CENGİZ TÜRKAVCI

CENGİZ TÜRKAVCI

7 BÜYÜK SORUNA 7 DOĞAL ÇÖZÜM

Ağrı kesiciler yerine yoga, hormon ilaçları yerine şifalı çaylar… Tüm dünyada trend olan doğal çözümler, özellikle biz kadınların bazı sorunlarına fayda sağlayabiliyor. İşte size Dr. Ender Saraç’tan aldığımız tüyolarla; 7 sağlık sorununuz için en etkili doğal çözümler! 1. UYKU PROBLEMLERİ Yatakta dakikalarca bir uçtan diğer uca dön&u..

KALP GÜÇLENDİRİCİ BİTKİLER

ALIÇ: Etkinliği ve zararsızlığı pek çok ülkenin sağlık bakanlığınca onaylanmış olan ender bitkilerdendir. Kalp, damar sistemi ve beyinde geliştirdiği olumlu etkiler ancak 2-3 haftalık bir kullanımdan sonra görülmeye başlar ve artarak sürer. Hiçbir yan etkisi yoktur, alışkanlık yapmaz, sürekli kullanımında hiçbir sakınca yoktur.Dolaşımı sağlayan damarları genişleterek, daha fazla kan ve oksijenle beslenen kalp kaslarının gü&..

KOLESTEROL VE İLAÇSIZ TEDAVİLER-2

EV DIŞINDA NELER YENİLEBİLİR? Fırında ya da ızgarada balık, tavuk-hindi şiş, Zeytinyağlı barbunya, her türlü sebze yemeği, Günlük et tüketiminde 90-100 gramı geçmemekte yarar var. Bulgur pilavı, esmer ekmek, mantar soslu spagettiler tercih edilebilir. Şekersiz çay içilebilir. Salatalar, Rus salatası dışında hepsi yenebilir. Sütlü tatlı yenebilir. Sebze ve mercimek çorbaları da dışarıda içilebilir ..

NAR HER DERDE DEVA!

Grip başta olmak üzere kolestrol, tansiyon, ishal gibi birçok hastalığa yakalanma riskini en aza indiriyor. Diyet ve Beslenme Uzmanları, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan narın, grip başta olmak üzere kolestrol, tansiyon, ishal gibi birçok hastalığa yakalanma riskini en aza indirdiğini bildirdi. Acar, yorgunluğu gideren narın kansere neden olan serbest radikallerle savaşan koruyucu bir etki gösterdiğini söyledi. Narın eski d&..

AT KESTANESİ KIRIŞIKLIKLARIN DÜŞMANI

Yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekleriyle yol kenarlarını süsleyen at kestanesi ağaçlarından, sonbaharda yollara iri iri taneler dökülür.Özellikle kadınların daha genç görünmek için ilgi gösterdiği kırışık giderici kremlerde ana etken madde olarak atkestanesi kullanılıyor. Atkestanesi cilt bakımında mucize gibi etkileriyle tam bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Atkestanesi ile yap..

GİNSENG VE FAYDALARI-2

GİNSENGİN FAYDALARI NELERDİR?Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur.Ginseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa nede..

GİNSENG VE FAYDALARI

Ginseng, faydaları binlerce yıllardır Asya ve yerli Amerikan Kültürleri tarafından bilinmekte olan şifalı bir bitkidir.İnsan şekline benzerliği nedeniyle Çince “insan bitkisi” olarak adlandırılan ginseng'in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.Bir baş..

DOĞANIN SUNDUĞU ŞİFALI BİTKİ ADAÇAYI

Venedikli tacirlerle alışverişlerde adaçayının o çok güzel tadı Çinlileri çok etkilemiş. Adaçayı ortaçağda ipek ve baharat ticareti sırasında en çok değiş tokuşu yapılan maddelerden biri olmuş. Çinliler bu çok etkilendikleri bitkiyi elde etmek ve az bir miktar adaçayı alabilmek, için kasa ile çay vermeyi bile kabul etmişler. Adaçayı Avrupa'nın güneyinde Akdeniz kıyılarında yaygın olarak y..

SÖĞÜT AĞACI ve ASPİRİN

Söğüt ağacının tedavi edici özelliği 3500 yıldır biliniyor. Yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen bitkisel ilaçlar eski çağlarda da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu. Hipokrat, salisilik asidin farkında olan ilk hekimlerden biriydi. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan sağlanan suyu ilaç olarak yazmıştır. Suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde bug&a..

BAL VE TARÇINLA GELEN ŞİFA

KOLESTEROLİki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın,450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde % 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kür de günde 3 defa kolesterol hastaları i,çin uygulanabilir.Adı geçen dergideki bilgilere göre günlük gıda ile alınan bal bile kolesterolün düşm..

