Ödemiş’te Kırsal Turizm Forumu

Ödemiş’te Kırsal Turizm Forumu

Ödemiş’te Kırsal Turizm Forumu

haberin videosu; https://www.youtube.com/watch?v=RAXGvyjaoc0

Ödemiş ilçesinin  sahip  olduğu, doğal güzellikleri  arkeolojik değerleri, tarihi geçmişi, kültür mirası, kırsal mirası ile tarım  ve hayvancılık ürünleri, yöresel lezzetlerin bir bütün halinde değerlendirilmesi içeren Ödemiş Kırsal Turizm Forumu Ödemiş  Belediyesi,  Kültür Merkezinde masaya   yatırıldı.

TURİZM FORUMUNDA KONUŞAN ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI  ERİŞ “BÖLGEMİZ ZENGİNLİKLERLE  DOLU”

Ödemiş Belediye Başkanı  Mehmet Eriş Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Kent Konseyi ve Kırsal  Turizm derneğinin birlikte hazırladıkları Turizm forumunun  başında açış konuşmasında “Her mahallemizin ayrı bir zenginliği, kırsal bir değeri doğal güzelliği, yapılaşması var. Ödemiş bu yönden de zengin bu zenginliği tabi daha bilinçli kullanmak, bunu değerlendirmek daha değer katmak var olan değeri, korumak bu mimari anlamda üretim anlamında, gastronomi açısından olabilir. Biz turizm dediğimizde yalnız Birgi, Bozdağ, Gölcük, Bademli değil her köyümüz özelikle kırsalda biraz daha yüksek kesimde dağda var olan biraz daha uzak olmanın verdiği ,değerini korumuş olan köylerimizin ortaya çıkması biraz daha düzenli hale gelmesi için üniversitelerimizle, kooperatiflerimizle, Büyükşehir Belediyemizle bunu çok iyi yapmaya çalışıyoruz.  Kırsalı açmak gerekirse bizim Tekke Mahallemizde yapılan bir Helviş bayramımız var. Bu sadece bizim burada Tekke Mahallesinde yapılıyor. Bu bayramda Türkiye genelinde ender rastlanan bir bayramlardan biridir. Bunun yanında barbunya festivalimiz Ödemiş in Ovacık yaylasında yapılarak bu gelenek ve görteneklerimiz uzun yıllardan beri günümüze taşınmıştır. Bunun yanında bölgemizde Gölcük yaylasında ve bölgemizi yakından ilgilendiren Efeler Yolu Projesi vardır.” Dedi.

KÖY-KOOP BAŞKANI NEPTÜN SOYER “ÖDEMİŞ TARIMIN YAPILDIĞI İDEAL BİR YER”

Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer yaptığı konuşmasında “Ödemiş’te aslında hiçbir şey yapılmamış değil, hiçbir şey yoksa önümüzde bir Birgi örneği var. Müthiş çalışmaların yapıldığı, Ödemiş aslında ne yapılacağını biliyor. Âmâ kırın tanımını yapmakta zorlanıyor. Kırsal nedir diye, nüfus yapısında daha az nüfusun olduğu, tarımın olduğu bölgeler, biz o bölgede çok amaçlı tarımsal kalkınma kooperatifleri olarak Gölcük te, Bademli de, Birgi de, Üzümlü de ve Ödemiş in merkezinde çünkü Ödemiş tarımın en başında uyanmış ve buna adım atmış örgütlenmeyi başarmış bir yerdir. Bademlide Mustafa Başar KÖYKOP un kurucusudur. biz İzmir Köykop Birliği olarak kırsal turizmde evet tarih, doğa, sağlık bunların hepsi bir arada ama daha sonra gastronominin en özel sofrasında bunları hem fikirlerimizi hemde toprak ananın bize verdiğini paylaşacağımız o sofra, yani tarladan, sofraya hikayesinde bizde İzmir Köykop Birliği olarak üstemize ne dişiyorsa gece gündüz demeden Ödemiş in geleceği en güzel yerde rol almak için hazırız.” dedi.

İLK KONUŞMACI EGE ÜNİVERSİRTESİNDEN  PROF. DR. FÜSUN BAYKAL OLDU.

