız.Asıl kâbus bundan sonra başlıyor. Tedavi için zaman hızla daralırken acının şiddetiyle kıvranan hastanın önünde iki seçenek duruyor. Ya ameliyat olacak ya da kırık&..