Ege Üniversitesi’nde Çocuk Gelişim Bölümü Hizmete Giriyor

Ege Üniversitesi’nde Çocuk Gelişim Bölümü Hizmete Giriyor

Ege Üniversitesi’nde Çocuk Gelişim Bölümü Hizmete Giriyor

Ege Üniversitesi, İzmir Ödemiş Sağlık Yüksekokulu, Çocuk Gelişimi Bölümü 2019-2020 Eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alımına başlayacaktır. Çocuk Gelişimi Programı 4 yıllık olup eşit ağırlıklı (EA) puan türüne göre öğrenci alacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık  Yüksek Okulu Müdürü  Dr. Öğretim Üyesi  Kazım Alat “Yüksekokulumuzda 100 öğrenci kapasiteli 5 derslik, 1 demonstrasyon laboratuvarı, 30 bilgisayarlı bilgisayar laboratuvarı, 300 m2 geniş alanlı öğrenci kantini ve okuma salonu, danışman görüşme odası, serbest çalışma odası ve bir kütüphane ve bilimsel, kültürel, sosyal etkinliklerin rahat yürütülebildiği 200 kişilik amfi içeren 4 katlı büyük bir öğrenci bloğu ile, yönetim ve idari kadronun rahat çalışabileceği 2 katlı idari bina ile öğrencilerin rahat spor aktivitelerini gerçekleştirebildiği açık alan spor sahası ile kadro ve uzmanlık açısından nitelikli donanıma sahip yeterli idari personele sahiptir. Çocuk gelişimi bölümünün amacı 0-18 yaş arası normal gelişim gösteren ya da özel gereksinimi olan, evde bakımı süren ya da hastanede yatarak tedavisi sürdürülen akut ve kronik hastalığı olan, korunmaya muhtaç ve gelişimsel risk altındaki (kurumda yaşayan, çalışan, mülteci, suça itilmiş) çocukların zihinsel, dil, motor, sosyal ve duygusal gelişimlerini değerlendirebilen, aile danışmanlığı yapabilen, gelişimsel destek programları hazırlayıp uygulayabilen, teknolojik ve bilimsel yöntem ve teknikleri kullanabilen, multidisipliner yaklaşımı benimsemiş ve etik değerlere bağlı çocuk gelişimci yetiştirmektir.

Çocuk Gelişimi Programı toplam 8 yarıyıldan oluşmaktadır. Programda öğrencinin alması gereken zorunlu dersler ve seçmeli dersler ile bazı dersler kapsamında gerçekleştirmeleri zorunlu olan uygulamalar bulunmaktadır. Çocuk Gelişimi Programının % 75'i zorunlu derslerden, % 25'i ise seçmeli derslerden oluşmaktadır.

Çocuk Gelişimi Programı, uygulamalarla desteklenerek multidisipliner bir anlayış içinde farklı dallarda deneyim sahibi olunmasını ve bu yolla öğrencilerin aldıkları teorik bilgilerini pekiştirmelerini amaçlar. Bu kapsamda, öğrenciler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, okul öncesi eğitim kurumlarında, aile sağlığı merkezleri ve hastaneler olmak üzere diğer kamu ve özel kuruluşlarda uygulamalarını yaparak eğitimlerini tamamlar.

Çocuk Gelişimcisi” (Lisans Mezunu) ünvanı alırlar. Mezunlarımız sağlık alanında hastanelerde çocuk gelişimcisi, pedagojik formasyon alarak eğitim alanında kız meslek liselerinde çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, sosyal hizmetler alanında çocuk gelişimcisi ve danışman olarak birçok kurum ve kuruluşlarda görev alabilmekte, uzmanlık ve doktora dereceleri alarak akademik kariyer yapabilmektedirler.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.