AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

ÖDEMİŞ’İN PAZAR MANZARALARI

Ödemiş pazarımız, hele hele cumartesi pazarımız gerek satıcı gerekse alıcı için hiç şüphesiz büyük bir nimet... Satıcı için iklim koşulları, ulaşım ve müşteri yoğunluğu, alıcı içinse tarladan çok kısa süre önce hasatlanmış çeşit çeşit sebze ve meyvelere sahip olmak her yerde kolaylıkla görülebilir bir durum değildir. İlkbaharı ayrı, sonbaharı ayrı bir güzellik pazarlarımız..

MUTLULUK DEDİĞİN

Eski insanların onca yokluk ve sefalet içinde bile olsa tebessümlerini yüzlerinden hiç eksik etmediklerini görürsünüz, duyarsınız. Peki, ya günümüzde? Günümüzde ise onca varlık içinde yüzlerde tebessüme rastlamanın zorluğuna tanık oluyoruz. İnsanlarda çocuklarına kadar yansımış ayrı bir doyumsuzluk ve bu doyumsuzluğun doğurduğu mutsuzluk söz konusu. Önceden büyü..

-İ HALİ –E HALİ BU HAL ÖDEMİŞ’İN NE HALİ?

Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Karadeniz ağzı, Konya ağzı, Trakya ağzı, Ege ağzı gibi. Bizim Ege’nin ağzı samimi, içten ve sıcak olduğu kadar, yüzlerde fazlasıyla tebessüm bırakan bir ağız. Yüzlerde bıraktığı bu tebessümün nedeni öyle sanıyorum sözcüklerin hatal..

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI YARATMAYI SÜRDÜRMEK

Bu ülkede öteden beri kimi siyasi partilerin çıkar amaçlı olarak kullandıkları temel konularından biri de din karşıtlığına oturtulmuş Atatürk düşmanlığıdır. Bu durum apaçık alçaklığın, saygısızlığın, tarih körlüğünün ve ihanetin adıdır. Oysaki Atatürk, bu toplumun güneşidir. Atatürk bu toplumun haklı gururudur, kıvancıdır, onurudur. Atatürk, zamanında yaptıklarıyla aynı zamanda özg&uuml..

4+4'LÜK YETKİSİZ SENDİKACILIK(!)

Sendikal mücadele hükümsüzdür. Kendi kendini bitirmiştir. Etkisi yoktur, yaşatılanlara ise haklı tepkiler çoktur. Sözde hakların savunulması için girişilen mücadele içinden çürümüştür, çürütülmüştür. Onurlu mücadele bırakılmış, iş taraf tutmaya yönelmiştir. Bu durum, çalışana son verilen zamlar öncesinde ve sırasında iyiden iyiye..

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Yarın 30 Ağustos... Zaferin bayramı... Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Bu topraklarda karnını doyuran, suyu..

OVAKENT YOLUNDA KAZA

Ovakent yolunda kaza. Tarih: 01.02.2019 Sonuç: 8 yaralı Ovakent yolunda kaza. Tarih: 11.07.2019 Sonuç: 2 ölü 1 ağır yaralı  Ovakent yolunda kaza. Tarih: 11.06.2019 Sonuç 1 Ölü 3 yaralı Ovakent yolunda kaza. Tarih: 26.06.2018 Sonuç: 1 ölü Ovakent yolunda kaza. Tarih: 26.07.2018 Sonuç: 1 Ölü Ovakent yolunda kaza. Tarih..

LOZAN ve KIBRIS

Temmuz denilince akla yazın o aşırı sıcaklarıyla birlikte deniz ve yayla odaklı tatil mevsimi gelir. Temmuz denilince akla bir de bu ülkenin Cumhuriyet değerlerini özümsemiş aklı başında, oturup düşünen insanlar için Lozan ve Kıbrıs gelir. Tarih 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşmasının tarihi. Büyük bir özveriyle girişilen ve zaferle sonuçlanan, adeta Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olma özelliğini taşıyan..

İNSAN, ORMAN ve ODTÜ

Canlılar dünyasında insan tek başına bir şey ifade etmiyor. İnsan fiziki yaşamsal gerekleri olarak diğer canlılar grubu yani hayvan ve bitkilerle birlikte olmak, birlikte yaşamak zorunluluğunda. Çünkü yaşamın gereği bu. Bırakın bu grupların birinin ortadan kalkmasını, içlerinden yalnızca bir türünün bile yok olması canlı dengeyi alt üst etmeye yeter de artar bile.Bitkilerin en yoğun olduğu alan hiç şüphesiz ormanlardır. Ormanla..

MADIMAK

‘Madımak’ ya da ‘madımalak’…Bu sözcük, sözlükte karşımıza aynen şu şekilde çıkar:“Kuzukulağıgiller familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü.”.Özellikle Sivas, Kayseri, Tokat, Amasya, Çorum gibi illerin i&cce..

BİR YUMAK MUTLULUK: ‘HACHİKO’

Daha önceki yazılarımdan birinde insanoğluna en sadık hayvanların başında köpek ve atların geldiğini belirtmiştim. Daha önceki bir yazımda da yaşamı film olan (Bizim İçin Şampiyon) 1996 yılı Gazi Koşusu şampiyonu rekortmen Bolt Pilot’u yazmıştım. Yine aynı yazımda çocukluğumun televizyon ekranındaki iki ayrı kahraman köpeği olan ‘Joe’ ve ‘Lassie’ isimli dizi filmlerinden söz etmiştim. Bugünk&uuml..

