AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

AVUSTRALYA YANIYOR!

Avustralya… İsim benzerliğinden dolayı kimilerinin zaman zaman Avrupa ülkesi ‘Avusturya’ ile karıştırdığı, Çanakkale Savaşlarına İngiliz oyunlarıyla asker gönderen ülke… Keseli hayvan kanguru ile özdeşleşen ve sembolleşen, dünyanın yedi kıtasından biri. Dünyanın başlı başına hem kıtası hem de ülkesi... Avustralya, Hint Okyanusu ile Bü..

ASIL YUH SİZLERE

Geçen haftalarda ilginç bir olay düştü sosyal medyaya. O günlerde yoğun olarak basının da gündemindeydi. Olaya tepkiler çığ gibi büyüdü. Peki, neydi konu? Aksaray'daki Mehmetçik İlkokulu'ndaki sözde eli ayağı düzgün, sözde sağlıklı çocuklara sahip kimi kendi bilmez veliler, otizmli öğrencilerin eğitim gördükleri sınıflarının kapatıl..

ZEYTİN ve ZEYTİNYAĞI

Zeytin bütün ağaçların ilkidir. Besindir, kahvaltıların, öğün aralarının vazgeçilmezidir, çerez gibi tüketilir. Zeytinyağı besin değil, sanki her derde deva bir ilaçtır. Rivayete göre Havva ile birlikte yasak meyveyi yiyerek cennetten kovulan Adem, 930 yaşındayken öleceğini hisseder ve Allah’tan kendisini ve tüm insanlığı bağışlamasını diler. Bu konuda oğlu Şit’i g&am..

DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ

Bugüne kadar defalarca okuduğum, her okuyuşumda tüylerimi diken diken eden, gözlerimi buğulandıran dokunaklı bir şiir Ceyhun Atuf Kansu’nun o ünlü “Dünyanın Bütün Çiçekleri” şiiri. Bir 24 Kasım Öğretmenler Gününü daha geride bıraktık. Geçtiğimiz pazar günü halen görev yaptığım okulum 50. Yıl Ortaokulu’nun hazırladığı Öğretmenler ..

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ve NEŞE ÖĞRETMENİN HAZİN ÖYKÜSÜ

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyor Atatürk. Ben de bir öğretmen olarak buna yürekten inanıyorum. Eğitimin önüne her zaman farklı türden zorluklar çıksa da en sonunda başarıya ulaşılacağını düşünüyorum. Bu pazar Öğretmenler Günü. Millet Mekteplerinin açılışının ve Atatürk’e ‘Başöğretmen’ unvanının ..

ATATÜRK BU MİLLETE ALLAH'IN BİR LÜTFUDUR

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü geçtiğimiz pazar günü 81. ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, minnet ve rahmetle andık. Ruhu şâd olsun. Şöyle bir bakıyoruz da onu seven insan seli, dünyada eşi benzeri olmayan bir üstelik de tümüyle kendi istekleriyle yıl boyu Anıtkabir’e koşan 10 Kasım günü sabahın ..

ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI YARATMAK

Cumhuriyet düşmanlığı, dolayısıyla Atatürk düşmanlığı yaratmak her nasılsa son dönemlerin modası oldu. Buradan nemalananlar olduğunu düşünüyor insan ister istemez. Örneğin tepkiye göre çoğu zaman yan çizmek, tutulansa bile gereken cezayı almayacağını bilmek, ölmüş biriyle uğraşmak son dönemin popüler modası oldu sanki. Eee ortamın zihniyeti konuya sahip çıkmazsa daha fazla bi..

CUMHURİYET’İ ANLAMAK

Cumhuriyet Bayramı… Dünyanın en güzel rejiminin bayramı… Tam yok oldular derken, Mustafa Kemal liderliğinde yeniden dirilişin, yeniden şahlanışın bayramı… Özgürlüğün, bağımsızlığın, demokrasinin bayramı… Erkeklerin, çocukların, özellikle de kadınların bayramı… Uygarlığa kucak açışın, yaşama yeniden merhaba deyişin bayramı… &l..

ÖDEMİŞ’İN PAZAR MANZARALARI

Ödemiş pazarımız, hele hele cumartesi pazarımız gerek satıcı gerekse alıcı için hiç şüphesiz büyük bir nimet... Satıcı için iklim koşulları, ulaşım ve müşteri yoğunluğu, alıcı içinse tarladan çok kısa süre önce hasatlanmış çeşit çeşit sebze ve meyvelere sahip olmak her yerde kolaylıkla görülebilir bir durum değildir. İlkbaharı ayrı, sonbaharı ayrı bir güzellik pazarlarımız..

