CHP Ödemiş Kongresi Gerçekleşti

CHP  Ödemiş Kongresi Gerçekleşti

CHP Ödemiş Kongresi Gerçekleşti

CHP  Ödemiş İlçe teşkilatının  kongresi  Ödemiş  Kültürpark  karşısındaki    Belediye Kongre  ve Düğün  salonunda   oy kullanacak delege çoğunluğunun  sağlanmasıyla  gerçekleştirildi.

Kongrede  gündem maddelerinden olan  divan heyeti başkanlığına  CHP İzmir İl başkan yardımcısı  Cüneyt Oğuz, Divan başkan yardımcısı  Erdem Boyacı, divan üyeleri  Gülin  Varış Özlü ve  Deniz  Devrim Kahraman  olarak, divan heyeti olarak oy birliği ile kongrede  görev alması  delegeler tarafından kabul  edildi.

Kongrede  bir dakikalık  saygı  duruşu ve İstiklal marşının okunmasının  ardından açış konuşmasını  gerçekleştiren  ve  tek aday olarak kongreye çıkan mevcut ilçe başkanı Hamdi  Halis açış  konuşmasını  gerçekleştirildi.

İLÇE  BAŞKANI HALİS “ÖNCEKİ GÜNLERDE  YİTİRDİĞİMİZ EMİN ÖZTÜRK AĞABEYİMİZİ  VE PARTİMİZDE  GÖREV ALMIŞ  VE EBEDİYETE İNTİKAL EDEN TÜM BÜYÜKLERİMİZİ  RAHMETLE ANIYORUM.”

Kongrede   konuşan  CHP Ödemiş  İlçe Başkanı Hamdi Halis “Cumhuriyet Halk Partisinin değerli delegeleri, değerli üyeleri, değerli parti gönüllüleri. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyor hepinize hoş geldiniz diyorum. Konuşmama başlarken yakın zamanda kaybettiğimiz Emin Öztürk Başkanımız şahsında aramızdan ayrılan partimizde görev almış katkı koymuş tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum ruhları şad olsun. Yine partimiz bünyesinde olup tedavi gören İlyas Küçükdağlı Başkanımız şahsında tüm partilerimize sağlık ve acil şifalar diliyorum.  Değerli Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarım. Kuruluş felsefesini ve ilkelerini kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının belirlediği, mayasını ulusal kurtuluş savaşımızdan alan cumhuriyetimiz sıkıntılı günler geçiriyor. Ülkemiz çok uzun bir zamandır emperyalizm ve onun yerli iş birlikçilerinin sistematik saldırısı ile karşı karşıyadır.  Partimizin altı ilkesini simgeleyen devrimcilik hepten terk edildi. Devletçilik özelleştirmeler adı altında yok edildi. Halkçılık, popilizm suçlamalarıyla unutturuldu.

Milletçilik ırkçılığa dönüştürüldü. Laiklik ayaklar altında.  Cumhuriyeti ve ülkeyi şeriatçı vakıflar teslim aldı. Değerli yol arkadaşlarım; ülke içinde ve dış siyasette iyi yönetilmiyoruz. Özelleştirme adı altında yeraltı ve yer üstü zenginliklerimiz, cumhuriyetimizin tüm temel kurum ve kuruluşları, santrallerimiz, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, madenlerimiz,  bankalarımız hatta ulusal güvenliğimizin teminatını oluşturan tank-palet fabrikamız yabancılara yok pahasına satıldı.” dedi.

“DEVLETİN ASLİ GÖREVLERİNDEN OLAN EĞİTİM ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİLDİ.”

