Efe Dağcılık Bademli Şelale'de Ve Mumkayası'ndaydı

Efe Dağcılık Bademli Şelale'de Ve Mumkayası'ndaydı

Efe Dağcılık Bademli Şelale'de Ve Mumkayası'ndaydı

Bölgemizin en güzel yerlerini ve Dağcılık sporunu topluma tanıtan sevdiren Ödemiş Belediye Spor ve Gençlik Kulübü Efe Dağcılık Spor kolu bu hafta yeryüzü cennetimiz Bademli ve dağlarındaydı.

Kalabalık bir katılımcı grubuyla gerçekleştirilen etkinlik sırasında dağcılar Aydın Dağlarının kuzey yamacındaki doğal güzelliklerin bir kısmını hayranlıkla ve keyifle izleme ayrıcalığını yaşadılar. Her geçen gün katılımcı sayısının memnuniyetin ve gerçekleştirilen etkinlik sayısının artmasının kendilerini de mutlu ettiğini söyleyen Efe Dağcılık Başkanı Mehmet Taşlı "Cennet diyarımız Küçük Menderes Havzası ve yakın bölgelerimizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin bu sezon altıncısı olan Bademli-Mumkayası-Bademli ve Bademli-Şelale-Bademli yürüyüşümüzü olumsuz bir olay yaşamadan zevkle ve kazanımlarla gerçekleştirdik.Dışarıdan misafirlerimizin de olduğu etkinlikte iki grup halinde toplam 45 kişi yürüyüş yaptık.Birinci grupta toplam 36 kişi Bademli-Şelale-Bademli rotasını rehberimiz İsmail Eryılmaz'la, İkinci grup ise 9 kişi olarak Bademli-Mumkayası-Bademli rotasını Rehber Mustafa Kırlı ile yürüdü.

Şelaleye yürüyen kalabalık grubumuz toplam 15 km lik dağ yolunu mola ve dinlemeler dahil 4.5 saatte, Mumkayasına tırmanan ikinci grup ise 20 km lik yolu 6 saatte tamamladı.İlk gruptaki yürüyüş daha çok doğal güzellikleri görmek ve kendi bölgesel değerlerimizi keşfetmek açısından fırsatlar yarattı. Bitki zenginliğimiz coğrafi ve kültürel güzelliklerimizi bu grup doya doya görme imkanına sahip oldu.Özellikle yılın çok büyük bölümünde akan Şelalede verilen ana mola yeri apayrı bir yapıdaydı. Kuruyan şelalenin bulunduğu yerde yaklaşık bir saat dinlenen resim çektiren grubumuz bir daha kolay kolay yakalanamayacak bu fırsatı neşeyle değerlendirdi. Önümüzdeki günlerde yağmurların başlaması ile yeniden harekete geçecek olan şelale şu anda kuru vaziyette.Eski tarihlerdeki adı Potamia=Irmaklar Yurdu olan Bademli bu tip ırmak ve çaylarla dolu neredeyse devamlı yoğun su akışının olduğu bir bölge. Şelalenin kurak olması bizleri üzdü ancak orayı keşfetme ve yaşama fırsatı da sundu bize.”

Bölgemizin sayılamayacak kadar çok Doğal Kültürel ve tarihi zenginliklerle dolu olduğunu dile getiren Efe Dağcılık Başkanı Mehmet Taşlı "Bademli binyıllardır onlarca kültüre kucak açan ve çok büyük birikime sahip olan bugün de bu birikimlerini değerlendiren çok zengin bir bölgemiz. Aynı zamanda Dağcılık faaliyetlerimiz için de bizlere çok güzel imkanlar rotalar sunuyor. Efe Dağcılık her yıl bu bölgeye en az 3-4 gezi düzenliyor. Önümüzdeki dönemde de Bademli-Cevizlidağ, Bademli Dağcılık FESTİVALİ etkinliklerimiz olacak burada. Ayrıca Ödemişimizin güneyinde bulunan Aydın dağları da çok zengin ve farklı güzelliklere birikimlere sahip olduğu için her sezon bu dağların çevresinde 8-10 yürüyüş düzenliyoruz." Mehmet Taşlı"

İkinci grubun zorlu Bademli-Mumkayası-Bademli rotası da tempolu ve Dağcılık performansı açısından başarılı olarak gerçekleştirildi. Zirvedeki Mumkayasında hatıra resmi çektiren ve mola veren 9 kişilik grup saat 16 da Bademli Şenlik alanına başarıyla ulaştı.Bademlide şenlik alanındaki Çay bahçesinde verilen dinlenme ve Piknik molasından sonra ilk grup 16 da ikinci grup 17.30 da geriye dönerek etkinliği tamamladık."

Efe Dağcılığın bir sosyal sorumluluk Etkinliği olduğunu dile getiren Başkan Mehmet Taşlı "Günümüzde çok farklı sorunlarla başbaşa kalıp mücadele etmeye çalışan vatandaşlarımıza, gençlerimize, boş zamanı olan içinde gezme ve keşfetme arzusu olan kişilere, bölgemizdeki sağlık durumu müsait tüm insanlara karşı bir sorumluluk taşıdığımızın bilincindeyiz.

Bu bilinç ve sorumlulukla kulübümüze en fazla sayıda katılımı sağlayarak, en güvenli şekilde ve  memnuniyeti hedefleyerek mutlu sağlıklı kendi değerlerini keşfeden bilen ve onları koruyan bir toplum yaratılmasına katkı koymak adına yönetim kurulu ve görevli arkadaşlarımızla beraber elimizden gelen çalışmayı yapmaya gayret ediyoruz. Bu sorumlulukla 27 Ekim günü Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96 yılı anısına Dağcılık Federasyonu İzmir İl temsilciliğince düzenlenen Ataya Saygı yürüyüşünde kardeş kulübümüz 9 eylül Dağcılıkla (DEDAK) beraber Mahmut Dağı yürüyüşünü gerçekleştireceğiz.

İzmir’de gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte de dağcı arkadaşlarımızla beraber hem Cumhuriyetimizi hem atamızı anıp hem de Dağcılık faaliyetine katılıp bölgemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız." dedi.

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN YÜRÜYÜN.

Mutlu ve sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez olan düzenli yürümektir diyen Mehmet Taşlı "

Sağlık sorunlarıyla boğuşan günümüz insanlarına tavsiye edebileceğimiz en güzel şey bol bol yürümeleridir. Bunun için fırsat buldukları her an her yerde yürüyüş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Hem yürüyüş hem sosyalleşme hem kendi değerlerimizin bilincine varma hem de bedensel gelişim vb. isteyen bölge insanımıza bizlere katılmalarını öneriyoruz.

Efe Dağcılık katılımcıların inancına görüşüne etnik kimliği ve farklılıklarına bakmaksızın her kesimden insanın katılıp sağlık bulabileceği bir kurum. Ayrım yapmaksızın sağlık durumu uygun olan herkesle yürüyüşlerimize devam edeceğiz. Bu sezon 39 tane etkinliğimiz var. Bu bir hedef ama tutturmaya çalışacağız. Şu ana kadar iptal edilen bir etkinlik veya boş geçilen bir haftamız olmadı. Yürüyüşlerimizde kolay orta ve zor grup olarak her kesime cevap verecek rotalar belirliyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde kültür ve tarih yürüyüşlerimizde olacak. Bölgemiz için çok güzel bir kazanım olan Efe Dağcılık etkinlikleri devam edecek." dedi.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.