Ödemiş Belediye  Kültür Merkezinde  gerçekleşen Ödemiş  Kırsal  Turizm Forumu  buluşmasında  Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet  Eriş’in açış konuşması, Köy-Koop Başkanı Neptün  Soyer’in konuşmasının  ardından  konuşmacı olan Ege Üniversitesi  Prof. Dr. Füsun  Baykal  Kırsal  Coğrafyada Kırsal Turizmin gücü ve önemi konusunda önemli  bilgiler  verdi.

Prof  Dr.  Baykal “İzmir’in dağlarını ovalarını, köylerini ilçelerini tanımak durumundayız. Bende çalışma alanı olarak kırsal turizm olarak seçtim, kırsal turizm benim için olmazsa olmaz oldu. Çünkü kırsal kültürü yani halk kültürünü çok seven ona inanan bir insanım. Kent kültürü gelip geçicidir. Unutulur ama halk kültürü ve kırsal kültür bir bütündür. O yüzden kırsal coğrafyalar benim ilgi alanımdır. Sadece İzmir de değil Türkiye’nin her bir tarafında gördüm. 2006 yılından itibaren kalkınma ajanslarımız kuruldu. kırsal turizm projelerine hibe vermeye başladılar. Bizim İZKA da olduğu gibi, diğer taraftan tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Tarım Bakanlığının ortak çalışmaları ile kırsal turizmin başarılı bir şekilde yönetilmesi, sürdürülebilir olması ve geleceğe taşınabilir olması için bir mevzuatı olması gerekir. Bir hukuksal zemini olması gerekir. Avrupa bu şekilde gelişti.  Örneğin Fransa’da böyle yasal bir çerçeveyle gücünü aldı ve bugün Avrupa’da kırsal turizmin örgütlenmesinde başrol oynadı.  Fransa’dan yayılan bu örgütlü gelişme modeli Avrupa da kırsal turizm federasyonu var. 26 ülkeden üyeleri var. İzmir e gelirsek çok mutlu olduğum bir Efeler yolu projemizin bir ayağı da kırsal turizm tabi ki, kırsaldan geçtiği için daha doğrusu dağlardan geçtiği için bu yürüyüş rotası beraberinde köylere de uğruyor. Köylerde de konaklama yapılacak, yani köylerimizi birer destinasyon haline getireceğiz. O anlamda o projeyi yapan ekiple benimde yolların kesişti. Kırsal turizmi bu anlamda Küçük Menderes havzasında ve dağlarında olmak üzere destekleyeceğiz ve çalışmalarımız devam edecek, kırsal turizm nasıl katkı verir, nasıl bir gücü var. Nasıl iyi yönetebiliriz. Nasıl tanıtabiliriz bu yönde böyle çoklu bir ekiple bir yayın yapmak, coğrafyaya baktığımızda doğal ortamlar dediğimiz, insan elinin girmediği, yaşamadığı yada günübirlik gidip geldiği ama yüzde yüze yakın doğal coğrafi mekanlar var. Kırsal coğrafyalar var. Kırsal coğrafya dediğimizde kentlerin dışında, sanayi bölgelerinin dışında kırsal yerleşmelerin yer aldığı ve buralarda yaşayan insanların ekonomik faaliyetlerini sürdürüp doğayı bir şekilde değiştirdiği alanlar aklımıza geliyor.” dedi.

Prof. Dr.  Nedim Zurnacı ise Sürdürülebilir Kırsal Turizmin İlçe Düzeyinde Planlanması, Geliştirilmesi ve Yönetilmesi konusunda model önerileri konusunda bilgiler verdi.

Etkinlik Kapsamında Kırsal Turizm Birgi Gönüllüsü Yaşar  Günaydın Turizm  Destinasyon   Planının  Hazırlanması  ve Tanıtımı konusunda çeşitli  bilgiler  verirken, son konuşmacı  9 Eylül Üniversitesinden  Esra  Kurtgörgün Kırsalda Atölyeler konusunda  konuşma  gerçekleştirdi.

Yapılan  etkinliğe, Ödemiş  Belediye Başkanı Mehmet  Eriş, Köy- Kop  Başkanı Neptün  Soyer, Ödemiş Belediye Başkan yardımcısı Feridun Azeroğlu, Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı,  ve ilçedeki bazı kamu kurum  dan temsilciler   yapılan “ Ödemiş Kırsal Turizm  Forumu “ buluşmasına  katılım  sağladılar.

Haber : Turgay  Konuralp 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.