CHP  Ödemiş İlçe Başkanı  Halis konuşmasının  devamında “Karadeniz kıyıları gibi ülkemin güzelliklerinin satışı tamamlandı. Kanal İstanbul ile doğa ve çevre katliamı ve yeni yeni rant alanları oluşturulmak isteniyor. Çiftçilere destek olsun diye kurulan ziraat bankası, esnafa destek olsun diye kurulan Halk Bankası asıl amacının dışında kullanılmaya başlandı, Asli görevleri göz ardı edildi. Devletin asli görevlerinden olan eğitim özel sektöre devredildi. Eğitimin her aşaması da, anaokulundan üniversiteye kadar paralı hale geldi. Eğitim ticarileşti. Artık okullar ve eğitim kalitesine göre değil, karına göre değerlendirilir hale geldi. Değerli dostlar okullarda andımız kaldırıldı. Tüm resmi kurumlar başta olmak üzere ‘’TC’’ kaldırıldı. Ulusal birliğimiz yok sayıldı. Sağlık devletin görevi olmaktan çıktı. Hastalar müşteri haline getirildi.

Ekonomi yerle bir oldu. Esnaf, emekli, memur, çiftçi, üretici, öğrenci velhasıl toplumun bir avuç iktidar yandaşı azınlık dışındaki tüm kesimler perişan hale geldi. Tarım ve hayvancılığın, süt ve süs bitkilerinin başkenti Ödemiş’te üretici hak ettiği yaşamın çok gerisinde. Alın terinin karşılığını alamıyor. Girdi maliyetleri çok yüksek, elektrikten mazota, gübreden yeme ve ilaç girdileri üreticinin elindeki avucundakileri alıp götürüyor. Bu sıkıntılarımızın tek çaresi örgütlü olmaktır. Tüm dünya kooperatifler aracılığıyla üreticinin derdine derman olmayı başarmıştır. Tarım politikaları kooperatiflere yönlendirilmeli. Ulusalda elektrik mazot, ilaç gibi konularda ziraatçının maliyeti azaltmak için, yerelde kooperatifler ile mahsullerin değerlenmesini sağlamak için CHP teşkilatı olarak çalışacağız. Bu yolla üretici maliyetleri azalacak, ziraatçı kazanacak; uygun üretilen mahsul ile alım gücü artacak tüketici kazanacak.” dedi.

“DIŞ  SİYASETTE İLKEMİZ  OLAN YURTTA SULH DÜNYADA SULH İLKESİ TERK EDİLDİ.”

“Dış siyasette ilkemiz olan Yurtta Barış, Dünyada Barış ilkesi terk edildi. Komşularımızla sıfır sorun sloganı ile iktidara gelen Ak Parti hükümetleri aradan geçen bunca zaman içinde dünya ile kavga eder hale getirildi. Arap ve Libya çöllerinde süren iç savaşın içine Mehmetçiğimizin gönderilmesi doğru değildir. Dilerim hiçbir Mehmetçiğimizin burnu dahi kanamadan vatanımıza dönerler. Mustafa Kemal ne güzel söylemiş, ‘’ Ne Mutlu Türküm Diyene’’  özdeyişi ile… Biz kimsenin ırkına, kökenine, soyuna, dinine, mezhebine bakmadan, herkesi biz sayan bir toplumken şimdi içine düşürüldüğümüz durum iyi değil. Ülkemizde hukuk ve demokrasi uygulamaları da dünya standartlarının çok altında kalmıştır. Oysa çağdaş bir insan için hukuk ve demokrasi su kadar ekmek kadar gereklidir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen; kol kola, omuz omuza, hep beraber örgütlü bir şekilde çalışmaya ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde gelecek kuşakların minnetini kazanabiliriz. Ancak bu şekilde “ilkelerim için yaşadım” diyebiliriz!, Değerli dostlar son günlerde hepimizi rahatsız eden toplumsal olaylar da yaşıyoruz. Kadına ilk seçme ve seçilme hakkını tanıyan bir ülke iken şimdi sokaklarda kadına şiddet, hatta üzülerek kadın cinayetlerinin olağanlaştırıldığı bir toplum olduk. Oysa kadınlarımız toplumun yarısıdır. Kadının toplumsal rolünde yaşatılan erozyonun farkındayız. 

