Esnaflar Ödemiş Belediyesinden Çözüm Bekliyor

Esnaflar Ödemiş Belediyesinden Çözüm Bekliyor

Esnaflar Ödemiş Belediyesinden Çözüm Bekliyor

Ödemiş Tekelli mevkiindeki 11 esnafın yan yana bulunduğu mevkiide işyerlerinin  arkasındaki bina sahibinin öndeki dükkanları şikayet etmesi üzerine  Ödemiş Belediyesinin  11 esnafın bulunduğu yerdeki işyerlerine yerlerinden çıkmasını istediği dile getirildi. Ancak konuyla ilgili olarak bir araya gelen Tekelli Mevkii esnafları ortak hareket ederek “Bizler  burada yıllardan beri  esnaflık yaparak çoluk çocuğumuzun  geçimini sağlıyoruz. Ödemiş Belediyesine aldığı karara saygılıyız ama o zaman  bize bir yer gösterilsin. Bizlerde  oraya geçelim.” dediler.

TEKELLİ MEVKİİ ESNAFLARINDAN İBRAHİM YAYLA DEMİR “ÖDEMİŞ BELEDİYESİNDEN BİZE  UYGUN BİR YER GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ.”

Ödemiş’in Tekelli mevkiindeki Demirci esnaflarından İbrahim Yayla “Burada 11 esnaf olarak bir arada adeta bütünleştik. Dükkanlarımızın yıkılmasını istemiyoruz. Belediye bize bir yer gösterirse daha makul olur.  Bize her hangi bir yer gösterilmiyor. 35 yıldır buradayım. Tombaklı muhitinde bir yer bulduk ama belediye olmaz diyor. 11 esnaf var burada hepimiz mağduruz. Bu konuda Ödemiş Belediye Başkanımızla görüştük. Bu konuda makul olarak bizlere hepimizin bir arada olacağı bir yer bekliyoruz. Burasının yıllar önce yeşil alan olarak olduğunu biliyoruz. O yıllarda dönemin  Belediye başkanı buraya dükkanlar yaparak böyle bir hizmet sunmuş,  arkada bir bina yapıldı Diye bu kadar  insan mağdur  edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.” Dedi.

ESNAFLARDAN  ZÜLKİFİ  ÇEŞME “BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ.”

Demirci esnaflarından olan ve Tekelli mevkiinde ömrünün büyük bir bölümünün geçtiği, işyerlerinin Ödemiş Belediyesi tarafından yıkım kararı ile konuya üzüldüklerini dile getiren Zülkifi Çeşme “Biz burada son nesiliz. Mesleğim sıcak demirci. Bizden ilerisi yok belediye başkanımız bizleri koruma altına alacağı yerde bizi dağıtıyor. Dağıtmasın toplu yer göstersin dükkan yapsın, bizim buradan çıkma gerekçesi olarak arkada yapılan binaları öne sürüyor. Bizim burada kalmamıza imkansız diyor. Bizde çıkmayacağız, Toplu olarak çıkmayacağız. Bize yeni yer göstermede de yardımcı olunmasını bekliyoruz.” İfadelerin bulundu

MARANGOZ ESNAFI ALİ EROL “ÇÖZÜM  BEKLİYORUZ.”

Marangoz esnaflarından olan Ali Erol, 1990 senesinden beri burada  esnaflık yaptığını dile getirerek “1990 yılından bu yana  burada alın teri ile esnaflığımı  yapıyorum.  Buradaki diğer  sanatkar arkadaşlarımız ile bir anlamda bütünleştik. Ancak Ödemiş Belediyesinin burası ile ilgili olarak aldığı karar bizleri şok etti.  Bize hiçbir şart sunmadan 6. Aydan itibaren buradan çıkın dendi. Bize başka bir yer sunmadan çıkmamızı istiyor. Toplu olarak belediyeye gittik başınızın çaresine bakın der gibi yıl sonuna kadar herkes dükkânlarını boşaltsın dendi. Biz yıllardan beri buradaki dükkanlarımız için belediyeye kira ödüyoruz. Bizlerde kendi kendimize alternatif çözüm bulmaya çalışıyoruz ama bulamadık.  Ödemiş Belediyesi buranın yeşil alan olmasından dolayı  rahat bir karar alabilir. Ancak burada yıllar önce dönemin  belediye başkanı yeşil alan burayı işyerlerini kazandırarak bir adım atmıştır. Başkanımız Mehmet Eriş’ten eski YSE’nin karşısında bulunan kullanılmayan sahanın olduğu yeri işyerlerine dönüştürülmesini buradaki arkadaşlarımızın da uzun yıllar olduğu gibi bir arada olmasını arzuluyoruz.” Dedi.

MOTORSİKLET TAMİRCİ DENİZ SARI “BELEDİYEMİZ BİZLERE YER GÖSTERSİN”

Tekelli mevkiindeki bulunduğunu ve uzun yıllar esnaflığını sürdürdüğü ifade eden motosiklet tamircisi Deniz Sarı “1996 yılından beri bu dükkandayım. Çıraklığım, kalfalığım bu dükkanda geçti. Belediye bize aniden bu dükkanlardan çıkmamız gerektiğini söyledi. Gerekçe olarak arkalara bina olduğu için, bizde bu durumda belediyeden yeni bir yer istedik. Ama bize başınızın çaresine bakın dendi. Kimseye yer göstermedi. Belediyeden yeni yer talep ediyoruz. Sonuçta bizler 40 yıldan beri bu dükkanlardayız. Birden böyle çek git demekle olmuyor. Biz belediyeye bir yer önerdik, belediye oraya yapamam dedi. Orası yeşil alan dedi ama burasıda yeşil alan zamanında eski belediye başkanımız merhum  Tahir Çaylı burayı yapmış şu anda imkanların daha iyi olduğunu düşünüyorum Tahir Çaylı dönemine göre, belediye başkanımızdan da bu konuda yardımcı olmasını bekliyorum. Bizler Tekelli çarşısı olarak hep bir şekilde taşınmak istiyoruz. Bizler sanayiye gidersek orada kayboluruz. Bizim talebimiz buradaki esnaflar toplu bir şekilde aynı yere taşınmak istiyoruz. Bu konuya Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’in duyarlı adımlar atmasını bekliyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.