BEKİR KESKİN

BEKİR KESKİN

Ödemiş Tarihi Çalışmaları Üzerine

Yerel tarih çalışmaları, son yıllarda akademik tarihçiler tarafından da önemli bir uğraş haline geldi. Geleneksel tarih yazımı ülkelerde yaşananları siyasi ya da askeri olarak ortaya koyar. Oysa, kentlerin de geçmişi vardır, belleği vardır. İnsanların olduğu gibi, kentlerin belleğinden veya hafızasından izler kaybolma..

Gölcük ve Bozdağ’dan 1907 Yılına ait Eski Bir Hatıra proje

Bekir Keskin   Ödemişlilerin Muhittin Hoca olarak tanıdığı Dava Vekili Muhittin Özlü, 1881 doğumludur. Ödemiş’in renkli simalarından olan Muhittin Hoca medreseden yetişme bir Osmanlı aydını olup, uzun yıllar Ödemiş’te dava vekilliği-avukatlık yapmıştır. Ödemişli Başbakan Şükrü Saracoğlu’nun da yakın arkadaşı olan Muhittin Hoca, Nasreddin Hoca’yı an..

1933-1947 Belediye Yıllıklarında Bademiye

19. yüzyıl sonundan itibaren Osmanlı topraklarında belediye teşkilatları kurulmaya başlanmıştır. Bu düzenleme Avrupa'dan yükselen bir yenilik olan; yerel-kamusal hizmetlerin, ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulan yerlerde yerel bir kurum tarafından yerine getirilmesi için geliştirilen yap..

Ödemiş Elektriğinin İlk Ustalarından ŞEREF USTA (1907 – 1956)

Adını bir cadde veya sokağa verdiğimiz, ama haklarında çok fazla bilgiye sahip olmadığımız ya da tanımadığımız birçok insanın kim olduğu ve adının bir cadde veya sokağa neden verildiği merak konusu olur. Oysa, cadde ve sokak isimlerinde rastladığımız ‘ülke çapında tanınmamış insanlar’ için genellikle, ‘çok iyi bir insanmış’, ‘şehit düşmüş’ veya ‘..