İncir Beydağlı Bayanlara İş Alanı Oldu

İncir Beydağlı Bayanlara İş Alanı Oldu

İncir Beydağlı Bayanlara İş Alanı Oldu

Beydağ İlçesine bağlı Karaoba Mahallesinde incir işletme mağazasında incir işleme çalışmalarıyla birlikte aynı zamanda köyde yaşayan bayanlara da iş istihdam alanı oldu.  Beydağ İlçesinde  üretilen  incir ürünlerinin Orta Doğu ülkelerinin yanında aynı zamanda Çin’e ihraç malı olarak gönderiliyor .

BEYDAĞ  ZİRAAT ODASI BAŞKANI VE İNCİR  ÜRETİCİSİ  ÜNAL İÇMESU “FESTİVALLE BİRLİKTE İNCİRİN TANITIMI  OLUYOR.”

Beydağ  Ziraat Odası Başkanı ve İncir Üreticisi  Ünal  İçmesu “Küçük bir incir işletmemiz var. İlçemizde yetiştirmiş olduğumuz ürünlerimizi burada çalışan işçilerimizle işleyerek Anadolu’nun değişik illerine göndermekteyiz. Beydağ’da inciri tanımlayacak olursak bir tarafı Aydın’a bir tarafında Beydağ’a bakan Ödemiş, Tire bölgeleri aynı dağın eteklerinde yetiştirmiş olduğumuz bir üründür. Her yıl 2 Eylül Beydağ’ın kurtuluşuyla beraber incir festivali düzenliyoruz. Bu festival içinde yarışma düzenleyerek 1. Gelen üreticilerimize ödüllendirerek incir üretimimizi daha iyi noktalara getirmek ve tanıtmak çalışma ve çabalarımız var. Belediyemizle ortaklaşa yaptığımız bir girişimdir.” dedi.

“AYDIN VE BEYDAĞ’DA ÜRETİLEN İNCİR DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE BU KADAR KALİTELİ OLAMAZ”

Beydağ ve Aydın’da üretilen incirlerin bal oranı yüksek olduğunu dile getiren İçmesu “Bizim yetiştirmiş olduğumuz ürün, Dünyada bir başka eşi benzeri olmayan bir ürün. Aydın ve Beydağ’da yetişen incirler hiçbir yerde bu kalitede yetişmemektedir. Biz bu kalitenin sonucunu almış olduk. Bugün Ortadoğu, Uzakdoğu, Avrupa ülkeleri bu incir üzerinde talepleri var. Son zamanlarda Çin daha fazla talep etmekte. Bizim ezmelik olarak kullandığımız çatlak incirleri Çinliler çay olarak kullanıyorlar. Çayını yanında, ekmeklerinin içine maya olarak kullanmakta olduklarını söylüyorlar. Avrupa’da da doktorların reçetesine girmiş durumda. Avrupa ülkelerinde doktor hastasına bağırsak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda hastasının reçetesine yazdığını duymaktayız. Bu da bizleri sevindiriyor. ihracatçının fiyatları geriye çekmeye çalıştığı bilgilerini almaktayız. Bu üreticiyi perişan edersek, bu üretici ihracatçıya lazım, eşi benzeri olmayan bu ürünü üretmemiz lazım.” dedi.

“BEYDAĞ’DA FESTİVALLERİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DAHA KAPSAMLI YAPMAYI PLANLIYORUZ.”

Beydağ Ziraat Odası Başkanı ve İncir Üreticisi  Ünal İçmesu “Özellikle bölgemizde kurtuluş günü etkinlikleri ile birlikte yapılan incir festivallerinin çok daha geniş kapsamlı  bir şekilde yapılması için Beydağ Ziraat Odası olarak üzerimize düşeni yerine getireceğiz. Burada Beydağ İncirinin tanıtımının  en iyi şekilde yapmalıyız.” dedi.

BEYDAĞLI İNCİR ÜRETİCİLERİNDEN ELİF ELBİRLİK “BEYDAĞ İNCİRİ YURT İÇİNDEN SONRA YURT DIŞI PAZARLARINDA  YERİNİ RAHATLIKLA ALABİLİYOR.”

Beydağ Yağcılar Mahallesinde incir üreticilerinden Elif Elbirlik  son yıllarda  Beydağ incirinin  istediği Pazarı bulduğunu dile getirerek “Bu bölgede incir yetiştiriciliğinde çalışıyoruz. İncirlerimizi köylü bayanlarla birlikte gelip burada işliyoruz. İşlediğimiz incirler Japonya, Dubai, Çin gibi ülkelere ihraç edilmekte. İncirimizin özelliği ise, içinin dolu olması, ballı olması, tadının çok güzel olması ve ihracata kabuğunun dayanıklı olması. Beydağ ve çevresinde üretilen incir Beydağlı bayanlara hasat mevsimi ile birlikte iş istihdam alanı oluşuyor.” dedi.

BEYDAĞLI İNCİR ÜRETİCİLERİNDEN MEHMET ALİ İÇMESU  “BEYDAĞ’DA 600 İLA 650 CİVARINDA TESCİLLİ ORGANİK ÜRETİM YAPAN ÜRETİCİ VAR.”

Beydağlı İncir Üreticilerinden Mehmet Ali İçmesu “Bölgemizin incirlerini işleyip, paketleyip tüketime hazır şekilde pazarlamaktayız. Şu an işlemiş olduğumuz ürünler ülke genelinde bir çok yere sevkiyatını yapmaktayız. İncir bölgemizde en kaliteli yetişen ürün. Son dönemlerde organik üretim çalışmamız var. Şu an tescilli olarak organik üretim yapan 600-650 civarında üreticimiz var. İlerleyen zamanda daha da gelişecek, organik üretime rağbet artmakta, çevremize istihdamda sağlamakta.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.