ZERDEÇAL

TAM BİR SAĞLIK SAVAŞÇISIAraştırmalar zerdeçalın mide-bağırsak sistemi kanserlerinde koruyucu ve tedaviye yardımcı olarak uygulanmasının yararlı olabileceğini gösteriyorZerdeçal, son yılların en popüler baharat bitkilerinden biri. Özellikle Hint mutfağının vazgeçilmezi olan köri karışımının temel bileşeni. Aslında köri bir baharat karışımı ve bileşimi ülke ve bölgelere göre değişim ..

HEMEN TANIŞMANIZ GEREKEN 5 ŞİFALI OT

Modern tıbbın hayatımıza girmesiyle birlikte ilaç isimlerini şifalı bitki isimlerinden daha iyi bilir olduk. Oysa eski zamanlarda biri bir hastalığa yakalandığında otlardan anlayanlar soluğu dağların, tepelerin yamaçlarında alır, o hastalığa iyi gelecek otları toplardı. Son dönemde doğal tedavi yöntemlerinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte dikkatimizi çeken otlar, kullandığımız ilaçların da hammaddeleri olan çok etkili bitkiler. Bu nedenle bilip bilmeden kullanılmamas..

ALERJİYLE SAVAŞAN BİTKİLER

Birçok insanın şikayet ettiği rahatsızlıklar ; bitkisel yollarla tedavi edilebilir. Bu bitkiler alerjiye meydan okuyor! Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok insanın şikayet ettiği bahar alerjisi, burun akıntısı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntının; bitkisel yollarla tedavi edilebileceği belirtildi. ANDIZ BİTKİSİ Türkiye'nin bir çok yerinde bulunabilen andız bitk..

Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus çayı, kan basıncını ve tansiyonu dengeler, kolesterolü düşürür, idrar söktürür, sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği de giderir. Hibiskus çayı zayıflamaya olan etkisi ve vücuda olan faydaları ile ünlü bir çaydır. Hibiskus çayının faydaları arasında kilo vermeye olan etkisi sayılabilir. Aynı zamanda idrar söktürür, sindirim sistemini rahatlat..

BİTKİ ÇAYLARI

                   BİTKİ ÇAYLARI Kış aylarında bitki çayları sağlığımızın en iyi dostu haline gelir. Kış aylarının vücudumuza pek iyi davranmamaktaki inadı nedeniyle çoğu zaman kırmızı burunlarla, hapşırıkla, öksürükle, hals..

SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI

Beyaz sarımsak haricinde sarımsağın başka bir çeşidi yok, ancak siyah sarımsak denilen sağlığa pek çok katkı sağlayan siyah sarımsak aslında normal beyaz sarımsağın işlem görmüş hali ve oldukça pahalı. Beyaz sarımsak belirlenen ısıda ve nemde belirlenen sürede beyaz sarımsağın bekletilmesiyle belirlenen ortamda hazırlanır. Bu beyaz sarımsağın siyaha dönen sarımsak dişleri bu fermantasyon dediğimiz siyah sarımsak üret..

DOMATES KURUSU KANSERE KARŞI KORUYOR

Kurutulması ile birlikte besin değerleri iki katına çıkan domates, kurutularak tüketildiğinde adeta kansere savaş açıyor. Zengin mineral ve vitamin içeriğiyle zayıflamadan sindirime kadar, birçok sağlık problemine şifa kaynağı olan domates kurutularak tüketildiğinde daha etkili oluyor. Kurutma yöntemi ile kışları da organik olarak tüketilebilen domates, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok sağlık pr..

Glokom İçin Şifalı Bitkiler

Glokom, göz sıvılarını boşaltan sistemin zayıflaması sonucu gözdeki sıvı basıncının (intraocular basınç) artmasıyla ortaya çıkan bir göz hastalıkları grubudur. Glokom, bir optik sinir hastalığıdır. GLOKOM BELİRTİLERİ NELERDİR? Gözde artan basınç optik sinirlere zarar vererek görüş alanında kör noktalar oluşmasına neden olur. Kör noktaların yanı sıra, glokom semptomları arasında g&oum..

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Kış aylarında en sık rastlanılan sağlık problemlerinden birisi olan öksürük, özellikle kriz halinde gelmesiyle, hastalanan kişinin hayatını kabusa çevirebiliyor. Gün içerisinde yaşam kalitenizin düşmesinde büyük rolü olan öksürük probleminizin giderilmesinde yardımcı olacak öksürüğe iyi gelen bitkisel çözüm önerilerini sizler için derledik. ..

Kırlangıç Otunun Faydaları

Görme bozukluklarına karşı tedavi edici ve göz sağlığında çok faydalı bir bitki olan kırlangıç otu bir çok hastalığa şifa olmasının yanı sıra en önemli özelliği yaz sıcaklarında inanılmaz dayanıklı ve kış soğuklarında karın altında bile kalsa hala sapa sağlam yaşamaya devam etmesidir. Bilimsel ismiyle Chelidonium majus olarak tanınan, halk arasında bilinen diğer isimleri Hilaliye ve Temre otu olan kırlangıç otu Mayıs aylarından son..