Kamu Personeline Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi Verildi

Kamu Personeline Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi Verildi

Kamu Personeline Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi Verildi

Bağımlılıkla mücadele eylem planı çerçevesinde Ödemiş’te  Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinlikte kamu personeline Yeşilay formatoru Erkan  Billik tarafından “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi.

Yeşilay Formatoru Erkan Billik “Fiziksel bağımlılık, kullanılan maddeye karşı bir adaptasyon gelişmesine bağlı olarak maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Ruhsal bağımlılık ise kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme, giderme amacı ile o maddeye düşkünlüğüdür.
Bağımlılık ciddi bir hastalıktır. Bağımlılığa ilişkin beyinde birçok nörokimyasal, nörofizyolojik değişimler saptanmıştır. Bağımlılık tedavisi, belirli şemaları ve ilkeleri içeren kapsamlı bir protokol ile sağlanabilir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar vardır. Bağımlılıkla mücadelesini bütüncül yaklaşım ve rol model uygulamaları ile gerçekleştiren Yeşilay, yenilikçi çalışmaların artırılarak desteklenmesi için Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programını açıkladı.  Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele anlayışı ve kuruluş amaçları çerçevesinde ülkesel hedeflerle kurumsal stratejik plandaki hedef ve önceliklere uygun olarak geliştirilen Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programının öncelikleri ise şu şekilde, Bağımlılıklarla mücadelede toplumsal farkındalık düzeyini artıracak, hedef odaklı, tematik, yenilikçi ve sürdürülebilir önleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, Bağımlılık riski yüksek bölgelerde sosyal destek unsurlarının geliştirilmesi, bağımlılık tedavisi gören ve bağımlılık riski altındaki gençlerin sosyal destek modelleri ile topluma katılımlarının artırılması, çalışmalar da devam etmektedir. Dedi.

Haber : Turgay Konuralp 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.