Aka, Güçlü Bir Ulusal Ekonomi İçin Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesinde

Aka, Güçlü Bir Ulusal Ekonomi İçin Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesinde

Aka, Güçlü Bir Ulusal Ekonomi İçin Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesinde

Her yıl, iş dünyası için önem arz eden konularda etkinlikler düzenleyerek iş dünyasını, karar alıcılarla, akademisyenlerle ve ilgili tüm paydaşlarla bir araya getirmeyi hedefleyen Milletler arası Ticaret Odası  100’üncü yılında ekonomik ve teknoloji gelişmeler ışığında inovasyona dayalı iş modelleri kadar büyük rol oynayan ve bu pazarları şekillendiren fikri mülkiyet hakları korunması amacıyla TOBB,ICC Türkiye Milli Komitesi ile Ankara Üniversitesi FİSAUM  Fikri ve Sınai Haklar Araştırma Merkezi ) işbirliğinde ve TOBB ETÜ’nün desteği ile  İstanbul’da 07 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen “Güçlü Bir Ulusal Ekonomi için Fikri Mülkiyet Rolü Zirvesi”ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif Aka katılım sağladı.

Konferansta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Fikir üretenleri desteklerken, onları koruyacak politikalar da üretmek zorundayız” dedi. Hisarcıklıoğlu, fikri mülkiyet haklarının ihlalinin de hırsızlığa girdiğini ifade etti.

Yapılan inovasyonu, üretilen teknolojiyi, çıkarılan markayı koruyacak altyapıyı ve düzenlemeler ortaya koyulamadığında, Türkiye’yi ileri teknoloji ihracatçısı, küresel markaları olan bir ülke haline getirmenin mümkün olmadığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bizden de Google’lar, Uber’ler, Apple’lar çıksın istiyorsak, markamıza, patentimize, teknolojimize, bilgimize, verimize sahip çıkmamız, çaldırmamamız lazım. Çünkü, dijitalleşme ile telif hakları da farklı boyut kazanıyor, bunun da gerisinde kalmamak önemli. Çünkü 21.asırda, bilgi en önemli güçtür. Bilgi, 21. yüzyılın petrolüdür. Aynı petrolde olduğu gibi; bulacaksın, çıkaracaksın, işleyeceksin, kullanacaksın, satacaksın. Bakın geçen ay, dünyanın en büyük seyahat şirketi olan, 178 yıllık Thomas Cook battı. 20 küsür yıllık booking.com veya hotels.com ise faaliyetini artırarak sürdürmeye devam ediyor, çünkü bilgiye hükmediyorlar. Bu yeni dünya, işte böyle bir şey. Teknolojik değişimi dikkate almazsanız, ayakta kalamıyorsun. Eski olanda direnip, yeniye adapte olamazsanız yok oluyorsun” ifadesini kullandı.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.