Dünya Gıda Gününde Ödemiş Devlet Hastanesinde

Dünya Gıda Gününde Ödemiş  Devlet Hastanesinde

Dünya Gıda Gününde Ödemiş Devlet Hastanesinde

Ödemiş Devlet Hastanesi  konferans  salonunda gerçekleşen programda  Ödemiş Devlet Hastanesi ve  Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürlüğünün  birlikte organize  ettiği  16 Ekim  Dünya Gıda Gününde  yararlı bir seminer  verildi.
Ödemiş  Devlet  Hastanesi konferans salonunda  gerçekleşen etkinliğe  Gıda Tarım Ödemiş İlçe  Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Devlet Hastanesi  başhekimi doktor Ömer Koçak,   İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü organik tarım biriminden  Ziraat Mühendisi  M. Hakkı Sadıç, konuşmacı olarak Tarım ve Orman  İzmir İl Müdürlüğünden  Organik tarım biriminden  Ziraat Mühendisi  Sevinç Kaçargil, konuşmacı olarak   Ödemişli Organik Üretici Levent Korukoğlu, ve  Ödemiş Devlet Hastanesi personeli  katıldılar.
Ödemiş devlet hastanesi başhekimi  Doktor Ömer Koçak devlet hastanesinin son günlerde toplum yararına olan bir çok yararlı seminer ve projelere imza attığını dile getirerek “Ödemiş ilçesinde  hastanemizde  hastaların  ve  vatandaşların kendilerini ilgilendiren yararlı seminer  ve bilgilendirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmekteyiz. Ödemiş kendine has kültür olarak ayrıca  yılın dört mevsimi  yetiştirdiği ürünlerle  ismini duyurmaya devam etmektedir.” dedi.
Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü  İbrahim  Altıntaş  Dünya Süt Gününde geçen Mayıs  ayında  Ödemiş'te güzel bir etkinlik  gerçekleştiğini vurgu yaparak “Ödemiş Devlet Hastanesinde 16 Ekim  Dünya Gıda Günü ile  gerçekleştirilen bir etkinlikte birlikteyiz. Bugüne baktığımızda 1 milyona yakın insanların su ihtiyacı olduğu gibi, ayrıca birde israf konusu vardır. Ödemiş'te soğuk hava deposuna ihtiyaç vardır.” dedi.
Yılda 2500 civarında denetim yapıldığını dile getiren Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürü  İbrahim  Altıntaş “İlçe müdürlüğü olarak yılda 2500 civarında denetim yapılmaktadır.  Ayrıca gıda ile ilgili sıkıntılarda Alo 174'ü arayabilirsiniz. Sizlere bir telefon kadar yakınız. Tüketicinin haklarını korumak için Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürlüğü olarak üstümüze düşen görevi yerine getirmeye devam ediyoruz. Türkiye genelinde,  Küçük Menderes ovası önemli bir katma değer anlamında önemli çapta ürünlerin yetiştirildiği bir merkez olmasının yanında ayrıca süs bitkileri alanında da ciddi anlamda üretimler yapılmaktadır. Ayrıca kestane üretimi konusunda da bazı yabancı ülkelere de ihracat yapılmaktadır.” dedi. 
“DÜNYADA İSRAF ADİLEN YİYECEKLER VAR.” 
16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Ödemiş Devlet Hastanesi konferans salonunda, gerçekleşen bilgilendirme buluşmasında konuşan Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şube Müdürlüğü Organik Birimi ziraat mühendisi  Sevinç Kaçargil “Dünyada israf edilen bir çok yiyecek var. Aynı zamanda israf edildiği kadar ekmek israfı da vardır. Ancak önemli olan bir o kadar daha israf edilen yiyeceklere ihtiyacı olan insanlar var. Bugün son yıllarda bazı ülkelerde başlatılan uygulamayla yoksullara süper marketlerde  verilmek üzere  yiyecek desteği  çalışmaları vardır.  