Oysa bu yüce Türk milletti çok daha iyi yönetilmeyi hak ediyor. Cumhuriyetimizin tüm birikim ve değerleri yandaşlara ve yabancılara peşkeş çekilirken de söyledik. Bütün bu olumsuzluklar karşısında çaresiz değiliz. On yıl öncesine kadar kendi kendine yetebilen bir ülke iken, şimdi samanı bile ithal eder hale geldik. Biz her bakımdan zengin bir ülkeyiz. Yeter ki doğru yönetilsin. Ülkemizin acilen tüketen toplumdan, üreten topluma dönüştürülmesi gerekiyor. Üretimin önündeki engelleri kaldırmak gerekiyor. Oysa ülkemizde üreten cezalandırılıyor. Dünyanın en özel üç ovasından biri olan Küçük Menderesin üreticileri kazanamıyor. Oysa en büyük sorunlarımızdan biri olan işsizliğin çözümü de burada. Tarımda üretmek, sanayide üretmek, teknoloji üretmek zorundayız. Üretmeden gelişme, üretmeden büyüme olmaz. Burada bir Norveç atasözü hatırlatmak isterim. Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkesinde, işin içinden çıkılması zor bir durumla karşılaşıldığında ya da çözümü imkânsız gibi olan olaylar karşısında söylenen ‘’Atatürk gibi düşünmek’’ ya da ‘’Atatürk gibi olmak’’ deyimi kullanılır. Bizler de her zorluğu, her engeli Atatürk gibi düşünerek aşacağız.

Yerel seçimden 1,5 ay önce göreve geldik. Yaşanan sorunları aşarak Ödemişimizde güzel bir başarı elde ettik. Seçim gecesini unutamıyorum. Bu başarıyı devam ettirmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Ödemişlinin bizlere verdiği hizmet görevinin sorumluluğun bilincindeyiz. Bizler yönetim kurulu adayı arkadaşlarımızla birlikte Ödemiş’ten başlayarak partimizi iktidara taşımaya ant içtik. Bu hedefe ulaşacak bilgi, donanım, deneyime ve ön önemlisi inanca sahibiz.”dedi.

“SEÇİM SONRASI CİDDİ ANLAMDA ÜYE KAYITLARI GERÇEKLEŞTİRDİK”

“Bu görev süremiz içinde üye sayımızı artırmayı planlıyoruz. Seçim sonrası pek çok mahallemizden üye kaydı yaptık. Üye sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Tüm sivil toplum kuruluşları ile sıcak ve yakın temas kuracağız. Mahallelerde hizmet etme gayretinde olan muhtarlarımızın sözcüsü ve gönüllüsü olacağız. Partimizin özellikle kadın ve gençlik kollarında üye kazandırmaya devam edeceğiz. Üyelerimizin parti içi eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Siz değerli delege ve üyelerimizle sık sık beraber olacağız. İktidar yolunda ortak akıl hep bizimle olacak.Ödemiş’te işsizlik en önemli sorun. Bu sorun ülkemizin de en önemli sorunu. Çözüm belediyelere girmek yerine, Ödemiş’te yeni iş alanları yaratmak olmalı. Bu konuda Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yeni iş sahalarının açılmasını bekliyoruz. Büyükşehir Belediyemizin yerel yatırımlarının doğru ve verimli bir şekilde gerçekleşmesine ve yönlendirilmesine katkı sağlayacağız. Hiç kimseyi dışlamayacak, herkesi gönlümüze alacağız. Aramıza yeni katılan ya da katılmak isteyen arkadaşlarımızın rehberi olacağız.Ancak son günlerde sıkça tanık olduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi’ne sızma girişimlerine izin vermeyerek, kurulan kumpaslara da engel olacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında bireysel çıkarlar doğrultusunda siyaset yapılmasına asla izin vermeyeceğiz. Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği hedeflere bağlı kalacağız. Atatürk’ün kurduğu demokratik laik cumhuriyetimizin değerlerine ve ulusal değerlerimize hep sahip çıkacağız. İktidar yürüyüşü Küçük Menderesin merkezi Ödemiş’ten başlayıp Ankara da sonlanacaktır.”dedi.

“SORGULANABİLİR YÖNETİM ANLAYIŞINDA ŞEFFAF  OLACAĞIZ.”