MUTLULUK DEDİĞİN

Eski insanların onca yokluk ve sefalet içinde bile olsa tebessümlerini yüzlerinden hiç eksik etmediklerini görürsünüz, duyarsınız. Peki, ya günümüzde? Günümüzde ise onca varlık içinde yüzlerde tebessüme rastlamanın zorluğuna tanık oluyoruz. İnsanlarda çocuklarına kadar yansımış ayrı bir doyumsuzluk ve bu doyumsuzluğun doğurduğu mutsuzluk söz konusu. Önceden büyü..

-İ HALİ –E HALİ BU HAL ÖDEMİŞ’İN NE HALİ?

Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Karadeniz ağzı, Konya ağzı, Trakya ağzı, Ege ağzı gibi. Bizim Ege’nin ağzı samimi, içten ve sıcak olduğu kadar, yüzlerde fazlasıyla tebessüm bırakan bir ağız. Yüzlerde bıraktığı bu tebessümün nedeni öyle sanıyorum sözcüklerin hatal..

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI YARATMAYI SÜRDÜRMEK

Bu ülkede öteden beri kimi siyasi partilerin çıkar amaçlı olarak kullandıkları temel konularından biri de din karşıtlığına oturtulmuş Atatürk düşmanlığıdır. Bu durum apaçık alçaklığın, saygısızlığın, tarih körlüğünün ve ihanetin adıdır. Oysaki Atatürk, bu toplumun güneşidir. Atatürk bu toplumun haklı gururudur, kıvancıdır, onurudur. Atatürk, zamanında yaptıklarıyla aynı zamanda özg&uuml..

4+4'LÜK YETKİSİZ SENDİKACILIK(!)

Sendikal mücadele hükümsüzdür. Kendi kendini bitirmiştir. Etkisi yoktur, yaşatılanlara ise haklı tepkiler çoktur. Sözde hakların savunulması için girişilen mücadele içinden çürümüştür, çürütülmüştür. Onurlu mücadele bırakılmış, iş taraf tutmaya yönelmiştir. Bu durum, çalışana son verilen zamlar öncesinde ve sırasında iyiden iyiye..

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Yarın 30 Ağustos... Zaferin bayramı... Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Bu topraklarda karnını doyuran, suyu..

OVAKENT YOLUNDA KAZA

Ovakent yolunda kaza. Tarih: 01.02.2019 Sonuç: 8 yaralı Ovakent yolunda kaza. Tarih: 11.07.2019 Sonuç: 2 ölü 1 ağır yaralı  Ovakent yolunda kaza. Tarih: 11.06.2019 Sonuç 1 Ölü 3 yaralı Ovakent yolunda kaza. Tarih: 26.06.2018 Sonuç: 1 ölü Ovakent yolunda kaza. Tarih: 26.07.2018 Sonuç: 1 Ölü Ovakent yolunda kaza. Tarih..

LOZAN ve KIBRIS

Temmuz denilince akla yazın o aşırı sıcaklarıyla birlikte deniz ve yayla odaklı tatil mevsimi gelir. Temmuz denilince akla bir de bu ülkenin Cumhuriyet değerlerini özümsemiş aklı başında, oturup düşünen insanlar için Lozan ve Kıbrıs gelir. Tarih 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşmasının tarihi. Büyük bir özveriyle girişilen ve zaferle sonuçlanan, adeta Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olma özelliğini taşıyan..

İNSAN, ORMAN ve ODTÜ

Canlılar dünyasında insan tek başına bir şey ifade etmiyor. İnsan fiziki yaşamsal gerekleri olarak diğer canlılar grubu yani hayvan ve bitkilerle birlikte olmak, birlikte yaşamak zorunluluğunda. Çünkü yaşamın gereği bu. Bırakın bu grupların birinin ortadan kalkmasını, içlerinden yalnızca bir türünün bile yok olması canlı dengeyi alt üst etmeye yeter de artar bile.Bitkilerin en yoğun olduğu alan hiç şüphesiz ormanlardır. Ormanla..

MADIMAK

‘Madımak’ ya da ‘madımalak’…Bu sözcük, sözlükte karşımıza aynen şu şekilde çıkar:“Kuzukulağıgiller familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü.”.Özellikle Sivas, Kayseri, Tokat, Amasya, Çorum gibi illerin i&cce..

BİR YUMAK MUTLULUK: ‘HACHİKO’

Daha önceki yazılarımdan birinde insanoğluna en sadık hayvanların başında köpek ve atların geldiğini belirtmiştim. Daha önceki bir yazımda da yaşamı film olan (Bizim İçin Şampiyon) 1996 yılı Gazi Koşusu şampiyonu rekortmen Bolt Pilot’u yazmıştım. Yine aynı yazımda çocukluğumun televizyon ekranındaki iki ayrı kahraman köpeği olan ‘Joe’ ve ‘Lassie’ isimli dizi filmlerinden söz etmiştim. Bugünk&uuml..