Kolombiya'da, su yönetimi ve arazi korumaya yönelik tarımsal uygulamaları ve bu yönde çeşitli çalışmalar uygulanmaktadır. Türkiye'de, 68 ülke arasında değerlendirildiğinde Gıda kaybı ve israfında tüketici kaybında iyi bir puana  sahiptir. Sağlıklı yaşam konusunda harekete geçin, beslenme seçenekleri ülkemizde diyet kuralları, sağlıklı olmak ve kronik hastalıkları önlemek konusunda bazı konulara dikkat etmeliyiz. Günümüzde bir şeyler alırken, aldığımız ürünün ambalajını da inceleyebiliriz. Diyetinizi çeşitlendirin, geleneksel yerel ve mevsimlik yiyeceklerinizi her zaman tercih edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi muntazam saklama konusunda ürünleri özel ambalajla sararak koruyabilirsiniz. Son yıllarda gündemde olan en önemli konulardan birisi de plastik atıkları ele alacak olursak 3,4 milyon kilometre kare genişliğinde plastik atık denizlerdedir. Onun için bu konuda da hassasiyet göstererek geri dönüşümü olanları kullanmaya dikkat edelim.” Dedi.
EMEKLİ DOKTOR, YAZAR VE RESSAM  DR. YILDIZ ARUN KONUŞMACI OLARAK YER ALDI.
Ödemiş Devlet  Hastanesinde gerçekleşen etkinlikte konuşmacı olarak  yerini alan Emekli Doktor Yıldız Arun “İnsan sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak sözlerime başlamak istiyorum. Ben çalışmalar ve araştırmalar yaptım. Beslenme bir farkındalık işidir. Ama tüketimde yiyecekleri tüketirken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bugün günümüzde organik ürünler ve ayrıca konvensiyonel yiyecekler mevcuttur.  Tabii ki bunları tüketmek ve hangisini tüketmek de tüketicilere aittir.  Bugüne baktığımızda dünyada GDO'nun girmediği ülke neredeyse yok gibidir. GDO'nun ayrıca tohumları verilmektedir. Bende bu alandaki bir çok araştırma çalışmalarım var.  Ayrıca eskiye dönüp baktığımızda  asbes ve  tütün kullanılıyordu.  Ancak bunlarda bir takım zararlı kanserojen tespit edilmesi nedeniyle bunlar konusunda yaptırımlar getirilmiştir. Organik ürünlere  bundan 10 yıl kadar önce geçtik. Organik konusunda ilk olarak organik diş macunu ile tanıştık. GDO özellikle son yıllarda büyüdükçe büyümüştür. 40 yıl sonra da insanlar neler tüketecekler bunu da tam olarak bilemeyiz.  Tarım ilaçları kullanma konusunda da dikkatli olmalıyız.” Dedi.
ÖDEMİŞLİ ORGANİK ÜRETİCİ  LEVENT KORUKOĞLU “BUGÜN ORGANİK ÜRÜNLERİN  NORMAL ÜRÜNLERDEN AYIRAN BİR ÇOK ÖZELLİK VAR.” 
Ödemiş Devlet Hastanesinde gerçekleşen etkinlikte son olarak çıkan Ödemiş'in adını ürettiği  bir çok organik ürünlerle  tanıtmayı başaran üretici Levent  Korukoğlu “Bugün baktığımızda organik ürünlerin  normal ürünlerle  ayrılmasında  bir çok değişik  özellikler vardır. Ben şu anda sadece tek ürün değil birden fazla organik ürün yetiştirmeye devam ediyorum. Ürünlerden organik patatesi neredeyse yok satıyorum. Pazar sıkıntım hiç olmadı. Ödemiş Ticaret Borsasının da coğrafi işaret konusunda ciddi anlamda çalışmaları olmuştur.  Bu konuda başta Ödemiş Ticaret Borsası ve personeline de ayrıca bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Organik üretimle ayrıca konvensiyonel üretimde de ciddi maliyetler vardır. Bugün düzenlenen 16 Ekim  Dünya Gıda günü bana göre önemli bir gündür. Organik ürün tarımını her zaman destekliyorum.  Kendimde çeşitli ürünlerde sadece organik tarımı uyguluyorum.  Bu alanda tek başıma elimden geldiği kadar Ödemiş'in organik alanı üzerinde adını duyurmaya  çalışıyorum. İsraf konusunda da herkes üzerine düşeni yapmasını diliyorum.” dedi.
Haber : Turgay Konuralp 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.