“Görev süremizce demokrasi sözcüğünü her yönüyle içselleştirmiş, hukuka-tüzüğe bağlı, şeffaf ve sorgulanabilir yönetim anlayışında olacağız. Huzurunuza aday olarak çıkmış olan Hamdi Halis’i tanıtmak istiyorum. Birgi doğumluyum. ilköğretimi Birgi’de Kazım Paşa İlkokulunda orta ve lise eğitimimi Ödemiş lisesinde tamamladım. Uşak Eğitim Enstitüsünden Türkçe öğretmeni olarak mezun oldum. 26 yıl öğretmenlik yaptım. Emekli olduktan sonra bisiklet ve motosiklet yedek parça ticareti yapmaktayım. İki dönem Atatürkçü Düşünce Derneğinin Yönetiminde görev aldım. Üyeliğinden onur ve gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Şubat 2019 dan beri Ödemiş İlçe Başkanlığını yapmaktayım. Evli ve üniversite eğitimini tamamlayan iki çocuk babasıyım. Torunlarım var. Onlara’’ Atatürk ve Cumhuriyet adına sorumluluklarımı yerine getirmek için elimden geleni yaptım!’’ diyebilmek içinde adayım. En büyük güç örgüttür. En büyük güç sizlersiniz. Gücümüzü sizlerden, örgütümüzden alıyoruz. Birlik ve beraberlik ruhunu daha güçlendirerek yerelde elde ettiğimiz başarıyı taçlandırmak zorundayız. Güzel ülkemde de iktidar olacağız. Birlikte başardık, birlikte başaracağız. 12 Ocak Pazar Ödemiş olağan kongrenin Ödemiş ve ülkemize katkı sağlamasını diliyorum. Değerli dostlar sizleri Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, devrimcilik duygularıyla selamlıyor, sevgilerimi sunuyorum. Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. “dedi.

İL BAŞKAN  YARDIMCISI  CÜNEYT OĞUZ “BURADA DEMOKRATİK BİR ORTAMDA SEÇİMİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.”

Ödemiş CHP İlçe  teşkilatının  kongresinde  konuşan  ve divan başkanı olarak görev alan  İzmir İl  Başkan yardımcısı Cüneyt  Oğuz “İzmir’in  tüm ilçelerinde  olduğu üzere  burada  Ödemiş İlçe  teşkilatının  kongresini  sizlerin  katılımlarıyla  gerçekleştireceğiz. Bizler  divanda  görev alan arkadaşlarımızla  birlikte tarafsız bir şekilde   Kongremizi  gerçekleştireceğiz.” Dedi.

Ödemiş Belediye  Kongre ve Düğün  Salonunda  gerçekleştirilen  kongrede  divan başkanlığı kurulu seçimi, yönetim kurulu çalışması  okunması  görüşülmesi  ve ibra edilmesi, hesap raporlarının  okunması  ve ibrası  gibi  8 gündem maddesi delegeler  tarafından  oylanması  ve kabul edilmesi, siyasi konuşmalar  yer aldı.  Daha  sonra oy atılma işlemi  başlatıldı.

KONGREYE GENİŞ KATILIM  SAĞLANDI.

CHP  Ödemiş İlçe teşkilatının  düzenlenen  kongresine  CHP İzmir İl Başkan yardımcısı  Cüneyt  Oğuz, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet  Eriş,  Beydağ  Belediye Başkanı  Feridun  Yılmazlar, CHP  İzmir eski İl Başkanı  Asuman  Güven, İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Ödemiş  Yerel Hizmetler  Koordinatörü  Hikmet  Güriş, Ak Parti Ödemiş İlçe Başkanı  Şerif   Delibalta, İyi Parti Ödemiş İlçe başkanı  Güven  Kılıç ve  yönetim  kurulu üyeleri,  Kiraz  CHP İlçe Başkanı  Yücel  Çetinkaya,  Tire  CHP İlçe Başkanı  Hakan  Şenoyar ve   çeşitli ilçelerden  gelen partililer ve  oy kullanacak  CHP’li delegeler  katıldılar.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.