ALİ HOCA

ALİ HOCA

SEVAPLI İŞLER NELERDİR?

Bir şey ya faydalıdır ya da zararlıdır. Öyle şeyler vardır ki, insanı ve çevresini mutlu eder.  Bazı şeylerde hoşnutsuzluğa neden olur. Allah’ın ve kullarının rızasına uygun, fayda veren şeyler sevaplı işlerdir. Allah’ın razı olmadığı, faydasız şeylerde keşkelere neden olacak şeylerdir. Yapıp da sevap kazanılabilecek bazı işler şöyledir: 1- Peygamberimizin sünnetine sahip çıkmak: ..

TAKVA

Peygamberimiz (s.a.s), genç sahabi Muâz b. Cebel’i Yemen’e elçi olarak tayin etmişti. Uğurlarken onunla birlikte yola çıktı ve bazı tavsiyelerde bulundu. Muâz bineğinin üstünde gidiyor, Resûl-i Ekrem de onun yanında yürüyordu. Allah Resûlü (s.a.s) tavsiyelerinin sonunda şöyle buyurdu: “Ey Muâz! Bu seneden sonra benimle karşılaşamayabilirsin, belki de ancak şu mescidime veya kabrime uğrarsın.” Bu s&a..

BİD’AT (SONRADAN UYDURULAN ŞEYLER)

Halis bir Müslüman olabilmemiz için, her şeyden önce itikad düzgünlüğümüzün olması lazım. Hayat ölçülerimiz, Kur’an ve sünnet olması lazım. Bin kusur yıl önce Alparslan şöyle demiştir: “Halis Müslümanlarız. Çünkü bid’at nedir bilmeyiz” Cenab-ı Allah: “Dininizi tamamladım” bu..

MÜSLÜMAN İFTİRA ETMEZ

İftira, bir insanda bulunmayan bir şeyi, ona isnat etmek, bir insanın yapmadığı bir şeyi ona yakıştırmaktır. İnsanlık tarihinin başlangıcından beri kötü insanların kıskançlık duydukları, kin ve nefret besledikleri insanlara karşı onları yıkmak kirletmek için kullandıkları bir silah olarak bilinmektedir. Yüce dinimiz insanlara ve topluma verdiği zararları göz önünde bulundurarak insanların başkalarına iftira etmesini kesin ..

MÜSLÜMAN VEREN EL OLMALIDIR

MÜSLÜMAN MERHAMET SAHİBİDİR. Canlılar arasında acıma duygusu yalnız insanda vardır. Bu da bazı duyguları ve hisleri aşabilen insanlarda mevcuttur. Din Merhameti emreder. Hadisler de: “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Buhari, Edep: 18) “İnsanlara acımayana Allah acımaz.” (Tirmizi Birr: 16) buyrularak merhametli olmak teşvik edilmiştir. Acımak daha çok Müslüman’ın vasfıdır. İnançsız v..

MÜSLÜMAN HERŞEYDE HAYIR BİLİR

Evet, her şeyde hayır vardır. Müslüman böyle düşünecek, böyle diyecek ve buna inanacak, öylece olayları karşılayacaktır. İnanan, olayların sebeplerini boş ve anlamsız şeylere bağlamayacak, doğru bir şekilde yorumlayacaktır. Müslüman, elinden çıkana üzülmeyecek, eline geçenle de şımarmayacaktır. (Hadid: 23) Cenab -ı Allah, Kârun’a bol mal vermişti o da ..

VATAN BİZE EMANETTİR

Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah’a güvensinler.” Hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (sav) “Hangi amel daha hayırlıdır!” sorusuna şöyle cevap vermiştir: “Allah’a inanıp O’nun yolunda cihad etmek.” Üzerinde y..

Kime Müslüman Denir?

Müslümanlık, bir söz, bir iddia değildir. Müslüman olmanın şartları vardır, bu şartları yerine getirirse Müslüman sayılır. Müslüman olmanın vasıfları vardır. Bu vasıflara sahip olana Müslüman denir.Etrafımıza baktığımız zaman adı Müslüman yani dünya Müslüman'ı insanlar görürüz. Bunların yanında inanışlarıyla, yaşayışlarıyla farklı olan hem ..