Aka, Özbekistan Türk İş Ve Yatırım Forumuna Katıldı

Aka, Özbekistan Türk İş Ve Yatırım Forumuna Katıldı

Aka, Özbekistan Türk İş Ve Yatırım Forumuna Katıldı

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka Özbekistan Türk İş ve Yatırım Forumuna katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 4-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Türk İş ve Yatırım Forumu’nda Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka yer aldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında farklı ülke ama tek millet olduklarını vurgulayarak, “1,1 Trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahibiz. Yani bir araya gelince, küresel bir güç haline geliyoruz. Öte yandan, birbirimizle olan ticaretimize baktığımızda, o kadar da büyük bir hacme ulaşamadığımızı görüyoruz. 6 ülkenin birbiriyle ticareti ancak 9 milyar dolara ulaşabilmiş, yani toplam ticaretimiz içinde ancak yüzde 2 pay alabilmiş. Bu rakamı artırmak da yine bizlerin elinde. Zira ticaret demek, kalkınma demek, halkların zenginleşmesi demek. İnşallah Türk TSO ile birlikte, bu rakam da hızla artacak” dedi.

Foruma TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev, Türk Keneşi Genel Sekreteri Bagdat Amrayev, Büyükelçiler, Özbekistan TSO Başkanı Dr. Adham İkramov, Azerbaycan ASK Başkanı Memmed Musayev, Kırgızistan TSO Başkanı Marat Şarşekeev, Macaristan TSO temsilcisi ile Türkiye’nin önde gelen iş adamları ve oda-borsa başkanları katıldı.

Haber : Cengiz Türkavcı

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.