Kemer Mahallesinde Kestane Hasadı Başladı

Kemer Mahallesinde Kestane Hasadı Başladı

Kemer Mahallesinde Kestane Hasadı Başladı

Ödemiş’te kestane üretimiyle adını duyuran ilçeye bağlı Kemer Mahallesinde, kestane hasadı devam ederken, en büyük dertlerinin  ağaçlardan kestaneleri düşürecek sırıkçı  bulma konusunda sıkıntılar yaşadıkları dile getirildi.

BİRGİ KEMER MAHALLESİ KESTANE ÜRETİCİLERİNDEN MEHMET PALAMUT “ÜRETİM VE REKOLTEDE SIKINTIMIZ  YOK.”

Birgi Kemer Mahallesinin kestane üreticilerinden Mehmet Palamut üretimdeki tek dertlerinin  kestane ağaçlarına çıkacak gündeliği 400-500 lira olan sırıkçı bulamadıklarını ifade ederken  “Birg’nin Kemer Mahallesi kestane üretiminin kalbinin attığı yerlerden biri olarak Türkiye  genelindeki  kestane tüccarları tarafından bilinmektedir. Buradaki  bizler burada kestane çeşitlerinin  bir çoğunu üreterek  Türkiye’nin bütün bölgelerinden sonra aracı firmalarla yurt dışına kestanelerimiz  ihracat olarak gitmektedir.  Bizim son yıllarda tek sıkıntımız üretimden daha ziyade çalışacak işçi ve sırıkçıyı zor buluyoruz.” Dedi.

“KESTANE ÜRETİCİLERİ AİLE ORTAMINDA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR.”

Kestane  üreticisi Palamut “Kestane üretiminde sırıkçı bulamayınca, mecburen  üreticilerin bir çoğu aile ortamında kestane ağaçlarına çıkmak zorunda kalıyoruz.  Burada  gelen sırıkçılar da ağaçların yüksekliği beğenmiyorlar. Bazıları, başladıktan sonra 1 veya 2 gün çalıştıktan sonra bir daha gelmiyorlar. Her şeye rağmen kestane üretimindeki en iyi rekolteyi yakalayarak  Kemer yaylasının  lezzetli kestanesini  üretmek  için büyük çabalar sarf ediyoruz.” Dedi.

“KESTANE FİYAT GEÇEN YILKİ  FİYATLAR İLE AYNI”

Birgi Kemer Mahallesi  kestane üreticisi  Mehmet Palamut kestane fiyatlarında  geçen  yılki  alınan fiyatların aynısının olduğunu dile getirerek “Kestane  üretiminde bu yıl giderlerimizin yükselmesine rağmen yine de geçen yıl aldığımız  14 ila 15 lira civarında fiyatlarla  veriyoruz.   Geçen yıl aynı fiyatlara rağmen bu yıl en çok sevindiğimiz kestanede rekolte yüksekliği  var. Bundan çok memnunuz .” dedi.

KEMER MAHALLESİ  KESTANE ÜRETİCİSİ NECİP ÖZKUL “BU YIL SIRIKÇI BULAMIYORUZ.”

Ege genelinde bulunan sırıkçıların sayılı  olduğunu dile getiren  Kemer Mahallesi  Kestane üreticisi Özkul “Kestane üretiminde bu yıl  verimli bir sezon geçirerek kestane hasadımızı yapıyoruz.  Ege’nin bir çok yerinde olduğu gibi bizlerde  sırıkçı bulamayınca aile olarak çalışmaya başladık. Arazi sahibi olarak bende yorulmadan kestane ağaçlarına çıkarak kestanemizi yere düşürdükten gömme işlemi yapıyorum.  Önümüzdeki  günlerde köyümüze tüccarlar mal alımı  için  gelmeye başlayacaklar. Üretim maliyetlerimiz  var.  Geçen yıl aldığımız 14 ila 15 lira arasındaki fiyatlarla kestanelerimizi  veriyoruz.” Dedi.

“KEMER YAYLASININ KESTANELERİ YURT DIŞINADA GİDİYOR.”

Kemer Mahallesinin üretilen kestanelerin  aracı firmalarla birlikte yurt  dışına ihraç olduğunu dile getiren  Kestane  üreticisi Özkul “Bu sezon kestane üretiminde bir hayli yüksek rekolte var. Bizlerde bu yüksek rekolteden memnunuz, buranın lezzetli kestaneleri  yurt içinden, sonra bazı  Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu da bizleri  sevindirmektedir. Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.