Birgi Festivalle Şenlendi

Birgi Festivalle Şenlendi

Birgi Festivalle Şenlendi

Ödemiş Belediyesinin  etkinliği kapsamında  geçmiş yıllarda süren İncir festivalinin bir yenisi tarihi Birgi meydanında açılışı  gerçekleşti.

ERİŞ “BÖLGEMİZİN  EN NADİDE  YERLERİNDEN BİRİNDEYİZ”

Birgi İncir festivali kapsamında yapılan açılış töreninde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş “Bugün bölgemizin en değerli en nadide beldemizden Birgi’den sesleniyoruz. Birgi’nin zenginlikleri saymakla bitmez başta insanları, tarihi, mimari yapısı, ürünleri, İmamı Birgi-vi si hepsi bir zenginliğin bir parçası bugün de bu zenginliğin en önemli ticari geçim kaynağı olan incir, ipeğin bir arada harmanlandığı yerde ekonominin desteklenmesi ürünlerin tanıtılması ve daha çok katma değer kazanç elde edilmesi adına bir aradayız. Ekonominin kalkınmasına yerelden, temelden kırsaldan başlayacağına ve bu kalkınmanın yerelden sürdüğü sürece de toplumda refah ve bereket düzeyinin artacağına inanıyoruz. Dünyanın en güzel en verimli Allah ın bahşettiği topraklarındaki bu verimliliği iyi değerlendirmek, iyi kullanmak katma değerlenin artırmak adına yapılabilecek tüm projelerde hem İzmir Büyükşehir Belediyesi hem de Ödemiş Belediyesi tarım orman ailesiyle birlikte o birikimi harmanlayıp iyi hale getirmek istiyoruz.” dedi.

Birgi Mahalle  Muhtarı Mutlu Sulukan “Bilindiği  üzere incir Birgi Mahallesinde geçmişten günümüze  kadar gelmektedir. Bu festivalle birlikte incirin farklı bir anlam kazanacağına inanıyorum. Birgi’de üretilen incir  her yönüyle  lezzetli olması nedeniyle  Türkiye  genelinde talepler alıyor.” Dedi.

Birgi’deki festival de  stant açan Organik Üretici  levent  Korukoğlu “Yerel ürünlerin  değerlendirilmesi  ve tanıtılması açısından  Ödemiş Belediyesinin  katkılarıyla  gerçekleşen  İncir  ve İpek festivalinin  üreticiler açısından büyük bir katkı olacaktır.  Bizlerde burada organik ürünlerimizi  sergiledik.  Açılan tüm stantlarda  olması  Birgi’yi en iyi şekilde tanıtımını sağlayacağına inanıyorum.” Dedi.

Birgi Mahallesinde yapılan açılış törenine Tarım ve  Orman  Bakanlığı İzmir İl Müdürü Musa Bakan, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP İzmir Milletvekili Sevda  Erdan Kılıç,  Tarım  ve Orman Bakanlığı  Ankara  Eğitim ve Dairesi başkanı Demet  Demir, Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Beydağ  Belediye Başkanı Feridun  Yılmazlar, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü  Bahattin Gengörü, olmak üzere  İpek Evi projesinde yer alan kursiyerler  katıldılar.

Yapılan İncir festivalinde  açılışa  katılan konuklar  etkinlikte  stantları gezdiler. Festival kapsamında   Dervişağa  medresesinde zeybek oyunları da yerini aldı.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.