JAPON İŞİ

Hatırlarsınız, yıllar önce Kemal Sunal ve Fatma Girik’in başrollerini oynadığı bir film vardı: “Japon İşi” Bir de ünlü bir Japon dizisi vardı bir zamanlar. Aralarındaki şu konuşmalar kalmış aklımda: “Hay, vakeramusu koniçiva, Toronaga sama.” Bugünkü yazımın konusu Japonlar ve Japonya… Kendilerine göre birkaç dini inançları var Japonların. Ancak M&uum..

İşgalin 100. Yılında İlk Kurşun

Bilindiği gibi tam 100 yıl önce Yunan işgaline uğrayan yöremizde, işgallere karşı ilk silahlı direnişlerin başlamasını simgeleyen en önemli tarihi gelişmelerden biri de ilk kurşun olayıdır. Bu gurur simgesi, Cumhuriyet’in ilânından birkaç yıl sonra İlkkurşun Köyü yakınlarında, Ödemiş-İzmir asfaltının hemen sağında, Ödemiş Bölge Trafik Denetleme İstasyonu arkasında, Küçük Menderes Ovası’nı selamlayan çamlı..

KANDİL

Ay, mübarek Ramazan olunca birkaç haftadır yazdığım konular da doğal olarak bu ayın içeriğiyle paralellik oluşturuyor.Regaip Kandili…Miraç Kandili…Berat Kandili…Mevlit Kandili…Bu kandiller yıl içinde ardı ardına sıralanınca dolayısıyla kutlamaları(!) da ardı ardına geliyor.Kendi halinde samimi, sorgulayan, mantık çerçevesinde inançlı biri olmama karş..

VERGİ BİZE VERGİ

Çok partili yaşama geçiş denemeleri sırasında Mustafa Kemal, kız kardeşini makamına çağırıp bir parti kurmasını ister. Yapması gerekenler hakkında bilgilendirir. Bir süre sonra Makbule Hanım partiyi kurduğunu, tüzüğünün de hazır olduğunu belirtir. Tüzüğü merak eden Mustafa Kemal, maddelerden birini görünce hayretler içinde kalır. Çünkü şöyle bir ifade vardır tüzüğ&uuml..

İNSANOĞLUNUN UNUTTUĞU İNSANLIĞI

  Bugünkü yazımda sizlere sosyal paylaşım sayfalarında ara sıra dolaşan ibretlik olaydan başlayarak bir şeyler anlatacağım. Yazıda yer alan bu fotoğraf 1889 yılında Şam'da çekilmiş. Bunlar gözleri görmeyen Müslüman Muhammed ile ayakları tutmayan, felçli Hıristiyan Samir… Her ikisi de öksüz, her ikisi de yetim... Fotoğrafta görüldüğü şekilde yıllarca ..

FACEBOOK

Facebook… Türkçe karşılığı ilk anda anlamsız gelse de “Yüz kitabı” anlamına geliyor. Son birkaç yılda çığ gibi büyüyen ve en yoğun biçimde kullanılan sosyal paylaşım sitesi… Gerekli gereksiz, önemli önemsiz, yakışır yakışıksız pek çok karmaşık paylaşımların yapıldığı ucu sonu belirsiz site… Günlü..

ARAP HAYRANLIĞI

Dinini gerçek kaynağından, ilim irfan sahibi değerli kişilerden değil de kulaktan duyma, oradan buradan, gericiden, yobazdan, bağnazdan, tüccarından tacirinden; sözde hoca geçinen saçma sapan insanlardan öğrenenlerin din adına doğru bildiği o kadar çok yanlış konu var ki…  Arap kültürü ile Müslümanlığı çorba yaptık. İlber Ortaylı hocanın belirttiği gibi Arap kültürün&am..

İNŞALLAH MAŞALLAH DİYE DİYE…

Bu ülkenin rejimi, kurucusu olduğu Mustafa Kemal tarafından boşu boşuna lâiklik ilkesi temelleri üzerine oturtulmadı. Bugüne kadar dünyanın hangi coğrafyasına bakarsanız bakın, hangi saçmalığa göz atarsanız atın, din adına yapılan, din kullanılarak yapılan hemen hepsinin altından benzer konular çıktı. Kendilerini ‘mehdi’ ilan eden birtakım şarlatanların doğrudan ya da dolaylı olarak ellerine düşenler, nasıl bir tuzağa düştüklerini ge&..

DEMOKRASİ ve SEÇİM

Demokrasi, halkın kendisini idare etmesi anlamına gelir. Yunanca kökenli bir sözcük olan bu sözcük aynı zamanda halk egemenliği demektir. Aslında aynı tanımı cumhuriyet sözcüğü için de kullanıyoruz. Demokraside halkın kendini yönetmesi kadar yönetim sisteminin temel demokratik ilkelere dayanması da oldukça önemlidir. Öncesiyle ve o andaki uygulama biçimiyle adil ve ..